Azja wspiera wniosek o zawieszenie Izraela

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Richard Callis / Na zdjęciu: Gianni Infantino
Getty Images / Richard Callis / Na zdjęciu: Gianni Infantino
zdjęcie autora artykułu

Na Kongresie Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej dyskutowano o wniosku Palestyńskiego Związku Piłki Nożnej o nałożeniu sankcji na izraelskie kluby. Na konferencji był też szef FIFA.

W tym artykule dowiesz się o:

Azjatycka Konfederacja Piłkarska (AFC), odpowiednik europejskiej UEFA, podczas czwartkowego kongresu w Bangkoku w pełni poparła wniosek Palestyńskiego Związku Piłki Nożnej o ukaranie Izraela za nieustanne naruszanie celów statutowych FIFA i AFC oraz spowodowanie śmierci ogromnej liczby cywili podczas wojny w Strefie Gazy. Prezydent AFC, Sheikh Salman bin Ebrahim Al Khalifa, nagłośnił wsparcie dla palestyńskiej sprawy przed piątkowym kongresem FIFA, który również odbędzie się w stolicy Tajlandii. Podczas niego, jak podaje Reuters, mają zostać nałożone sankcje na izraelskie kluby. - AFC jest tak silna jak jej członkowie. Kiedy jeden członek cierpi, wpływa to na wszystkich innych - mówił Sheikh Salman na zebraniu. - Stoimy po stronie Palestyńskiego Związku Piłki Nożnej i to nasz obowiązek by wspierać go w znalezieniu efektywnego rozwiązania zgodnego z zasadami AFC i FIFA. ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Siadło idealnie! Bramkarz nic nie mógł zrobić

Palestyńczycy złożyli wniosek o zawieszenie członkostwa Izraela w FIFA oraz zakaz udziału w międzynarodowych rozgrywkach jeszcze w marcu. Pismo to, poparte przez kilka państw z Zachodnioazjatyckiej Federacji Piłki Nożnej, musiało poczekać jednak na rozpatrzenie do maja, ponieważ kongres FIFA odbywa się tylko raz w roku. Obecny podczas konferencji prezes FIFA, Gianni Infantino, wyraził swoje zdanie na temat sytuacji w Palestynie. - Wszyscy cierpimy z powodu tego, co się dzieje w Palestynie. Modlimy się za matki, które tracą swoje dzieci nie tylko w Palestynie, ale na całym świecie - mówił Szwajcar. - Piłka nożna może zdziałać niewiele, bo wszystko, co możemy zrobić, żeby zmienić tragiczne sytuacje na całym świecie, to zjednoczyć się i pokazać, że piłka nożna jednoczy wszystkich. Palestyński Związek Piłki Nożnej zaprezentował 47-osobowemu kongresowi film pokazujący zniszczenia jakich dokonały izraelskie wojska na terenie Palestyny. Delegaci AFC uczcili również minutą ciszy pamięć ofiar wojny.

7 października 2023 roku organizacja terrorystyczna Hamas dokonała ataku na Izrael. Od tego momentu wojsko izraelskie prowadzi działania odwetowe. W Strefie Gazy zginęły ponad 33 tys. osób, w tym min. 13 tysięcy dzieci.

Czytaj także: Media ujawniają szokujący plan FIFA. "Nie. Nie. Nie" Arabski dziennikarz wywołał popłoch w światowych mediach. Tym wpisem

Źródło artykułu: WP SportoweFakty