LE: Przebudzenie Dżeko, chwile grozy na El Madrigal i polski "rodzynek"

Nie Lech Poznań, a SC Braga spotka się w 1/8 finału Ligi Europejskiej z Liverpoolem. Oprócz Arsenalitas do kolejnej rundy rozgrywek awansowały również dwie inne portugalskie drużyny. Tyle samo przedstawicieli w LE mają nadal liga holenderska i rosyjska. Na 16 drużyn, które pozostały w grze o końcowy triumf, jest tylko jeden polski piłkarz...

W tym artykule dowiesz się o:

Zwycięzcą w jednej z najciekawszych par tej fazy rozgrywek okazał się Villarreal, który wyeliminował Napoli. Po bezbramkowym remisie w pierwszym spotkaniu na San Paolo w Neapolu, wynik rewanżu w Hiszpanii w 17. minucie otworzył efektownym "szczupakiem" Marek Hamsik. Po strzeleniu bramki przez gości kibice zgromadzeni na El Madrigal przeżyli chwile grozy, kiedy cieszący się z bramki swoich piłkarzy fani Napoli przełamali bandę oddzielającą trybuny od boiska. Kilku kibiców z Włoch odniosło niegroźne obrażenia.

Podopiecznym Waltera Mazzarriego nie udało się jednak utrzymać jednobramkowej przewagi do przerwy. Najpierw w 42. minucie po kapitalnym podaniu Borjy Valero strzałem z bliska do wyrównania doprowadził Nilmar, a w doliczonym czasie gry Valero przy linii środkowej zabrał piłkę Hassanowi Yebdzie i przekazał ją Giuseppe Rossiemu. Włoskiemu napastnikowi w wykończeniu kontrataku pomogło jednak szczęście, ponieważ po jego strzale piłka odbiła się od nóg obrońcy, co zmyliło próbującego interweniować Morgana De Sanctisa. W drugiej części gry najbliżej zdobycia wyrównującego gola dla gości byli Edinson Cavani i Adnrea Dossena, ale po ich uderzeniach piłka jedynie trafiała w słupek bramki Villarreal.

Swój transfer do Manchesteru City zaczął spłacać Edin Dżeko. To właśnie dwie bramki bośniackiego snajpera zdobyte już w pierwszym kwadransie spotkania z Arisem Saloniki dały The Citizens awans do 1/8 finału Ligi Europejskiej. W 6. minucie obrońca Arisu, Nikos Lazaridis wywrócił się, przyjmując piłkę przed własnym polem karnym. Z błędu Greka skorzystał Dżeko, zabierając piłkę i pokonując w sytuacji sam na sam Michaila Sifakisa. Pięć minut później były mistrz Niemiec popisał się mierzonym uderzeniem w kierunku dalszego słupka z linii "16". To pierwsze trafienia Dżeko po przenosinach do drużyny Roberto Manciniego. Wynik spotkania na 3:0 dla gospodarzy ustalił Yaya Toure.

Jeśli Anderlechtowi Marcina Wasilewskiego marzyło się odrobienie trzybramkowej straty z pierwszego meczu na Amsterdam ArenA, to piłkarze Ajaxu szybko wybili im to z głowy. Gospodarze już po 16 minutach prowadzili 2:0 dzięki trafieniom Miralem Sulejmaniego, który dwukrotnie w sytuacjach sam na sam pokonał Silvio Proto. "Wasyl" grał do 72. minuty. "Kto tu rządzi" pokazali również Besiktasowi Stambuł gracze Dynama Kijów. Po ubiegłotygodniowym zwycięstwie 4:1 na Inonu w Stambule, teraz Ukraińcy pokonali Czarne Orły przed własną publicznością aż 4:0. Dla Turków to już trzeci z rzędu przegrany mecz, w którym tracą dokładnie cztery bramki.

Bliski odrobienia strat z pierwszego meczu z Twente Enschede był natomiast Rubin Kazań. Po 24 minutach gry w Holandii ekipa z Tatarstanu prowadziła już 2:0, wyrównując stan dwumeczu. Jednak jeszcze przed przerwą kontaktową bramkę dla mistrzów Holandii zdobył Theo Jansse, a na samym początku drugiej odsłony rewanżu do remisu doprowadził Douglas Franco, dzięki czemu Twente odzyskało kontrolę nad meczem. Bezbramkowym remis zakończył się natomiast pojedynek Paris Saint-Germain z BATE Borysów, który do następnej rundy promował drużynę ze stolicy Francji.

Pierwsze spotkania 1/8 finału Ligi Europejskiej zaplanowano na 10 marca. Rewanże odbędą się tydzień później. W walce o triumf w drugiej edycji tych rozgrywek pozostały po trzy drużyny z Portugalii, Rosji i Holandii, dwie z Anglii oraz po jednej z Hiszpanii, Ukrainy, Szkocji, Francji i Niemiec. Jedynym Polakiem w 1/8 finału LE będzie rezerwowy bramkarz Bayeru Leverkusen, Tomasz Bobel.