Marcin Daniec wskazał, kto może zostać polskim bohaterem Euro

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Stanislaw Krzywy / Na zdjęciu: Marcin Daniec
Newspix / Stanislaw Krzywy / Na zdjęciu: Marcin Daniec
zdjęcie autora artykułu

- Chciałbym im polecić, żeby zobaczyli, jak 16-letni Lubański strzelał z Norwegią albo jak z 16 metrów strzelał gola Anglii w Chorzowie, ośmieszając najlepszego obrońcę świata - mówi Marcin Daniec do Zalewskiego i Urbańskiego przed Euro 2024.

W rozmowie dla WP SportoweFakty popularny satyryk i kibic reprezentacji Polski ocenił też, jaki wpływ na kadrę może mieć kontuzja Roberta Lewandowskiego i czy remis z meczu z Holandią (niedziela, godz. 15:00) wziąłby w ciemno.

Szymon Łożyński, WP SportoweFakty: Oglądał pan mecz z Turcją. Nagle z boiska schodził Robert Lewandowski. Jaka była pierwsza myśl?

Marcin Daniec, satyryk, jeden z najpopularniejszych w Polsce kibiców reprezentacji Polski: Szczerze? Sąsiad mówił, że Lewandowski chce się po prostu oszczędzać, a żeby kibice na stadionie się nie obrazili, to wymyślił sytuację z kontuzją.

Dzień później okazało się jednak, że to nie był kamuflaż. Wtedy stracił pan resztki nadziei na dobry wynik Polaków?

Nigdy w życiu! To ogromny pech Lewandowskiego, ale doskonała szansa dla młodszych piłkarzy, by wziąć na swoje barki odpowiedzialność za wynik.

Pamiętam, gdy mój największy do dzisiaj idol, Włodzimierz Lubański odniósł kontuzję w meczu z Walią. Moi koledzy krytykowali wtedy Kazimierza Górskiego, pytali: "Kto to jest Szarmach?", który go zastąpił w mistrzostwach świata. Tymczasem wystarczyły dwa mecze i wtedy cały świat już wiedział, kim jest Szarmach.

Kto teraz może zostać takim nieoczywistym liderem kadry?

Nicola Zalewski, a może... Kacper Urbański. Chciałbym im polecić, żeby zobaczyli, jak... 16-letni Lubański strzelał z Norwegią albo jak z 16 metrów strzelał gola Anglii w Chorzowie, ośmieszając najlepszego obrońcę świata! Los mu dał ogromną szansę i to wykorzystał. Dlaczego teraz tak samo nie może być z Zalewskim i Urbańskim?

Kłopoty ma nie tylko Lewandowski. Niewiele zabrakło, by radość po golu z Turcją zabrała Euro Karolowi Świderskiemu. 

Do teraz, jak oglądam powtórki z tej sytuacji, aż chce mi się krzyknąć do Karola, by po pierwszym podskoku nie robił już kolejnych. Od razu miałem przed oczami Bartosza Kapustkę, gdy trzy lata temu był w świetnej formie, strzelił gola dla Legii i skacząc z radości przed bandami reklamowymi doznał kontuzji.

Po tych problemach Lewandowskiego, Świderskiego czy wcześniej Milika uważam, że rozgrywanie Euro w czerwcu po długim sezonie ligowym nie jest dobrym pomysłem. Najpierw piłkarze powinni porządnie odpocząć, a mistrzostwa mogłyby odbywać się w lipcu. To tylko miesiąc, ale zrobiłby różnicę.

Po zwycięstwach z Ukrainą 3:1 i Turcją 2:1 reprezentacja Polski odbudowała zaufanie u kibiców?

