Stadion uciszony. Niewiarygodna końcówka barażu o PKO Ekstraklasę

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Arka Gdynia przegrała z Motorem Lublin 1:2. To goście zagrają w przyszłym sezonie w PKO Ekstraklasie

Motor Lublin po fenomenalnej końcówce wygrał na wyjeździe z Arką Gdynia 2:1 w finale baraży i awansowała do PKO Ekstraklasy. Tym samym lublinianie dołączyli do Lechii Gdańsk i GKS-u Katowice, a więc drużyn, które wywalczyły bezpośrednią promocję.

z Gdyni Tomasz Galiński, WP SportoweFakty

Do 87. minuty nic nie zapowiadało takiego rezultatu. Arka Gdynia prowadziła 1:0, wydawała się zespołem lepszym. Tu w teorii nic złego nie mogło się jej stać. Ale piłka nożna ma to do siebie, że jest piękna i przewrotna.

Najpierw fenomenalnego gola z rzutu wolnego strzelił Bartosz Wolski, a w trzeciej minucie doliczonego czasu gry z defensywą żółto-niebieskich zabawił się rezerwowy Mbaye N'Diaye i zdobył zwycięską bramkę. Piłkarze Arki nie potrafili powstrzymać łez, a na trybunach zapanowała totalna cisza.

Gospodarze mieli w garści Ekstraklasę i po raz kolejny ją wypuścili. Przypomnijmy, że najpierw roztrwonili przewagę dziewięciu punktów na sześć kolejek przed końcem, a teraz dali sobie wydrzeć awans w finale baraży. Tymczasem Motor wraca do polskiej elity po ponad trzydziestu latach! Po raz ostatni grał na najwyższym poziomie w Polsce w sezonie 1991/92. Wtedy jeszcze nie nazywało się to Ekstraklasą, a I ligą. Dodajmy, że to absolutny beniaminek - w poprzednim sezonie awansował z drugiej ligi do pierwszej, teraz z pierwszej do Ekstraklasy.

Samo spotkanie nie stało jednak na najwyższym poziomie. Widać było, że gra toczy się o dużą stawkę i dużymi fragmentami paraliżowało to zawodników jednej i drugiej drużyny. A niektórym to już totalnie odcięło prąd, jak w 13. minucie, kiedy Kamil Kruk i Kacper Rosa skompromitowali się przy próbie wznowienia gry z piątego metra. Jeden źle podał, drugi źle przyjął i Olaf Kobacki trafił z bliska do pustej bramki. Lublinianie chyba oglądali mecz polskiej młodzieżówki z Macedonią Północną, bo niemalże powtórzyli wyczyn Maksymiliana Pingota i Oliwiera Zycha.

Inna sprawa, że mieliśmy tu do czynienia ze sporą kontrowersją, bo Kobacki wbiegł w pole karne zanim Rosa zagrał w piłkę. W świetle przepisów gol nie powinien być w takiej sytuacji uznany.

Ale na koniec nie można powiedzieć, że sędziowie wypaczyli wynik. Bo Motor zagrał w drugiej połowie lepiej, odważniej. Oczywiście nadziewał się przez to na kontrataki i fakty są takie, że Arka powinna podwyższyć prowadzenie, natomiast dwóch sytuacji sam na sam z Rosą nie wykorzystał Kobacki.

Lublinianie grali do końca. Można też było odnieść wrażenie, że są zespołem świeższym, bardziej wybieganym, a przecież to oni parę dni temu grali dogrywkę w półfinale z Górnikiem Łęczna. Gospodarze cofali się coraz głębiej, w powietrzu czuć było, że pachnie golem wyrównującym i tak rzeczywiście się stało. Trafienie Wolskiego było fenomenalne - Lenarcik nawet nie drgnął. Natomiast, co warte podkreślenia, Motor nie stanął, tylko poszedł za ciosem i w doliczonym czasie postawił kropkę nad "i".

Arka Gdynia - Motor Lublin 1:2 (1:0) 1:0 Olaf Kobacki 13' 1:1 Bartosz Wolski 87' 1:2 Mbaye N'Diaye 90+3'

Arka: Paweł Lenarcik - Marc Navarro, Michał Marcjanik, Ołeksandr Azaćkyj, Przemysław Stolc - Tornike Gaprindaszwili, Michał Borecki, Jakub Staniszewski, Alassane Sidibe (62' Sebastian Milewski), Olaf Kobacki - Karol Czubak.

Motor: Kacper Rosa - Filip Wójcik (79' Paweł Stolarski), Kamil Kruk, Arkadiusz Najemski, Krystian Palacz - Michał Król (69' Rafał Król), Bartosz Wolski, Mathieu Scalet (60' Marcel Gąsior), Kamil Wojtkowski (46' Mbaye N'Diaye), Piotr Ceglarz - Samuel Mraz.

Żółte kartki: Azaćkyj (Arka) oraz Palacz, Wojtkowski (Motor).

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock).

Źródło artykułu: WP SportoweFakty