Bundesliga: Skuteczna pogoń Aptekarzy

W jednym z najciekawszych pojedynków 8. kolejki piłkarze Bayeru Leverkusen, choć przegrywali już różnicą dwóch goli, pokonali na wyjeździe 3:2 VFL Wolfsburg i awansowali na 3. pozycję w tabeli. Bohaterem Aptekarzy został rezerwowy Simon Rolfes.

Konrad Kostorz

W bramce Wilków zabrakło kontuzjowanego Szwajcara Diego Benaglio, którego Steven McClaren zastąpił jego niezbyt doświadczonym rodakiem Marwinem Hitzem.

Gospodarze zaczęli spotkanie od mocnego uderzenia. W 9. minucie Grafite świetnie dograł do Diego, a Brazylijczyk bez trudu pokonał Rene Adlera. Aptekarze długo nie mogli się otrząsnąć po stracie bramki i przed przerwą nie stworzyli sobie dogodnych szans. W 40. minucie ustawili za to nieudaną pułapkę ofsajdową, ale Edin Dzeko nie potrafił uczynić z niej pożytku.

Po zmianie stron na szybkie zmiany zdecydował się Jupp Heynckes. Początkowo nie przynosiło to efektów, zwłaszcza że w 68. minucie piłkę na rzecz Dzeko stracił Daniel Schwaab, Bośniak podał do Grafite, a były król strzelców Bundesligi trafił po raz piąty w sezonie.

Gdy wydawało się, że Wilki sięgną po trzy punkty, do ataków przystąpili piłkarze z Leverkusen. W odrabianiu strat wydatnie pomógł im Hitz, który nie najlepiej zachował się przy dośrodkowaniu Arturo Vidala i znacznie ułatwił zadanie Simonowi Rolfesowi, który wszedł na murawę ledwie 3 minuty wcześniej. To pierwszy gol 28-latka, który zmagał się z poważną kontuzją i dopiero niedługo wrócił do gry, od ponad roku.

W 74. minucie po akcji Rolfesa ręką piłką w polu karnym dotknął Makoto Hasebe, Thorsten Kinhofer wskazał na jedenasty metr, a Vidal pewnym strzałem w prawy róg doprowadził do wyrównania. To jednak nie było ostatnie słowo gości na Volkswagen Arena. Nicolai Jorgensen w rzutu rożnego dośrodkował na głowę Rolfesa, a były reprezentant Niemiec z 6 metrów trafił do siatki.

Po tym ciosie Wolfsburg już się nie podniósł. Okoliczności porażki, która wypchnęła Wilki poza czołową dziesiątkę Bundesligi, są niezwykle podobne do tych, w których piłkarze z Dolnej Saksonii w 2. kolejce ulegli 3:4 FSV Mainz, choć prowadzili już 3:0. Bayer z kolei awansował na najniższy stopień podium i traci do liderującej Borussii Dortmund tylko 6 "oczek".

VFL Wolfsburg - Bayer Leverkusen 2:3 (1:0)
1:0 - Diego 9'
2:0 - Grafite 68'
2:1 - Rolfes 72'
2:2 - Vidal 75' (k.)
2:3 - Rolfes 82'

Wolfsburg: Hitz - Riether, Kjaer, Barzagli, Schafer - Hasebe (79' Cicero), Josue (86' Dejagah), Kahlenberg (85' Mandzukić), Diego - Dzeko , Grafite.

Bayer: Adler - Schwaab, Hyypia, Friedrich, Kadlec - Sam, Vidal, Reinartz (69' Rolfes), Barnetta (62' Bender) - Derdiyok, Helmes (62' Jorgensen).

Żółte kartki: Dejagah (Wolfsburg) oraz Barnetta, Reinartz, Kadlec, Friedrich, Sam (Bayer).