Puchar Włoch: Inter w finale, Puchar UEFA bez Lazio

Inter Mediolan pokonał na wyjeździe rzymskie Lazio 2:0 i tym samym jako pierwszy zespół awansował do finału Pucharu Włoch. Tym samym już teraz wiadomo, że rzymskie Lazio nie wystąpi w przyszłej edycji Pucharu UEFA, gdyż obecnie ich jedyną szansą na to były rozgrywki TIM CUP. Tym samym piłkarze Roberto Manciniego już po raz czwarty z rzędu zagrają w finale krajowego pucharu, z czego dwukrotnie ostatecznie triumfowali.

Adam Kiołbasa

Biancocelesti zdawali sobie sprawę z tego, iż muszą wygrać, dlatego też od samego początku rzucili się do ataku. Podopieczni Delio Rossiego co chwilę zagrażali bramce strzeżonej przez Francesco Toldo, ale nie potrafili pokonać Włocha. Już w 2. minucie rzut wolny świetnie egzekwował Ledesma, ale piłka odbiła się od słupka. 9. groźnie było za sprawą Valona Behramiego, a w 15. znakomitej sytuacji nie wykorzystał Tomasso Rocchi.

W miarę upływu czasu coraz częściej do głosu zaczęli dochodzić goście. W 22. dość dobrej sytuacji nie wykorzystał David Suazo, natomiast w 33. lewą stroną szarżował Cesar, ten podał do Luisa Jimeneza, ale na wysokości zadania stanął Marco Ballotta. 60 sekund później prowadzenie miejscowym mógł dać Goran Pandev, ale spudłował. W 37. z kolei po rzucie wolnym Jimeneza futbolówka odbiła się od muru, a dobitka Pele nie sprawiła żadnych problemów Ballotcie. W 40. niezłą okazję ponownie zmarnował Jimenez, a chwilę później minimalnie obok bramki strzeżonej przez Toldo uderzył Ledesma.

Zatem w pierwszej odsłonie bramki nie padły, a wynik 0:0 nie zadowalał żadnej z ekip, gdyż oznaczał, że do wyłonienia finalisty potrzebna będzie dogrywka.

W drugiej połowie znów zaatakowali gospodarze, ale bramkę strzelili goście. W 52. minucie znakomitą akcję przeprowadził Suazo, ten podał do Pele, który pięknym strzałem pokonał Ballottę i tym samym dał Nerazzurrim prowadzenie.

W 62. kontuzji nabawił się Nicolas Burdisso, ten dość długo leżał na placu gry, a piłkarze Lazio sugerowali, iż celowo gra na czas. Po chwili Roberto Mancini coś powiedział w kierunku asystenta arbitra i szkoleniowiec Interu został odesłany na trybuny. Po wspomnianej przerwie do ataku znów rzucili się miejscowi. W 67. w znakomitej sytuacji znalazł się Pandev, ten jeszcze przełożył piłkę na lewą nogę i wydawało się, że już umieści piłkę w bramce, ale Toldo stanął na wysokości zadania. Po chwili świetnie rzut wolny egzekwował Dabo, ale minimalnie spudłował. W 71. tym razem rzut wolny wykonywał Kolarov, ale także i on minimalnie chybił.

Im bliżej końca starcia, tym odważniej grali Biancocelesti, ale i sytuacja na boisku była bardziej nerwowa. W 78. rezerwowy Julio Ricardo Cruz uderzył łokciem w twarz Kolarova, ten po chwili ruszył w kierunku Argentyńczyka i obaj piłkarze zostali ukarani żółtą kartką, chociaż napastnik powinien był zostać wyrzucony z boiska. W 83. fatalnie zachował się Marco Materazzi, który najpierw wybił piłkę spod nóg Pandeva, a następnie z premedytacją go sfaulował. Chwilę później katastrofalnie interweniował Ballotta, jego błąd wykorzystał Cruz i bez problemu podwyższył na 2:0 dla gości. Co ciekawe w tym momencie przyjezdni byli na boisku w dziewiątkę, bowiem poza boiskiem znajdował się Cesar.

Lazio próbowało jeszcze zdobyć honorową bramkę, ale ta sztuka drużynie ze stolicy Italii się nie udała. Zatem Biancocelesti przegrali swój najważniejszy mecz w tym sezonie, co oznacza, że zabraknie ich w europejskich pucharach, a klub z Mediolanu znów zagra w finale TIM CUP i niewykluczone, że po raz czwarty rywalem Nerazzurrich będzie AS Roma.

Lazio Rzym - Inter Mediolan 0:2 (0:0)
0:1 - Pele 52’
0:2 - Cruz 85’

Lazio: Ballotta, De Silvestri (87’ Tare), Siviglia, Cribari, Zauri (66’ Kolarov), Dabo (80’ Mutarelli), Ledesma, Behrami, Pandev, Bianchi, Rocchi.

Inter: Toldo, Burdisso (68’ Materazzi), Rivas, Chivu (77’ Maicon), Maxwell, J. Zanetti, Bolzoni (69’ Cruz), Pele, Cesar, Jimenez, Suazo.

Żółte kartki: Behrami, Kolarov, Mutarelli (Lazio) oraz Pele, Cruz (Inter).

Czerwona kartka: Mancini 64’ (trener Interu).

Sędzia: Saccani.