Właśnie po to rozgrywa się mecze towarzyskie. Niektórzy grają ze znacznie słabszymi rywalami, by wygrać 4:0 albo 6:0 i podbudować się mentalnie. Tymczasem nasi zagrali z mocniejszymi. O Ukrainie czytałem w dniu meczu opinie, że jest "mocna jak nigdy". Skoro nasza reprezentacja wygrała, a były to zwycięstwa zasłużone, nie dziwie się, że kibice znów zaczęli wierzyć w kadrę. Pewność siebie drużyny na pewno wzrosła, ale w takiej sytuacji obawiam się jednego.

Czego?

Selekcjoner musi zadbać o to, żeby do głów piłkarzy nie dostała się "woda sodowa". Jestem jednak pewny, że Michał Probierz poradzi sobie z tym.

Jak pan ocenia dotychczasową pracę selekcjonera?

To bardzo twardy gość, nie znosi półśrodków i naprawdę zna się na piłce. Jestem pewny, że nie pozwoli piłkarzom na taryfę ulgową. Potrafi trzymać dyscyplinę i wyniki go bronią.

Wyjdziemy z grupy?

Mnie nie można o to pytać.

Dlaczego?

Bo zawsze jestem niepoprawnym optymistą. Nawet gdyby nasi jechali na Maracanę, to i tak powiedziałbym, że wygramy z Brazylią. Nigdy nie przejdzie mi jednak przez gardło, że nasi przegrają. Jestem jednak i tak stonowany przy tym, co wyprawia mój sąsiad.

Marcin Daniec od lat kibicuje reprezentacji Polski w piłce nożnej. Fot. materiały prywatne
Marcin Daniec od lat kibicuje reprezentacji Polski w piłce nożnej. Fot. materiały prywatne

Co mówił po ostatnich wynikach kadry?

Mówił do mnie: "Panie Marcinku nie daliśmy szans Ukraińcom, Turcy też pokonani, no to teraz trzaśniemy Holendrów, zlejemy Austrię i z Francją też sobie poradzimy. W 1/8 finału pykniemy Chorwację, potem Hiszpanów i Włochów, a w finale z Niemcami … różnie może być!

Sąsiad jest dopiero niepoprawnym optymistą. Ale, czy właśnie to nie jest piękne przed mistrzostwami? Że typujemy, że trzymamy kciuki i naprawdę wierzymy w kadrę. O to chodzi w piłce nożnej i każdym sporcie. Uwielbiam atmosferę właśnie przed mistrzostwami, gdy wszyscy, może nie aż tak jak mój sąsiad, ale wierzymy w świetny wynik reprezentacji. Nie znoszę piosenki: "Nic się nie stało…".

Urzekły mnie obrazki z Hanoweru, gdy na pierwszym… treningu kadry był cały stadion kibiców! To prawdziwa miłość do piłki i do reprezentacji Polski.

Gdzie pan obejrzy mecz z Holandią?

Moja menadżerka zadbała o to, że w niedzielę mój występ koło Sanoka zaplanowany jest dopiero na 19:30, gdy emocje po meczu już opadną. Będę tam jeszcze przed meczem i zamierzam w "strefie kibica" obejrzeć "naszych".

Remis w tym meczu bierzemy w ciemno?

Oczywiście. Przypomina mi się 2021 rok i mecz z Hiszpanią w fazie grupowej Euro. Występowałem wtedy w "Kadzielni" w Kielcach. Zaraz po występie włączyłem sobie laptopa i oglądałem, jak Polska remisuje z jedną z najlepszych drużyn w Europie. Kto by wtedy na to postawił? Dlatego teraz liczę na powtórkę. Takie jest prawo kibiców którzy są z kadrą na dobre i na złe i na przekór rozsądkowi, zawsze wierzą w zwycięstwo.

Typowanie
Polska
Typowanie zakończone
Holandia
Jak typują inni
0%
WYGRA
0%
REMIS
0%
WYGRA
Sprawdź jak typują inni
Typuj następnym razem!
Sprawdź nadchodzące mecze w kalendarzu
Trwa ładowanie...

ZOBACZ WIDEO: Co się dzieje z Robertem Lewandowskim? "Kadra musi to wyrzucić z głowy"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty