Bundesliga: Robben uratował Bayern, Hertha pogrążona

Dwa gole Arjena Robbena zapewniły Bayernowi zwycięstwo nad Freibrugiem. Dzięki wygranej Bawarczycy powrócili na czoło stawki. Niemcy żyją jednak wydarzeniami z Berlina. Hertha przegrała 13. mecz z rzędu na własnym stadionie, a po porażce z Norymbergą doszło do zamieszek.

Oliwer Kubus

Zapowiadany jako mecz o utrzymanie pojedynek Herthy z Norymbergą przysporzył wiele emocji, nie tylko sportowych. Gospodarze rozpoczęli z animuszem, stwarzając sobie mnóstwo okazji do zdobycia gola. Jak natchniony bronił jednak Raphael Schaefer. Impas przerwał w 37 minucie Theofanis Gekas, wykorzystując podbramkowe zamieszanie. Po przerwie goście niespodziewanie wyrównali. Z rzutu różnego dośrodkował Marcel Risse, a Albert Bunjaku głową skierował piłkę do siatki. W 81 minucie o losach spotkania mógł przesądzić wprowadzony chwilę wcześniej (za Łukasza Piszczka) Artur Wichniarek. Polak znalazł się na czystej pozycji, ale przy strzale przeszkodził mu... Gojko Kacar, jego kolega z drużyny! Niewykorzystane okazje zemściły się w doliczonym czasie gry. Bunjaku zagrał do Angelo Charisteasa, a ten pogrążył Herthę. Nerwów nie utrzymali na wodzy berlińscy kibice. Po zakończeniu meczu wdarli się z metalowymi pałkami na murawę, chcąc wymierzyć sprawiedliwość na piłkarzach. Zawodnicy w ostatniej chwili zbiegli do szatni, a z chuliganami walkę rozpoczęli policjanci. Po kilkunastu minutach sytuację opanowano. Lekko rannych zostało czterech funkcjonariuszy. Trzydziestu krewkich fanów zatrzymano. Wstrząśnięty wydarzeniami był trener Herthy, Friedhelm Funkel. - To nie powinno mieć miejsca na stadionach piłkarskich- stwierdził szkoleniowiec. Wtórował mu Werner Gegenbauer, prezydent stołecznego klubu. - Nic nie usprawiedliwia zachowania kibiców. Przemyślimy wszystko na spokojnie i wyciągniemy odpowiednie wnioski- zapowiedział Gegenbauer. Hertha po porażce praktycznie przekreśliła swoje szanse na utrzymanie, a przed degradacją może ją uratować tylko cud.

Do samego końca o wynik drżeli fani w Monachium. Miejscowy Bayern długo męczył się z Freiburgiem, ale zgarnął trzy punkty dzięki trafieniom Arjena Robbena. Holender strzelił dwa gole w ostatnim kwadransie. Do tego momentu gospodarze sprawiali wrażenie zmęczonych i pozwalali na wiele dobrze dysponowanym gościom. Ci w 31 minucie objęli prowadzenie. Świetnym strzałem popisał się Cedric Makiadi i pokonał Hansa- Joerga Butta. Niespodzianka wisiała w powietrzu. Po kolejnych niedokładnościach z trybun rozlegały się gwizdy. Bayern uratował niezawodny Robben. Wpierw trafił do siatki po uderzeniu z 16 metrów, a później skutecznie egzekwował rzut karny. Dzięki zwycięstwu Bayern przewodzi rozgrywkom i wyprzedza drugie Schalke o dwa punkty.

Bezproblemowe zwycięstwo odniosła Borussia Dortmund. Podopieczni Juergena Kloppa rozgromili na wyjeździe VfL Bochum 4:1. Dobre spotkanie rozegrał Jakub Błaszczykowski. Polski skrzydłowy popisał się efektowną asystą przy bramce Mohameda Zidan, mijając obrońców rywali jak tyczki. W 33 minucie został uderzony w twarz przez Milosa Marica, za co Serb otrzymał czerwoną kartkę. Bohaterem spotkania okrzyknięto Lucasa Barriosa, który w końcówce przypieczętował wygraną Borussii.

Chaotyczne spotkanie zobaczyli fani w Moguncji. Miejscowy FSV od 26 minuty grał w dziesiątkę, gdy z boiska wyrzucony został Aristide Bance. Kolonia nie potrafiła wykorzystać gry w przewadze, a za asekurancką postawę została skarcona po przerwie. Gola na wagę trzech punktów zdobył Andre Schurrle. 66 minut wśród przyjezdnych rozegrał Adam Matuszczyk. Polak jak cała drużyna spisał się przeciętnie, a pierwszej połowie ujrzał żółty kartonik.