To koniec! Polska odpadła z Euro 2024

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
Getty Images / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
zdjęcie autora artykułu

Wynik meczu Holandia - Francja (0:0) sprawił, że Polska nie ma już żadnych szans awans do 1/8 finału Euro 2024. Biało-Czerwoni odpadają z mistrzostw Europy jako pierwsi spośród uczestników turnieju.

W tym artykule dowiesz się o:

Po porażce Polski z Austrią (1:3) mieliśmy jeden procent szans na awans do 1/8 finału turnieju (więcej TUTAJ) i tylko jeden rezultat meczu Holandia - Francja przedłużał nadzieje Polski na awans do fazy pucharowej Euro 2024 - zwycięstwo Holandii. Cudu jednak nie było i ekipa Ronalda Koemana nie dała rady Trójkolorowym.

To oznacza, że niezależnie od wyniku spotkania z Francją w 3. kolejce, do Dortmundu Biało-Czerwoni pojadą ze spakowanymi walizkami. Nie ma już mowy o awansie z 3. miejsca. Szanse są równe zeru. Nawet jeśli wygramy z drużyną Didiera Deschampsa, to i tak zajmiemy ostatnie miejsce w tabeli i po fazie grupowej wrócimy do domu.

Wynika to wprost z art. 20.01 a) regulaminu rozgrywek Euro 2024, który mówi, że w sytuacji, gdy po 3. kolejce dwie lub więcej drużyny będą miały taką liczbę punktów, o końcowej kolejności w tabeli decyduje, większa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy tymi drużynami.

Istnieje tylko jeden wariant, w którym po 3. kolejce będziemy mieć tyle samo punktów co rywale. Zakłada on zwycięstwo Polski nad Francją, co - biorąc pod uwagę mecze z Holandią (1:2) i Austrią (1:3) - jest mało realnym scenariuszem, ale trzeba go wziąć pod uwagę.

Zatem jeśli pokonamy Francję, a Holandia wygra z Austrią, to Polska i tak zajmie ostatnie miejsce w grupie ze względu na porażkę w meczu bezpośrednim z Austrią:

MDrużynaMeczePunkty
1.Holandia37
2.Francja34
3.Austria33
4.Polska33

Polska to pierwszy uczestników Euro 2024, który jest już pewny odpadnięcia z turnieju po fazie grupowej. Co ciekawe, Biało-Czerwoni odpadają jako pierwsi, a przecież awans zapewnili sobie jako ostatni - dopiero w konkursie rzutów karnych w finale baraży z Walią (0:0, k. 5:4).

Dotąd, odkąd ME są rozgrywane w obecnym kształcie, czyli od 2016 roku, tylko dwie drużyny były pewne odpadnięcia już po 2. kolejce - Ukraina podczas Euro 2016 i Macedonia Północna podczas Euro 2020 (2021).

Euro 2024 jest piątym turniejem o mistrzostwo Starego Kontynentu z udziałem reprezentacji Polski i czwartym, z którym Biało-Czerwoni żegnają się już po fazie grupowej. Tylko raz, podczas Euro 2016, awansowaliśmy do fazy finałowej. Wówczas we Francji drużyna Adama Nawałki dotarła do ćwierćfinału.

Zespół Michała Probierza czeka teraz zamknięcie klasycznego polskiego tryptyku i po meczu otwarcia i meczu o wszystko rozegra 25 czerwca w Dortmundzie rozegra z Francją mecz o honor. A już jesienią Biało-Czerwoni wystartują w Lidze Narodów 2024/25. Rywalami Polski w grupie 1 ligi będą Chorwacja, Portugalia i Szkocja.

Z kolei w marcu 2025 roku ruszają el. MŚ 2026, w których - to efekt porażki z Austrią - Polska będzie losowana z drugiego koszyka.

Pełne brzmienie art. 20.01 regulaminu Euro 2024:

O kolejności w tabeli grupy w sytuacji, gdy po 3. kolejce dwie lub więcej drużyny będą miały taką liczbę punktów, decyduje: a) większa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy tymi drużynami b) lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach pomiędzy tymi drużynami c) większa liczba bramek zdobytych pomiędzy tymi drużynami d) jeżeli po zastosowaniu kryteriów a-c pozostają drużyny, dla których nie rozstrzygnięto kolejności, kryteria a-c powtarza się z udziałem tylko tych drużyn, jeżeli kolejność jest nierozstrzygnięta, stosuje się dalsze punkty e) lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach w grupie f) większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach w grupie g) mniejsza liczba punktów w klasyfikacji fair play j) pozycja w rankingu eliminacji do turnieju głównego

Źródło artykułu: WP SportoweFakty