Będzie trochę egzotyki. Reprezentacja Polski poznała grupę na mundialu U-17

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Tyler Miller - Sportsfile/UEFA / Na zdjęciu: reprezentacja Polski kobiet do lat 17
Getty Images / Tyler Miller - Sportsfile/UEFA / Na zdjęciu: reprezentacja Polski kobiet do lat 17
zdjęcie autora artykułu

Sukces kadry piłkarek do lat 17 w postaci trzeciego miejsca na majowych mistrzostwach Europy rozgrywanych w Szwecji wiąże się też z uzyskaniem prawa gry na mistrzostwach świata na Dominikanie. Polki poznały grupowe rywalki na mundialu.

Biało-Czerwone podczas tegorocznego europejskiego czempionatu pokonały w grupie 1:0 Belgię, następnie uległy Hiszpankom 0:1, a na koniec tej fazy zremisowały z Portugalkami 1:1. W półfinale uległy Angielkom 0:2, ale w meczu o trzecie miejsce pokonały po serii rzutów karnych reprezentację Francji. To drugi najlepszy występ kobiecej reprezentacji Polski w tej kategorii wiekowej w historii. Lepiej było tylko w 2013 roku, kiedy kadra zdobyła złoto.

Ale wtedy tak pechowo się złożyło, że w tym samym roku nie były rozgrywane mistrzostwa świata, więc zespołowi trenera Zbigniewa Witkowskiego nie było dane zagrać na światowym czempionacie. Zatem dopiero w roku 2024 nasza drużyna narodowa do lat 17 zadebiutuje na młodzieżowym mundialu. Grono to jest dość elitarne, bo z każdej konfederacji (poza Oceanią reprezentowaną wyłącznie przez Nową Zelandię) wystąpią zaledwie po trzy reprezentacje. Łącznie udział bierze 16 zespołów.

- Mamy bardzo uzdolnione piłkarki młodego pokolenia. Może nie jesteśmy populacyjnie, jeśli chodzi o środowisko piłki kobiecej jeszcze liczni, ale wierzę głęboko, że to Euro, te mistrzostwa świata, także kolejne sukcesy innych żeńskich reprezentacji, będą wpływały na to, że uzdolnionych piłkarek będzie jeszcze więcej, by ta rywalizacja też na poziomie reprezentacji była jeszcze wyższa, bo to ona wpływa na ten optymalny rozwój - mówił w wywiadzie dla "Łączy Nas Piłka" trener reprezentacji Polski do lat 17 Marcin Kasprowicz.

ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Euro". Kto w bramce na mecz z Francją? "Nie wyobrażam sobie"

Na niespełna cztery miesiące przed rozpoczęciem mundialu rozlosowano grupy. Polki znalazły się w grupie D z Brazylią, Japonią i Zambią. Dwie pierwsze z wymienionych ekip można uznać za faworytki. W tej kategorii wiekowej Canarinhas zdobyły mistrzostwo Ameryki Południowej. W swojej historii trzykrotnie zagrały w ćwierćfinale (2010, 2012 i 2022), co jest ich najlepszym osiągnięciem, zaś piłkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni w 2014 roku zdobyły złoto, a na poprzednim turnieju przed dwoma laty zakończyły udział na ćwierćfinale. To aktualne wicemistrzynie Azji.

Najbardziej egzotycznym przeciwnikiem wydaje się być reprezentacja Zambii, która jak dotąd na mundialu do lat 17 zagrała raz - w 2014 roku i zakończyła w nim udział na fazie grupowej wygrywając jedynie z Kostaryką. Prawo gry na najbliższych mistrzostwach świata wywalczyła dzięki pokonaniu w kontynentalnych kwalifikacjach Tanzanii, Ugandy i Maroka.

Mistrzostwa świata do lat 17 rozgrywane będą od 16 października do 3 listopada na dwóch stadionach - Estadio Felix Sanchez w Santo Domingo oraz Estadio Cibao Universitario w Santiago de Los Caballeros. I już wiemy, że na tym pierwszym obiekcie Polki zagrają 17 października z Japonią oraz trzy dni później z Zambią. Z kolei 23 października na drugim z wymienionych stadionów ekipa trenera Kasprowicza zmierzy się z Brazylią. Do fazy pucharowej awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.

Wyniki losowania grup MŚ U-17 kobiet:

Grupa A: Dominikana, Nowa Zelandia, Nigeria, Ekwador Grupa B: Hiszpania, USA, Korea Południowa, Kolumbia Grupa C: Korea Północna, Meksyk, Kenia, Anglia Grupa D: Japonia, Polska, Brazylia, Zambia

Czytaj także: Ranking FIFA kobiet: regres Polek, zmiany w ścisłej czołówce

Źródło artykułu: WP SportoweFakty