LM: Arsenal i Roma w 1/8 finału, dobry Fabiański, pechowy Dudek, słaby Dudka

Arsenal Londyn i AS Roma jako ostatnie zapewniły sobie prawo gry w 1/8 finału Ligi Mistrzów. W bramce Kanonierów wystąpił Łukasz Fabiański. Z kolei dobry i zarazem pechowy powrót składu Realu Madryt zanotował Jerzy Dudek. 90 minut w barwach Auxerre przeciwko Królewskim zaliczył Dariusz Dudka.

Maciej Kmita

By myśleć o awansie do 1/8 finału Arsenal potrzebował swojego zwycięstwa nad Partizanem, więc od początku meczu narzucił rywalom swoje warunki gry. Długie ataki londyńczyków przyniosły efekt dopiero po pół godzinie. Wtedy to Marko Jovanović sfaulował we własnym polu karnym Robina van Persiego, a "11" na gola zamienił sam poszkodowany. To pierwsze trafienie Holendra w tym sezonie dla Arsenalu. W pierwszej połowie Łukasz Fabiański był niemal bezrobotny, ale za to tuż po przerwie musiał wyciągać piłkę z siatki. W 52. minucie jeden z nielicznych ataków gości przyniósł im wyrównującą bramkę.Cleo zdecydował się na uderzenie z 18 metrów, po którym piłka odbiła się od nóg Sebastiena Squillaciego, co zdezorientowano Fabiańskiego, który nie miał szans na skuteczną interwencję. W 72. minucie błysnął wprowadzony po przerwie Theo Walcott. 21-letni Anglik w polu karnym Partizana dopadł do piłki odbitej przez obrońców i bez namysłu uderzył z powietrza tak, że Vladimir Stojković nie miał szans na interwencję. Chwilę później kapitalnie zachował się Alex Song, który w polu karnym zabawił się z obrońcami Partizanu i wystawił piłkę Samirowi Nasriemu, a reprezentant Francji płaskim strzałem podwyższył prowadzenie Kanonierów. Gospodarze kończyli mecz w "10" po tym, jak czerwoną kartkę za faul na ujrzał Bacary Sagna. Po rzucie wolnym podyktowanym za to przewinienie Fabiański popisał się znakomitą interwencją, odbijając piłkę po strzale Radosava Petrovicia.

W drugim spotkaniu tej grupy Szachtar Donieck pokonał na Donbas Arena SC Braga 2:0. Portugalczycy potrzebowali do awansu co najmniej czterobramkowego zwycięstwa, ale nie byli w stanie przeciwstawić ekipie Mircei Lucescu, która dzięki tej wygranej zajęła pierwsze miejsce w grupie H.

Bez szans w starciu z Realem Madryt byli zawodnicy AJ Auxerre, którzy schowani głęboko na swojej połowie bez straty gola na Santiago Bernabeu przetrwali tylko 11. minut. Wtedy to Dariusz Dudka (pełne 90 minut na prawej stronie bloku defensywnego) nie zablokował dośrodkowania Cristiano Ronaldo, po którym Karim Benzema ubiegł Jean-Pascala Mignota i strzałem głową dał Królewskim prowadzenie. Jednak ten kto myślał, że Jerzy Dudek będzie jedynie statystą, mocno się pomylił. Polski golkiper dwukrotnie w pierwszej połowie popisał się znakomitymi interwencjami. Najpierw w 26. minucie instynktownie obronił uderzenie głową Jean-Pascala Mignota, a w 43. minucie sparował piłkę poza światło swojej bramki po groźnym strzale Adama Coulibaly'ego. Były reprezentant może jednak mówić o fatalnym pechu - w doliczonym czasie gry pierwszej połowy został staranowany przez pomocnika Auxerre, Roya Contouta i z urazem szczęki musiał opuścić boisko. Jego miejsce w bramce Królewskich zajął Antonio Adan. Schodzącego z boiska Dudka żegnała owacja na stojąco od kibiców zgromadzonych na Santiago Bernabeu.

