LE: Porażka Borussii, rumuński pościg neapolitańczyków

Zakończyło się już 13 z 26 czwartkowych spotkań 2. serii fazy grupowej Ligi Europejskiej. Tylko w jednym z nich mieliśmy okazję do oglądania gry polskich piłkarzy. Jakub Błaszczykowski (76 minut), Łukasz Piszczek (90 minut) i Robert Lewandowski (14 minut) nie pomogli Borussii Dortmund, która uległa na Signal Iduna Park Sevilli 0:1.

W tym artykule dowiesz się o:

Osłabiona brakiem kilku podstawowych zawodników Borussia ruszyła od pierwszych minut do wyraźnego ataku. a debiutujący w roli trenera Sevilli, Gregorio Manzano ustawił swój zespół dość defensywnie. Gospodarze pierwsze okazje wypracowali sobie po 20 minutach gry. Wtedy dwukrotnie z głowy na bramkę Andersa Palopa uderzał Lucas Barrios. W pierwszej sytuacji nieznacznie się pomylił, a w drugiej (po dośrodkowaniu Błaszczykowskiego) trafił w światło bramki, ale dobrze spisał się hiszpański golkiper.

Sevilla liczyła głównie na kontrataki i stałe fragmenty. Właśnie rzut rożny w doliczonym czasie gry pierwszej połowy dał im bramkę na wagę zwycięstwa. Po dośrodkowaniu Tiberio Guarrente strzał Alexisa z linii bramkowej wybił Neven Subotić, ale skuteczną dobitką popisał się Luca Cigarini. Tuż po przerwie sytuacja gospodarzy skomplikowała się jeszcze bardziej, bowiem drugą żółtą i w konsekwensji czerwoną kartkę otrzymał Marcel Schmelzer. Pierwszy kartonik ujrzał za faul, a drugi skutkujący wyrzuceniem z boiska sa symulację faulu na sobie. Dortmundczycy dwukrotnie byli bliscy wyrównania, ale najpierw Shinji Kagawa trafił w słupek, a później piłkę po strzale Matta Hummelsa tuż sprzed bramki wybił Walter Caceres.

W drugim meczu tej grupy po drugie zwycięstwo w rozgrywkach sięgnęli gracze Paris Saint-Germain. Podobnym osiągnięciem mogą jeszcze pochwalić się drużyny VfB Stuttgart, CSKA Moskwa, Zenitu Sankt Petersburg, który "rozstrzelał" przed własną publicznością AEK Ateny. W grupie L coraz bliżej awansu do kolejnej fazy są piłkarze FC Porto i Besiktas Stambuł, którzy po dwóch kolejkach również mają na koncie już po 6 punktów.

Niespodziewanym remisem zakończył się pojedynek FC Utrecht z Liverpoolem. Obie drużyny miał swoje sytuacje bramkowe, ale dobrze spisywali się bramkarze Michel Vorm i Pepe Reina. Nieprawdopodobny przebieg miała natomiast konfrontacja Steauy Bukareszt z Napoli. Grający u siebie Rumuni prowadzeni pierwszy raz przez Marcusa Lacatusa już po 17 minutach prowadzili 3:0, ale mecz zmienił przebieg w 31. minucie, kiedy czerwoną kartkę ujrzał Pantelis Kapetanos. Wtedy do głosu doszli Włosi, którzy ruszyli w pościg za korzystnym wynikiem. Jeszcze przed przerwą pierwszą bramkę zdobył Luigi Vitale, a w 73. minucie kontaktowego gola dał Marek Hamsik. Wreszcie w doliczonym czasie gry, w ostatniej akcji meczu remis drużynie z Neapolu zapewnił Edison Cavani.