Stranieri z ekstraklasy: Gole Kriwca i Sernasa, skandal w Zimbabwe

Za nami kolejne spotkania eliminacji do Euro 2012 i Pucharu Narodów Afryki oraz międzypaństwowe potyczki towarzyskie. W ciągu ostatniego tygodnia w meczach reprezentacyjnych wystąpiło 12 zagranicznych zawodników na co dzień grających w polskiej ekstraklasie.

Maciej Kmita

Najlepsze wrażenie po sobie pozostawili Darvydas Sernas i Siergiej Kriwiec. Litwin z łódzkiego Widzewa w trzecim spotkaniu eliminacji do mistrzostw Europy zdobył swojego drugiego gola. Po wrześniowej bramce przeciwko Czechom, która dała Litwie komplet punktów, tym razem Sernas zanotował trafienie z Hiszpanią. W 54. minucie meczu w Salamance doprowadził do remisu 1:1, ale w kolejnych minutach mistrzowie świata zadali decydujące ciosy. Co ciekawe, bramki Sernasa to do tej pory jedyne gole Litwinów w eliminacjach. Przeciwko La Furia Roja wystąpili również Andrius Skerla, Tadas Kijanskas (obaj Jagiellonia Białystok) oraz Mindaugas Panka z Widzewa.

Kriwiec z kolei doczekał się premierowego trafienia w pierwszej reprezentacji Białorusi. Pomocnik poznańskiego Lecha w meczu z Albanią pojawił się na boisku w 75. minucie i już kilkadziesiąt sekund później cieszył się z bramki, którą zdobył uderzeniem głową. Białorusini pokonali rywali 2:0 i umocnili się na pozycji wicelidera tabeli grupy D. Podopieczni Bernda Stange mogli być na 1. miejscu, ale 8 października niespodziewanie zremisowali z Luksemburgiem (0:0) (Kriwiec nie grał w tym meczu). Do prowadzącej Francji tracą tylko jeden punkt.

Z dobrych wyników swoich reprezentacji cieszyć się również mogą Mladen Kascelan i Andraż Kirm. Drużyna tego pierwszego jest sensacyjnym liderem grupy G. Czarnogóra po zwycięstwie ze Szwajcarią (1:0) obroniła to miano w starciu z Anglią na Wembley (0:0). Pomocnik Jagiellonii w obu meczach pojawiał się na placu gry w roli zmiennika. Słowenia natomiast z 7 punktami na koncie 1. pozycję w grupie C dzieli z reprezentacją Włoch. Ekipa Matjaża Keka w piątek pokonała przed własną publicznością Wyspy Owcze 5:1, a we wtorek rozprawiła się na wyjeździe z Estonią (0:1). Kirm wchodził do gry z ławki rezerwowych i tym razem nie miał bezpośredniego udziału przy bramkach partnerów.

Najintensywniej czas na zgrupowaniu reprezentacji spędził Aleksandr Suworow. Pomocnik Cracovii zagrał pełne 90 minut w spotkaniach z Holandią (0:1) i San Marino (2:0). Żaden inny stranieri nie wystąpił w takim wymiarze czasowym. Kwadrans krócej na boisku w czasie meczów eliminacyjnych przebywał Artjoms Rudnevs z Lecha Poznań.

Po czterech latach przerwy dla reprezentacji Burundi znów zagrał Saidi Ntibazonkiza. Jego zespół uległ jednak Wybrzeżu Kości Słoniowej 0:1 w spotkaniu eliminacji Pucharu Narodów Afryki. Również Clemence Matawu z Polonii Bytom i Costa Nhamoinesu z Zagłębia Lubin nie mieli powodów do radości. Ich Zimbabwe ledwie zremisowało z Republiką Zielonego Przylądka, ale na główny plan wysunęły się problemy wokół reprezentacji. Deportowany za wykonywanie obowiązków selekcjonera bez ważnego pozwolenia na pracę został Tom Saintfiet, a kolejnym działaczom federacji grozi więzienie za dopuszczenie do takiego stanu rzeczy. W meczu z RZP zastępcą Saintfieta był znany z występów w Sokole Pniewy Norman Mapeza.

towarzysko: Panama - Salwador (1:0) - 90 minut
towarzysko: Panama - Peru (1:0) - 29 minut (od 61. minuty)

Mladen Kascelan (Jagiellonia Białystok, Czarnogóra A):
el. Euro 2012: Czarnogóra - Szwajcaria (1:0) - 45 minut (od 46. minuty)
el. Euro 2012: Anglia - Czarnogóra (0:0) - 28 minut (od 62. minuty) i żółta kartka

Tadas Kijanskas (Jagiellonia Białystok, Litwa A):
el. Euro 2012: Hiszpania - Litwa (3:1) - 90 minut

Andraż Kirm (Wisła Kraków, Słowenia A):
el. Euro 2012: Słowenia - Wyspy Owcze (5:1) - 39 minut (od 51. minuty)
el. Euro 2012: Estonia - Słowenia (0:1) - 23 minuty (0d 67. minuty)

Siergiej Kriwiec (Lech Poznań, Białoruś A):
el. Euro 2012: Luksemburg - Białoruś (0:0) - na ławce rezerwowych
el. Euro 2012: Białoruś - Albania (2:0) - 15 minut (od 75. minuty) i bramka

Clemens Matawu (Polonia Bytom, Zimbabwe A):
el. PNA 2012: Zimbabwe - Republika Zielonego Przylądka (0:0) - 58 minut

Costa Nhamoinesu (Zagłębie Lubin, Zimbabwe A):
el. PNA 2012: Zimbabwe - Republika Zielonego Przylądka (0:0) - na ławce rezerwowych