LM: Jeleń nie pomógł, AJ Auxerre przegrał z Zenitem

W pierwszym wtorkowym spotkaniu fazy play-off eliminacji Ligi Mistrzów, AJ Auxerre, którego barwy reprezentują Ireneusz Jeleń i Dariusz Dudka, przegrał 0:1 na wyjeździe z Zenitem Sankt Petersburg.

Maciej Kmita

Spośród reprezentantów Polski w drużynie prowadzonej przez Jeana Fernandeza wystąpił tylko Jeleń. Dudka nie mógł zostać zgłoszony do składu na ten mecz, ponieważ musiał pauzować za czerwoną kartkę otrzymaną... w meczu fazy grupowej Pucharu UEFA w sezonie 2006/2007. Dudka był wówczas zawodnikiem Wisły Kraków, a od tego czasu nie miał okazji do odbycia kary.

Ekipa Polaków nie była faworytem starcia z liderem rosyjskiej ligi, co potwierdziło się tuż po rozpoczęciu gry. W 3. minucie piłkarze Zenitu z łatwością rozmontowali obronę Auxerre, Danko Lazović dośrodkował z lewego skrzydła do Aleksandra Kierżakowa, który strzałem głową pokonał Oliviera Sorina. Niespełna pół godziny później ciągle atakujący gospodarze powinni prowadzić już 2:0, ale Roman Szirokow z 4 metrów nie trafił do pustej bramki rywali. Francuzi przebudzili się dopiero pod koniec pierwszej połowy. Najpierw Anthony'emu Le Tallec'owi zabrakło niewiele, by w sytuacji sam na sam pokonać Wiaczesława Małajewa, a po chwili Dennis Oliech z linii "16" kropnął w poprzeczkę bramki Zenitu. W odpowiedzi potężnie z rzutu wolnego uderzył Kierżakow, ale Sorinowi udało się sparować piłkę ponad poprzeczkę.

Tuż po wznowieniu gry po przerwie znowu popis niefrasobliwości dał Szirokow, pudłując z jeszcze bliższa, niż w 31. minucie. Potem jednak coraz śmielej do głosu zaczęli dochodzić goście. W 54. minucie Jeleń w swoim stylu wystartował do piłki zagranej z głębi pola, wyprzedził obrońców Zenitu, ale uderzył nad bramką Małajewa. Chwilę później Polak w polu karnym minął rywala, ale groźnie wyglądający strzał zatrzymał się jedynie na bocznej siatce. To były jednak ostatnie zrywy Auxerre w tym spotkaniu. Gospodarze również nie wypracowali sobie kolejnych dogodnych sytuacji i na rewanż na Stade l'Abbé-Deschamps udadzą się z jednobramkową zaliczką.