Paryż 2024. Gospodarze wygrali przedwczesny finał. Spacerek Hiszpanów

Getty Images / Juan Manuel Serrano Arce / Na zdjęciu: Jean-Philippe Mateta

Reprezentacja Francja uzupełniła stawkę półfinalistów IO Paryż 2024. Podopieczni Thierry'ego Henry'ego byli o włos lepsi od Argentyny w szlagierowym starciu (1:0). Po jednostronnym widowisku Hiszpania pokonała Japonię 3:0.

"Trójkolorowi" rozpoczęli mecz z wysokiego C. W piątej minucie Michael Olise dośrodkował z narożnika bezpośrednio do Jeana-Philippe'a Matety, a ten wygrał pojedynek powietrzny i znalazł sposób na Geronimo Rulliego. W końcówce ćwierćfinału golkiper skapitulował za sprawą Olise. Sędzia dopatrzył się jednak faulu zagrywającego Maghnesa Akliouche'a i po analizie VAR anulował gola.

Mateta w doliczonym czasie mógł skompletował dublet i trafił w poprzeczkę. Naszpikowani gwiazdami Argentyńczycy wypracowali sobie kilka klarownych sytuacji, aczkolwiek w piątkowy wieczór niezawodny między słupkami był Guillaume Restes. Reprezentacja Francji dowiozła jednobramkową przewagę do końca i jako ostatnia drużyna zameldowała się w półfinale turnieju olimpijskiego.

Emocji nie zabrakło w spotkaniu Egiptu z Paragwajem. Diego Gomez przeprowadził indywidualną akcję i dał prowadzenie południowoamerykańskiemu zespołowi. Kilkadziesiąt sekund przed upływem regulaminowego czasu Adel Ibrahim strzelając głową doprowadził do dogrywki. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. W serii rzutów karnych Hamza Alaa zatrzymał Marcelo Pereza i okazał się bohaterem. Egipt wygrał 5:4.

W ćwierćfinałowym meczu Japonia - Hiszpania Fermin Lopez zapracował na miano MVP. Pomocnik FC Barcelony piekielnie silnym strzałem z dystansu rozwiązał worek z bramkami. Jeszcze piękniejsza była jego drugi gol, gdy popisał się uderzeniem z woleja. Ostatnie słowo należało do Abela Ruiza, który ustalił rezultat na 3:0 dla "La Roja".

Marokańczycy nie pozostawili żadnych złudzeń reprezentacji USA. Rzuty karne wykorzystali Soufiane Rahimi oraz El Emhdi Maouhoub, ale do zwycięstwa 4:0 przyczynił się również Ilias Akhomach. Ozdobą spotkania był gol Achrafa Hakimiego. Gwiazdor przeprowadził rajd przez niemal pół boiska i precyzyjnym uderzeniem skierował piłkę do siatki.

W grze o złoto pozostały cztery drużyny. Francja w półfinałowej rywalizacji podejmie Egipt, natomiast Maroko powalczy z Hiszpanią.