Jakie zmiany czekają na polskie drużyny w europejskich pucharach? Wyjaśniamy!

Getty Images / Foto Olimpik/NurPhoto / Na zdjęciu: Legia Warszawa
Getty Images / Foto Olimpik/NurPhoto / Na zdjęciu: Legia Warszawa

Więcej spotkań jesienią i zrezygnowanie z fazy grupowej to nowości, które debiutują w europejskich pucharach. Przedstawiamy, jak wygląda format Ligi Konferencji w obecnym sezonie.

Jagiellonia Białystok  oraz Legia Warszawa to pierwsze polskie drużyny, które w europejskich pucharach zetkną się z zupełnie nowym formatem rozgrywek, wprowadzonym przez UEFA od nowego sezonu. Tradycyjną fazę grupową z udziałem 32 drużyn zastąpiła faza ligowa, w której uczestniczyć będzie już 36 zespołów na każdym szczeblu od Ligi Mistrzów do Ligi Konferencji.

Wszystkie zespoły znalazły się w jednej wspólnej tabeli, a każdy uczestnik rozegra w sumie 6 meczów: 3 u siebie i 3 na wyjeździe, każdy z innym rywalem. Poszczególne miejsca w tabeli decydują o dalszym losie w rozgrywkach.

Miejsca 1-8 na koniec jesiennych rozgrywek oznaczają awans do 1/8 finału oraz rozstawienie w losowaniu fazy pucharowej. Przeciwników dla czołowych ośmiu zespołów wyłoni faza play-off, do której zakwalifikują się wszystkie drużyny z miejsc 9-24 i rozegrają między sobą tzw. pojedynki barażowe. Pozostałe grono uczestników pożegna się z turniejem po fazie ligowej.

ZOBACZ WIDEO: Takie gole to rzadkość. Jego skutki mogą być bolesne

W nowym sezonie zrezygnowano z dodatkowych "spadków" z Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy, a to oznacza, że po odpadnięciu z wymienionych rozgrywek nie ma możliwości dalszego rywalizowania w Lidze Konferencji. O końcowy triumf na Stadionie Miejskim we Wrocławiu powalczą zatem jedynie drużyny, które od początku przystąpią do zmagań w turnieju.

Dalsze etapy funkcjonowania fazy pucharowej od 1/8 finału pozostają bez zmian. Dla wszystkich wydłuża się jednak droga, którą trzeba pokonać, by znaleźć się na tym etapie rozgrywek. Istotna będzie liczba zdobywanych bramek, która w przypadku równej liczby punktów pomiędzy kilkoma zespołami, zdecyduje o kolejności zajmowania miejsc we wspólnej tabeli.

Przypomnijmy, na kogo trafiły w losowaniu polskie zespoły:

Jagiellonia Białystok zmierzy się z FC Kopenhagą (wyjazd), Petrocubem Hincesti (dom), Molde (dom), NK Celje (wyjazd), Mladą Bolesław (wyjazd) oraz Olimpiją Ljubljana (dom)

Legia Warszawa podejmie kolejno Realem Betis (dom), TSC Backa Topola (wyjazd), Dynamem Mińsk (dom), Omonią Nikozja (wyjazd), Lugano (dom) oraz Djurgarden (wyjazd)

Pierwsza kolejka zostanie rozegrana w czwartek 3 października. O godz. 18:45 podopieczni Goncalo Feio zmierzą się właśnie z Realem Betis, a Jagiellonia o godz. 21 wyjdzie na murawę stadionu Parken na spotkanie z FC Kopenhagą. Oba mecze relacjonować będziemy na żywo w formie tekstowej na WP Sportowe Fakty.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty