Nie wyszli z grupy. Są gorsi nawet od Polaków

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Mahmut Serdar Alakus / Na zdjęciu: reprezentacja Szkocji
Getty Images / Mahmut Serdar Alakus / Na zdjęciu: reprezentacja Szkocji
zdjęcie autora artykułu

Choć do Niemiec wybrały się dziesiątki tysięcy fanów ze Szkocji, którzy doskonale się bawili, to po meczu z Węgrami (0:1) nastroje były minorowe. Po raz dwunasty w historii Szkoci nie wyszli z grupy. To gorszy wynik niż Polaków.

To nie był udany turniej dla reprezentacji Szkocji. Zaczął się od wstydliwej porażki 1:5 w meczu otwarcia Euro 2024 z Niemcami. Później Szkoci zaliczyli remis ze Szwajcarią (1:1) i mieli szansę na wyjście z grupy. Jednak w ostatnim spotkaniu musieli uznać wyższość Węgier (0:1), tracąc gola w ostatniej doliczonej minucie gry.

Tym samym Szkocja wywalczyła 1 punkt i zajęła czwarte miejsce w grupie A mistrzostw Europy. To oznacza pożegnanie z mistrzostwami Europy. I choć szkoccy kibice w Niemczech bawili się doskonale, to jednak ostatecznie nie mają wielu powodów do radości.

To były dla reprezentacji Szkocji czwarty udział w mistrzostwach Europy. I każdy start w tym turnieju Szkoci kończyli na fazie grupowej. W europejskim czempionacie grali w latach 1992, 1996, 2020 i 2024. Pod tym względem to gorsze wyniki niż ma reprezentacja Polski.

Polacy w mistrzostwach Europy grali pięciokrotnie i tylko raz wyszli z grupy. Stało się tak w 2016 roku, kiedy to awansowali do ćwierćfinału, w którym po rzutach karnych musieli uznać wyższość Portugalii. Pozostałe cztery występy zakończyły się na fazie grupowej. Tak też będzie w tym roku.

Jeszcze gorzej wygląda statystyka startów Szkotów w mistrzostwach świata. W mundialu Szkocja grała ośmiokrotnie: w latach 1954, 1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990 i 1998. I w żadnym przypadku Szkotom nie udało się wyjść z grupy.

Czytaj także: Blisko niespodzianki. Niemcy uratowali remis! Nie odpuszczają. Kolejni eksperci o decyzji Marciniaka

ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Euro". Nie podoba mu się wizja Szczęsnego. "Mam mieszane uczucia"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty