LM: Goniące Koguty w Bernie, porażka Sparty Praga

We wtorek rozegrano pierwsze 5 spotkań fazy play-off eliminacji Ligi Mistrzów. Emocnonująco było w Bernie, gdzie Young Boys po pasjonującym widowisku wygrali 3:2 z Tottenhamem Hotspur. Sparta Praga, która w poprzedniej rundzie wyeliminowała Lech Poznań, przegrała u siebie z MSK Żylina 0:2.

W tym artykule dowiesz się o:

Kibice zgromadzeni na Stade de Suisse w Bernie byli świadkami świetnego widowiska. Wicemistrzowie Szwajcarii po niespełna pół godzinie gry prowadzili już 3:0. Wynik meczu w 4. minucie otworzył Senad Lucić, który będąc w polu karnym gości, strzałem w długi róg pokonał Huerelho Gomesa. Prowadzenie podwyższył w 13. minucie Henri Bienvenu, wykorzystując sytuację sam na sam z Gomesem, w której znalazł się po błędzie stoperów Tottenhamu. Wreszcie w 28. minucie Xavier Hochstrasser po kapitalnym podaniu od Moreno Costanzo nie mógł zrobić nic innego, jak umieścić piłkę w bramce gości. Trzy ciosy na początku meczu nie załamały jednak piłkarzy Harry'ego Redknappa, którym jeszcze przed przerwą udało się trafić do siatki rywala. Po dośrodkowaniu Garetha Bale'a z rzutu rożnego Sebastien Bassong celnym strzałem głową dał Kogutom nadzieję na uzyskanie w Bernie korzystnego rezultatu. Po przerwie obie drużyny zagrały ultraofensywnie, wypracowując sobie wiele okazji do zdobycia bramki i marnując je na potęgę. Jedynym, którym w drugiej części gry udało się trafić do bramki, był Roman Pawliuczenko. W 83. minucie Rosjanin uderzył z 10 metrów pod poprzeczkę bramki gospodarzy.

Mistrzowie Czech, piłkarze Sparta na Generali Arena w Pradze musieli uznać wyższość najlepszej drużyny Słowacji, MSK Żylina. Goście objęli prowadzenie za sprawą Momodou Ceesay'a, który przejął piłkę w polu karnym Sparty po fatalnym błędzie Jaromira Blażka, opanował ją i ze spokojem umieścił w bramce gospodarzy. Drugą bramkę dla mistrzów Słowacji zdobył Tomas Oravec, praktycznie przesądzając tym samym o losach rywalizacji w tym dwumeczu.

W derbach Skandynawii górą nad FC Kopenhaga byli zawodnicy Rosenborgu Trondheim, ale sprawa awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów nadal jest otwarta. Mistrzowie Norwegii grając przed własną publicznością, prowadzili już 2:0 po golach Steffena Iversena i Markusa Henriksena, by w 84. minucie meczu Jesper Gronkjaer strzelił kontaktowego gola.

Z kolei w najciekawiej zapowiadającym się wtorkowym pojedynku Dynamo Kijów zremisowało na stadionie im. Walerego Łobanowskiego z Ajaxem Amsterdam 1:1. Wszystkie kluczowe sytuacje miały miejsce w odstępie 12 minut. Najpierw w 54. minucie bramkę zdobyli goście. Po dograniu Siema de Jonga, Jan Vertonghen pokonał Maksyma Kowala. Chwilę później za drugą żółtą kartkę wyrzucony z boiska został pomocnik Dynama, Denis Garmasz, a w 66. minucie do wyrównania doprowadził Oleg Gusew. Napastnik gospodarzy przejął piłkę niedokładnie wybitą przez obrońców Ajaxu i będąc oko w oko z Maartenem Stekelnburgiem, nie dał szans wicemistrzowi świata.

Natomiast w pierwszym wtorkowym spotkaniu Zenit Sankt Petersburg pokonał na własnym stadionie AJ Auxerre Ireneusza Jelenia i Dariusza Dudki. W składzie francuskiej drużyny pojawił się tylko Jeleń. Dudka musiał odcierpieć karę za czerwoną kartkę otrzymaną w meczu Pucharu UEFA w sezonie 2006/2007. Zwycięską bramkę dla aktualnego lidera rosyjskiej ligi zdobył już w 3. minucie gry Aleksander Kierżakow.