Puchar Azji: Trudny, ale zwycięski mecz Chińczyków

Chińczycy rozpoczęli udział w Pucharze Azji od zwycięstwa nad Kuwejtem. Faworyt triumfował 2:0, ale swoją wyższość udowodnił dopiero w drugiej połowie. Wcześniej mecz był dość wyrównany i nie obfitował w sytuacje strzeleckie.

Szymon Mierzyński

Początek spotkania należał do Chińczyków, którzy ruszyli do ofensywy i chcieli szybko otworzyć wynik. Ta sztuka im się jednak nie udała, bo mimo optycznej przewagi nie zdołali wypracować stuprocentowej sytuacji strzeleckiej. Później rywalizacja była nieco bardziej wyrównana. Kuwejt przeniósł ciężar gry do środka pola, ale czystych okazji bramkowych nadal brakowało.

Ostatni kwadrans pierwszej połowy to bardzo brzydki fragment. Zawodnicy obu drużyn nie skupiali się na grze w futbol, natomiast sporo energii wkładali w faule. Najbardziej brutalny był Musaed Neda, który po starciu z Yang Xu kopnął rywala w krocze i został wyrzucony z boiska. Trzeba jednak przyznać, że winowajca został sprowokowany, a to już umknęło uwadze Benjamina Williamsa. To nie było zresztą pierwsze przeoczenie sędziego, bowiem wcześniej nie zauważył on ewidentnego faulu w polu karnym na Baderze Al Mutwie.

Pomimo gry w osłabieniu, ekipa Kuwejtu tuż przed przerwą miała wymarzoną okazję na objęcie prowadzenia. Środkowy obrońca Hussain Fadhel otrzymał doskonałe podanie z rzutu wolnego od Al Mutwy, ale chybił celu z 5 metrów. To pudło było brzemienne w skutkach, gdyż po zmianie stron Chińczycy zapewnili sobie trzy punkty. Bramki dla faworyta padły w 58. i 67. minucie, a skutecznością błysnęli Zhang Linpeng oraz Deng Zhuoxiang. W swoim pierwszym występie Chińczycy zdołali zatem zwyciężyć, choć trzeba przyznać, że nie przyszło im to łatwo.

Kuwejt - Chiny 0:2 (0:0)
0:1 - Zhang Linpeng 58'
0:2 - Deng Zhuoxiang 67'

Kuwejt: Nawaf Al Khaldi - Yaqoub Al Taher, Hussain Fadhel, Musaed Neda, Amer Matoug, Bader Al Mutwa, Fahad Al Enezi (84' Hamad Nayef), Talal Al Amer, Walied Ali (72' Abdulaziz Mashan), Jarah Al Ateeqi, Yousef Naser (38' Fahad Awad).

Chiny: Yang Zhi - Zhang Linpeng, Du Wei, Zhao Peng (59' Liu Jianye), Rong Hao, Zhao Xuri (77' Yu Tao), Deng Zhuoxiang, Qu Bo (46' Hao Junmin), Yu Hai, Yang Hao, Yang Xu.

Żółte kartki: Yaqoub Al Taher, Jarah Al Ateeqi (Kuwejt) oraz Qu Bo (Chiny).

Czerwona kartka: Musaed Neda /36' za kopnięcie rywala/ (Kuwejt).

Sędzia: Benjamin Williams (Australia).