LE: Horror we Lwowie! Asysta Lewandowskiego

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Prawdziwy horror z udziałem Polaków rozegrał się we Lwowie. Borussia Dortmund po dramatycznym spotkaniu pokonała miejscowe Karpaty 4:3, a asystę przy jednym z trafień dla niemieckiego zespołu zanotował Robert Lewandowski. Po pewne zwycięstwa sięgnęły faworyzowane drużyny FC Porto, VfB Stuttgart i Liverpoolu.

W tym artykule dowiesz się o:

Karpaty udowodniły raz jeszcze, że na własnym terenie są bardzo niewygodnym rywalem. Po Galatasaray Stambuł, który przekonał się o tym w ostatnich sekundach barażowego dwumeczu, teraz przekonała się o tym Borussia. Niemcy po niespełna pół godzinie gry prowadzili na Ukrainie 2:0 po golach Nuri Sahina i Mario Goetze'a. Gospodarzom najpierw tuż przed przerwą udało się zdobyć kontaktowego gola (Oleg Holodiuk), a w drugiej części gry doprowadzić do wyrównania (Michailo Kopolowiec). Trener Borussii, Juergen Klopp dopiero po stracie drugiej bramki zdecydował się na wpuszczenie na boisko Jakuba Błaszczykowskiego i Roberta Lewandowskiego. "Lewy" w 76. minucie mógł wpisać się na listę strzelców, ale piłka po jego dobitce uderzenia Mattsa Hummelsa w poprzeczkę przeszła obok bramki lwowian. Niewykorzystane sytuacje się mszczą i kilkadziesiąt sekund później Karpaty już prowadziły! Denis Kozanow wystartował do dalekiej piłki zagranej od swojego bramkarza i strzałem lewą nogą pokonał Romana Weidenfellera. Dortmundczycy nie złożyli jednak broni i w 87. minucie doprowadzili do wyrównania! Lewandowski popisał się prostopadłym podaniem do Lucasa Barriosa, który wykorzystał sytuację sam na sam z Andrijem Tłumakiem. Niemal w ostatniej akcji meczu Paragwajczyk zdobył zwycięskiego gola! Za linię obrony podał mu Goetze, a ten przytomnym strzałem znów nie dał szans Tłumakowi. W podobnych okolicznościach rozstrzygnęły się losy spotkania Besiktas Stambuł - CSKA Sofia (1:0). Gospodarze zwycięską bramką zdobyli w jednej z ostatnich akcji meczu za sprawą Fabiana Ersta

Skuteczniej od Karpat zaprezentował się drugi ukraiński zespłół. W Debreczynie Metalist Charków bez problemów poradził sobie z miejscowym VSC (grupa I) i po zwycięstwie 5:0 sięgnął po trzy punkty. Gospodarze kończyli mecz w "10", bowiem czerwoną kartkę ujrzał Peter Kabat. Drugie spotkanie tej grupy pomiędzy PSV Eindhoven a Sampdorią Genua zakończyło się remisem 1:1. Goście z Italii prowadzili przez długi czas po golu Fabrizio Cacciatore, ale drużynie Phillipsa udało się doprowadzić do wyrównania na minutę przed końcowym gwizdkiem. Strzelcem ratującej punkt bramki był Balazc Dzsudzsak.

O małej niespodziance można mówić w przypadku spotkania na Estadio Antonio Sanchez Pizjuan, gdzie Sevilla podejmowała Paris Saint-Germain. Francusi nastawienie głównie na obronę bezbramkowego remisu na kwadrans przed końcem wyprowadzili zabójczą kontrę, po której Nene zdobył zwycięskiego gola. Piłkarzowi PSG pomogło szczęście, ponieważ piłka po jego uderzeniu odbiła się od nogi Waltera Caceresa i całkowicie zmyliła Andresa Palopa.

Złudzeń Anderlechtowi Bruksela (Marcin Wasilewski nie został zgłoszony do rozgrywek) nie pozostawił Zenit Sankt Petersburg, a konkretnie Aleksandr Kierżakow, który w ciągu pierwszych 45 minut meczu na stadionie im. Constanta Vanden Stocka skompletował hat-tricka. Po przerwie "Fiołki" stać było tylko na honorowe trafienie Rolanda Juhasza

Kibice zgromadzeni na Anfield Road na pierwszego gola swoich ulubieńców czekali zaledwie kilkadziesiąt sekund. Wtedy to Joe Cole wykorzystał prosty błąd obrońców Steauy Bukareszt, zabrał im piłkę i pewnie ulokował ją w bramce rywali. 12 minut później Rumuni wyrównali za sprawą Cristiana Tanase, ale później na boisku rządzili tylko piłkarze Liverpoolu. W drugiej połowie o zwycięstwo The Reds zatroszczyli się David Ngog oraz Lucas Leiva.