Super Lig: Gole Polaków, Trabzonspor w końcu zwycięski, a Fenerbahce wciąż wygrywa

W 21. kolejce Super Lig po pierwsze zwycięstwo w rundzie rewanżowej sięgnął lider rozgrywek, Trabzonspor. Bordowo-niebiescy pokonali na wyjeździe 3:2 Sivasspor, w którego szeregach brylował Kamil Grosicki. Na uznanie zasługuje seria Fenerbahce Stambuł, który po zimowej przerwie zdobył komplet 12 punktów.

Maciej Kmita

Wygrana w Sivas i potknięcie Bursasporu z Eskiserhirsporem (1:1) pozwoliły Trabzonsporowi na odskoczenie obrońcom mistrzostwa na dwa punkty. Bordowo-niebiescy w spotkaniu z Yigidos objęli prowadzenie już w 2. minucie gry za sprawą Jajy. Po przerwie do wyrównania doprowadził Grosicki, po którego uderzeniu piłka otarła się o plecy Gustavo Colmana, co zmyliło zaskoczonego Onura Recepa. Lider szybko odzyskał prowadzenie za sprawą Buraka Yilmaza, ale równie prędko gospodarze zdobyli wyrównującą bramkę, kiedy po akcji Grosickiego do siatki Trabzonsporu trafił Yannick Kamanan. O zwycięskie trafienie dla drużyny Senola Gunesa pokusił się Burak Yilmaz, który w tym sezonie ma na koncie już 11 goli, co jest jego życiowym rekordem.

Strata punktów przez Bursaspor była też na rękę Fenerbahce. W kończącym 21. kolejkę poniedziałkowym spotkaniu z Kayserisporem (2:0) podopieczni Aykuta Kocamana sięgnęli po piąte z rzędu ligowe zwycięstwo i do prowadzącego Trabzonsporu tracą już tyle samo punktów, co Zielone Krokodyle z Bursy. Niezawodny w ekipie z Sukru Saracoglu jest Brazylijczyk Alex, który dzięki kolejnemu trafieniu został samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców (ogółem ma 14 bramek).

Trwa natomiast kryzys dwóch innych wielkich drużyn ze Stambułu. Trzecie spotkanie z rzędu bez zwycięstwa zanotował Besiktas, który po wielkich zimowych zakupach miał gonić czołówkę lig. Tymczasem drużyna Bernda Schustera w niedzielę nie potrafiła znaleźć recepty na Ankaragucu Michała Żewłakowa. Już w 1. minucie prowadzenie stołecznej ekipie po dośrodkowaniu Drago Gabricia efektownym wolejem dał Serder Ozkan. Później mimo miażdżącej przewagi, Czarne Orły nie potrafiły doprowadzić do wyrównania. Michał Żewłakow w pierwszej połowie grał na środku obrony, a po przerwie był ustawiony po prawej stronie defensywy. Besiktas powoli musi żegnać się z myślą o wywalczeniu w Super Lig miejsca gwarantującego start w Lidze Europejskiej i jedyną nadzieję na awans do pucharów jest dla Orłów Puchar Turcji. Galatasaray natomiast uległ na wyjeździe Gaziantepspororowi 0:1.

Porażkę poniosła również trzecia drużyna ze Stambułu, którą reprezentuje Marcin Kuś. Polski obrońca po raz kolejny cały mecz oglądał z ławki rezerwowych, a jego Istanbul BB przegrał 0:1 z Genclerbirligi Ankara. Wyjątkowo dobrze w rundzie rewanżowej spisuje się Manisaspor Macieja Iwańskiego. Tym razem Tarzany pokonały efektownie 4:1 na wyjeździe Antalyaspor, chociaż od 5. minuty przegrywały 0:1. Polski pomocnik na boisku zameldował się na ostatni kwadrans, kiedy wynik spotkania był już ustalony.

Niezwykle ważny mecz przegrał Konyaspor Mariusza Pawelka i Marcina Robaka. Orły Anatolii uległy 2:3 sąsiadowi ze strefy spadkowej, Bucasporowi. Dwie bramki dla drużyny z Konyi zdobył Robak, ale to nie wystarczyło do wywalczenia choćby remisu. Seria sześciu spotkań bez zwycięstwa spowodowała, że w poniedziałek do dymisji podał się szkoleniowiec Konyasporu, Ziya Dogan, który w minionym sezonie wprowadził zespół do Super Lig. Nieznane jest jeszcze nazwisko jego następcy. Pechowo tydzień rozpoczął się dla Pawełka, który w starciu z Thierrym Tazemetą na poniedziałkowym treningu doznał kontuzji nosa.

Polacy w 21. kolejce Super Lig:

Paweł Brożek (Trabzonspor) - na ławce rezerwowych w meczu z Sivassporem
Piotr Brożek (Trabzonspor) - pełne 90 minut przeciwko Sivassporowi
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor) - pełne 90 minut przeciwko Sivassporowi
Kamil Grosicki (Sivasspor) - pełne 90 minut przeciwko Trabzonsporowi (gol)
Maciej Iwański (Manisaspor) - od 75. minuty przeciwko Antalyasporowi
Marcin Kuś (Istanbul BB) - na ławce rezerwowych w meczu z Genclebirligi Ankara
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut przeciwko Bucasporowi
Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut przeciwko Bucasporowi (dwa gole)

2:3 - Burak 85'

Instabul BB - Genclebirligi Ankara 0:1 (0:0)
0:1 - Pektemek 89'

Gaziantepspor - Galatasaray Stambuł 1:0 (1:0)

1:0 - Ozkan 1'

Fenerbahce Stambuł - Kayserispor 2:0 (1:0)

18 Kasımpasa SK 21 11 18:48

Zobacz bramkę Kamila Grosickiego z Trabzonsporem: Zobacz bramki Marcina Robaka z Bucasporem:

Mariusz Pawełek z opatrunkiem na nos po poniedziałkowym treningu / konyaspor.org.tr