Oni byli najlepsi w PKO Ekstraklasie! Wręczono nagrody

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / PAP/Leszek Szymański / Piłkarze Jagiellonii Białystok zdominowali Galę PKO Ekstraklasy
PAP / PAP/Leszek Szymański / Piłkarze Jagiellonii Białystok zdominowali Galę PKO Ekstraklasy
zdjęcie autora artykułu

W sobotę zakończył się sezon PKO Ekstraklasy. Ostatnim akordem rozgrywek 2023/24 było wręczenie nagród najlepszym. Poznaliśmy m.in. najlepszego zawodnika, trenera, a także młodzieżowca.

W tym artykule dowiesz się o:

W zakończonym w sobotę sezonie PKO Ekstraklasy najlepsza, po raz pierwszy w historii, okazała się Jagiellonia Białystok. Na 2. miejscu uplasował się Śląsk Wrocław, na 3. Legia Warszawa. W poniedziałek oficjalnie podsumowano sezon. Wręczono nagrody najlepszym.

Piłkarzem rozgrywek 2023/24 został po raz drugi z rzędu występujący w Pogoni Szczecin Kamil Grosicki. - Koledzy z boiska doceniają to, co robię. To ważne. Nagrodę dedykuję żonie i córce, które wiedzą jak przeżywam porażkę w sezonie - powiedział pomocnik Portowców.

Trenerem rozgrywek wybrano szkoleniowca Jagiellonii Adriana Siemieńca. - Chcę podziękować mojej rodzinie. W sporcie są różne chwile, a rodzina jest ze mną zawsze - powiedział trener, który drużynę z Podlasia doprowadził do historycznego tytułu mistrza Polski.

Nominowano również Kamila Kieresia (Stal), Jacka Magierę (Śląsk), Jana Urbana (Górnik) oraz Tomasza Tułacza (Puszcza).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: jak się żegnać, to z przytupem. Klopp nieźle zaszalał!

Bramkarzem sezonu wybrano Mateusza Kochalskiego (Stal Mielec). - Przed sezonem, po dwóch latach bez gry, nie wiedziałem jak wszystko będzie wyglądało - stwierdził. Nominowano ponadto: Daniela Bielicę (Górnik Zabrze), Valentina Cojocaru (Pogoń Szczecin), Rafała Leszczyńskiego (Śląsk Wrocław), Oliwiera Zycha (Puszcza Niepołomice).

Z kolei wśród obrońców najlepszy okazał się Bartłomiej Wdowik reprezentujący mistrza Polski Jagiellonię. - Dziękuję drużynie, trenerowi, dyrektorowi Masłowskiemu, dziewczynie i rodzinie - powiedział wyróżniony defensor.

Do nagrody pretendowali także: Adrian Dieguez (Jagiellonia), Rafał Janicki (Górnik), Aleks Petkow (Śląsk), Michal Sacek (Jagiellonia).

Wśród pomocników najlepszy okazał się Kamil Grosicki. - Gratuluję Jagiellonii mistrzostwa Polski. Czapki z głów! Dziękuję za wyróżnienie. Myślałem, że na galę przyjadę w lepszych humorach. Mam nadzieję, że w przyszłości tutaj przyjadę z całą drużyną i zrobię wszystko, aby tak się stało - powiedział "Grosik".

Nominowano ponadto: Josue (Legia), Dominika Marczuka (Jagiellonia), Nene (Jagiellonia) oraz Tarasa Romanczuka (Jagiellonia).

W sezonie zdobyto 823 gole, większość strzelili napastnicy. Najlepszym okazał się Erik Exposito, zawodnik Śląska Wrocław został królem strzelców PKO Ekstraklasy. - Erik musiał pilnie wrócić do Hiszpanii, ale wszystkich pozdrawia i dziękuje za wyróżnienie - powiedział w imieniu zawodnika trener Śląska Jacek Magiera.

Do nagrody nominowano również Jesusa Imaza (Jagiellonia), Efthymisa Koulourisa (Pogoń), Afimico Pululu (Jagiellonia) oraz Ilję Szkurina (Stal).

Młodzieżowcem sezonu 2023/24 został Dominik Marczuk z Jagiellonii Białystok. - Przed rokiem nie mogłem sobie wyobrazić w jakim miejscu teraz będę. Jest to piękna sprawa, być może piękna historia - powiedział nagrodzony.   Mecze sezonu PKO Ekstraklasy obejrzało 3 miliony 700 tysięcy. Pobito rekord XXI podczas kwietniowego meczu Ruch Chorzów - Widzew Łódź, gdzie na trybunach zasiadło ponad 50 tysięcy kibiców. Liczba fanów na trybunach nikomu nie umknęła. Właśnie frekwencja na meczach ligowych została wybrana Numerem Sezonu LOTTO.

W Galerii Legend Ekstraklasy po sezonie 2023/24 znaleźli się: Henryk Apostel, Ernest Pohl, Arkadiusz Głowacki, Teodor Peterek oraz Marek Citko. Z kolei Turbokozakiem został Ariel Mosór, występujący w Piaście Gliwice.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty