Pożegnanie z mistrzostwami Europy U-17 / Hiszpania - Polska 2:0

Po dwóch spotkaniach i porażkach (z gospodarzami 0:1 oraz Belgami 0:2 - przyp. red.) na turnieju w Irlandii Północnej, reprezentanci Polski definitywnie stracili szansę awansu do finałów mistrzostw Europy 2010 w Liechtenstainie. W ostatnim grupowym spotkaniu biało-czerwonym również nie udało się zdobyć nie tylko punktu, ale nawet gola z faworyzowaną Hiszpanią.

Maciej Krzyśków

Hiszpania to dwukrotny zwycięzca Mistrzostw Europy U-17 i zdecydowany faworyt grupy 4 przed rozpoczęciem turnieju. Ostatecznie zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego zajęli pierwsze miejsce w grupie (przy równej ilości punktów o miejscu decyduje różnica bramek - przyp. red.) i mogą już sposobić się do finałowego turnieju. Grupa 4 była bardzo wyrównana: Hiszpania, Irlandia Północna i Belgia w trzech meczach zdobyły sześć punktów. Tylko Polska nie potrafiła zdobyć nie tylko punktu, ale nawet gola na turnieju w Irlandii.

W poniedziałkowy wieczór na stadionie The Showgrounds w Coleraine od pierwszych minut do ataków ruszyli Hiszpanie. Już w 3. minucie występujący w juniorach Valencii Juan Bernat wyprowadził Hiszpanów na prowadzenie. Gol zupełnie podciął skrzydła naszym zawodnikom, którzy w całym meczu oddali zaledwie cztery celne strzały na bramkę Adrián Ortola, przy dwunastu uderzeniach celnych podopiecznych Ginés Meléndeza. Drugi cios Hiszpanie zadali w ostatnich minutach. Rzut karny w 79. minucie na gola zamienił również zawodnik Valencii, Francisco Alcacer.

Hiszpania - Polska 2:0 (1:0)
1:0 - Bernat 3'
2:0 - Alcacer (k.) 79'

Polska: Szromnik, Duda, Fryc, Tadrowski, Byszewski, Nalepa, Pogonowski (38' Przybyłko), Stróżak (68' Żurek), Grunt (58' Rząsa), Drewniak, Osyra.

Hiszpania: Adrián Ortola, Campabadal, Ramalho Chimeno, Goenaga, Ruiz, Gómez Campaña, Alcácer, Alcántara (66' Herranz), Velasco (54' Lázaro), Nebot, Moll (79' Criado).

Żółte kartki: Duda, Grunt, Tadrowski (Polska).

Czerwona kartka: Duda.

Sędzia: Munukka (Finlandia).