FIFA się ugnie? Piłkarze grożą procesem

Getty Images / Tierney L. Cross/Bloomberg via Getty Images / Na zdjęciu: Gianni Infantino
Getty Images / Tierney L. Cross/Bloomberg via Getty Images / Na zdjęciu: Gianni Infantino

Los Klubowych Mistrzostw Świata 2025 wisi na włosku? Nowy format turnieju budzi coraz większy sprzeciw. Organizacje reprezentujące piłkarzy grożą możliwymi protestami. Wszystko to przez zbyt napięty terminarz rozgrywek.

W tym artykule dowiesz się o:

Do tej pory Klubowe Mistrzostwa Świata były turniejem, w którym występowało jedynie 7 drużyn - zwycięzcy najważniejszych rozgrywek klubowych na każdym z kontynentów zrzeszonych w FIFA. Od 2025 roku format imprezy ma zostać jednak znacznie powiększony - w rywalizacji weźmie udział jego gospodarz, 12 klubów z Europy, sześć z Ameryki Południowej, po cztery z Afryki, Ameryki Północnej i Azji, a także jeden z Oceanii.

Pierwszy turniej w tej formule ma odbyć się w dniach 15 czerwca-13 lipca 2025 roku w Stanach Zjednoczonych. Trwająca 29 dni rywalizacja, tuż po zakończeniu rozgrywek w Europie (Klubowe Mistrzostwa Świata rozpoczną się zaledwie dwa tygodnie po finale Ligi Mistrzów) spotyka się z coraz większym sprzeciwem piłkarzy i reprezentujących ich organizacji. Wskazuje się m.in., że przepełniony terminarz spotkań zwiększa ryzyko występowania poważnych kontuzji.

"The Times" donosi, że Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych oraz Forum Lig Światowych sformułowała swoje wątpliwości w oficjalnym liście wysłanym do władz FIFA. Wezwano w nim do przeniesienia Klubowych Mistrzostw Świata na inny termin.

ZOBACZ WIDEO: Kwiatkowski ostro o kadrze Santosa. "Piłkarze nie wiedzieli, o co mu chodzi"

"W wyniku niedawnej strategii FIFA polegającej na rozszerzaniu własnych rozgrywek kalendarz jest obecnie przesycony do tego stopnia, że ligi krajowe nie są w stanie właściwie zorganizować swoich rozgrywek, co powoduje szkody gospodarcze, podczas gdy gracze są zmuszani do przekraczania swoich możliwości, co wiąże się ze znacznym ryzykiem kontuzji i obciążenia" - argumentowano w dokumencie.

Co więcej stwierdzono, że jeśli FIFA nie rozpatrzy tej prośby, organizacje reprezentujące piłkarzy przeniosą spór na drogę sądową. W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze, czy protest ten wpłynie na zmianę decyzji FIFA.

Głosy o przepełnionym terminarzu pojawiają się już od wielu lat. FIFA jednak regularnie zmienia formaty kolejnych rozgrywek, zwiększając liczbę meczów w poszczególnych turniejach. Wystarczy tylko wspomnieć, że od 2026 roku liczba uczestników organizowanych co cztery lata mistrzostw świata wzrośnie z 32 do 48. Często pojawiają się głosy, że takie działania nie tylko wpływają na jeszcze większe zmęczenie zawodników, ale również obniżają atrakcyjność imprez najwyższej rangi.

Czytaj też:
Dramat reprezentanta Niemiec. Przez kontuzję może stracić Euro
Policja zajęła się kibicami Pogoni Szczecin. Grozi im kara za wulgarny transparent

Komentarze (14)
avatar
Irian_lc
12.05.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
jak zwykły kopacz piłki może zarabiać więcej co uznany naukowiec przecież to się krzyżykiem podpisuje i jeszcze biadoli. Po co światu takie niedołęgi od siedmiu boleści??? Ale wychodzi na to ze Czytaj całość
avatar
Irian_lc
12.05.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Za dużo zarabiają i w dupach im się poprzewracało tyle w temacie !!! 
avatar
Paweł
11.05.2024
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Zarabiają tyle że powinni grać dwa razy dziennie rano i wieczorem 
avatar
versuser
10.05.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
tylko 29 dni kopania? Powinni kopac 365 dni na okraglo, a w kazdym dzienniku i informacjach co najmniej polowa czasu antenowego powinna byc przeznaczona na informacje o tych wojownikach, napast Czytaj całość
avatar
jan55
10.05.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Oszaleli z tą ilością meczy.Kasa misiu kasa