Tuż po przerwie Real podwyższył prowadzenie. Tym razem z lewej strony w pole karne dograł Marcelo, a piłkę do bramki Oliviera Sorina skierował Cristiano Ronaldo, a w 71. minucie swoją drugą bramkę w spotkaniu zdobył Benzema. Francuz uwolnił się spod krycia Dudki, przyjął zagraną z głębi pola piłkę i momentalnie strzałem z linii 16 metrów umieścił ją w siatce rywali. W 88. minucie francuski napastnik skompletował hat-tricka. Tym razem skorzystał z prezentu od Sorina. Bramkarz Auxerre podał mu piłkę wprost pod nogi, a Benzema precyzyjnym lobem umieścił ją w opuszczonej przez niego bramce.

Z grupy G prawo gry w 1/16 finału Ligi Europejskiej wywalczył więc Ajax Amsterdam, który niespodziewanie pokonał na San Siro AC Milan 2:0. Holendrzy prowadzeni przez tymczasowego następcę Martina Jola, Franka De Boera zwyciężyli po golach Demy De Zeeuwa i Toby Alderweirelda.

Do skandalu doszło w Żylinie, gdzie sędzia Kevin Bloom w 3. minucie gry przerwał spotkanie miejscowego MSK z Spartakiem Moskwa. Powodem podjęcia tej decyzji było zachowanie kibiców drużyny gości, którzy obrzucili murawę odpalonymi racami i zaczęli demolować kameralny obiekt mistrza Słowacji. Mecz został zawieszony na ok. 20 minut, ale po opanowaniu sytuacji na trybunach wznowiono grę. W 48. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie za sprawą Tomasa Majtana, ale nie cieszyli się nim zbyt długo. 6 minut później wyrównał Alex Meschini, a po kolejnych 7 minutach zwycięską bramkę dla gości z Moskwy zdobył Ibson, który nie dotrwał do końcowego gwizdka, bowiem w 78. minucie gry został ukarany czerwoną kartką za brutalny faul na Emilu Rilke. Debiutujący w Lidze Mistrzów MSK kończy swój udział w rozgrywkach bez choćby jednego zdobytego punktu i obok Partizanu Belgrad jest najsłabszym zespołem tej edycji Champions League.

W drugim spotkaniu tej grupy Olympique Marsylia pokonał 1:0 na Stade Velodrome Chelsea Londyn. Jedyną bramkę spotkania zdobył w 81. minucie gry Brandao. The Blues tym samym zaprzepaścili szansę na zakończenie fazy grupowej z kompletem punktów.

Stawkę drużyn, które wiosną zagrają w 1/8 finału Ligi Mistrzów w środę uzupełnili gracze AS Roma, którzy zremisowali na wyjeździe z CFR Cluj 1:1. Jak się okazało, Rzymianie nawet przegrywając to spotkanie, mieliby zapewnione wyjście z grupy, bowiem FC Basel, który mógł im w tym przeszkodzić uległ na Allianz Arena Bayernowi Monachium 0:3.

Komplet drużyn, które awansowały do 1/8 finału Ligi Mistrzów: Tottenham Hotspur, Inter Mediolan, Schalke 04 Gelsenkirchen, Olympique Lyon, Manchester United, Valencia CF, FC Barcelona, FC Kopenhaga, Bayern Monachium, AS Roma, Chelsea Londyn, Olympique Marsylia, Real Madryt, AC Milan, Szachtar Donieck, Arsenal Londyn.

Drużyny, które przeskoczyły z Ligi Mistrzów do 1/16 finału Ligi Europejskiej: Twente Enschede, Benfica Lizbona, Glasgow Rangers, Rubin Kazań, FC Basel, Spartak Moskwa, Ajax Amsterdam, SC Braga.

Losowanie par 1/8 finału LM i 1/16 finału LE odbędzie się 17 grudnia w Nyon.