Super Lig: Zmiana lidera, wielki Grosicki, koniec czarnej serii Besiktasu

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Znakomity pościg Fenerbahce Stambuł za Trabzonsporem w końcu przyniósł Żółtym Kanarkom zamierzony efekt. Po 23. kolejce spotkań ekipa z Sucru Saracoglu wskoczyła na pozycję lidera Super Lig kosztem bordowo-niebieskich, którzy w rundzie rewanżowej stracili już 9 punktów w sześciu meczach.

W tym artykule dowiesz się o:

Nowy lider Super Lig sięgnął natomiast po zwycięstwa w siedmiu ostatnich kolejkach i dzięki kolejnemu w sobotnich derbach Stambułu z Kasimpasa SK (2:0) zepchnął ze szczytu tabeli piłkarzy Senola Gunesa. Trabzonspor bowiem ledwie zremisował przed własną publicznością z Kayserisporem 3:3, a punkt zapewnił mu celną "główką" w końcowych minutach Arkadiusz Głowacki. Polski stoper zrehabilitował się tym poniekąd za słabą postawę przy bramkach straconych wcześniej przez swój zespół. Trabzonspor i Fenerbahce mają teraz na koncie po 51 punktów, ale bilans spotkań bezpośrednich jest na korzyść stambulczyków. Senol Gunes zapewnił, że wyścig o mistrzostwo trwa nadal, ale za tydzień jego zespół jedzie do Stambułu na trudny pojedynek z wychodzącym z dołka Besiktasem.

Opiekun Trabzonsporu musi powoli zacząć się martwić nie tylko o losy mistrzostwa, ale i o awans do Ligi Mistrzów, bowiem nad 3. w tabeli Bursasporem jego zespół ma zaledwie trzy "oczka" przewagi. Obrońcy tytułu w 23. kolejce po dwóch meczach przerwy sięgnęli znów po komplet punktów w spotkaniu z broniącym się przed spadkiem Bucasporem.

Porażkę Burzy z mistrzem kraju wykorzystał Sivasspor, wygrzebując się ze strefy spadkowej. Bohaterem Yigidos był w weekend Kamil Grosicki, który w wygranym 4:2 spotkaniu z Manisasporem skompletował hat-tricka. To pierwsze zwycięstwo Sivassporu od 12 grudnia minionego roku, a "Grosik" z pięcioma bramkami na koncie jest jednym z najskuteczniejszych strzelców rundy rewanżowej. Asystę przy drugim trafieniu dla Manisasporu zanotował Maciej Iwański. Wciąż na ligową wygraną czeka natomiast Konyaspor Mariusza Pawełka i Marcina Robaka. Orły Anatolii tym razem uległy 1:2 Karabuksporowi. Pawełek został pokonany przez Florina Cernata z rzutu karnego (wyczuł intencje strzelca, ale nie sięgnął piłki) i Hocine Ragueda, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego. To już ósmy z rzędu mecz Konyasporu bez wygranej. Drużynie Polaków w przełamaniu złej serii nie pomogła niedawna zmiana szkoleniowca - Ziyę Dogana zastąpił Vural Yilmaz.

Do kolejnego spotkania z nowym trenerem przystąpi również Ankaragucu Michała Żewłakowa. W piątek do dymisji podał się Umit Ozat, a w niedzielę jego miejsce zajął Mesut Bakkal. Z wakatem na ławce trenerskiej drużyna byłego kapitana reprezentacji Polski uległa w derbach Ankary 2:4 Genclebirligi. Zwycięsko z derbowego pojedynku wyszedł natomiast Marcin Kuś, którego Istanbul BB pokonał 3:1 Galatasaray.

Po czterech spotkaniach bez zwycięstwa, a licząc dwumecz z Dynamo Kijów w 1/16 Ligi Europejskiej (1:4 i 0:4) po czterech kolejnych porażkach, w końcu po komplet punktów sięgnął Besiktas Stambuł. Czarne Orły pewnie pokonały na wyjeździe Antalyaspor 2:0 w poniedziałkowym meczu kończącym 23. serię.

Polacy w 23. kolejce Super Lig:

Paweł Brożek (Trabzonspor) - od 72. minuty przeciwko Kayserisporowi

Piotr Brożek (Trabzonspor) - na ławce rezerwowych w meczu przeciwko Kayserisporowi

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor) - 90 minut przeciwko Kayserisporowi (gol)

Kamil Grosicki (Sivasspor) - do 82. minuty przeciwko Manisasporowi (trzy bramki)

Maciej Iwański (Manisaspor) - od 40. minuty przeciwko Sivassporowi (asysta)

Marcin Kuś (Istanbul BB) - 90 minut przeciwko Galatasaray Stambuł (żółta kartka)

Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut przeciwko Karabuksporowi

Marcin Robak (Konyaspor) - poza kadrą na mecz przeciwko Karabuksporowi (pauza za kartki)