Podsumowanie zimowych zakupów w ekstraklasie: 75 transferów, aż 46 debiutantów. Trendy się nie zmieniają

Portal SportoweFakty.pl podsumował zimowe okno transferowe w ekstraklasie. Zimą kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej przeprowadziły w sumie 75 transferów. 60 proc. zawodników, którzy zasiliły kluby ekstraklasy to piłkarze z lig zagranicznych.

W tym artykule dowiesz się o:

75 zakontraktowanych zawodników daje średnią 4,69 na klub, ale jest to średnia wyśrubowana przede wszystkim ruchami Cracovii - w zimowej przerwie Pasy zatrudniły aż 11 zawodników. Na drugim biegunie jest Śląsk Wrocław. Trener Orest Lenczyk nie jest zwolennikiem przeprowadzania wielkich zmian między rundami i stąd zaledwie dwa, kosmetyczne wręcz transfery na Oporowską.

Na 75 transferów, tylko 29 dotyczy piłkarzy, którzy już wcześniej występowali w ekstraklasie. Większość sprowadzanych w styczniu i lutym zawodników to więc debiutanci (tylko 7 Polaków w tym gronie). Po polskich boiskach biega coraz więcej obcokrajowców, ale co ciekawe, kluby nie chcą się nimi wymieniać. Jedynym transferem obcokrajowca w zimowym oknie między dwoma polskimi klubami było wypożyczenie Vuka Sotirovicia ze Śląska do Jagiellonii Białystok, ale nawet do tego by nie doszło, gdyby nie konflikt na linii Sotirović-Lenczyk.

W dalszym ciągu najpopularniejszym kierunkiem sprowadzenia graczy przez polskich działaczy są Bałkany. W sumie z ligi bośniackiej, czarnogórskiej, serbskiej i słoweńskiej trafiło nad Wisłę 9 zawodników. Aż 6 piłkarzy przeniosło się do Polski z Rosji, ale w połowie są to wracający do ekstraklasy Bartłomiej Grzelak, Dawid Janczyk i Rafał Murawski. Na powroty do Polski z zagranicznych wojaży zdecydowali się również Adam Kokoszka i Mateusz Siebert, a niższych lig polskich na najwyższy szczebel znów się dostali Maciej Mysiak, Mateusz Sławik, Michał Steinke i Rafał Gikiewicz.

Wciąż najpopularniejszą formą przeprowadzania wzmocnień zespołu jest dokonanie transferu definitywnego, ale powoli polskie kluby przekonują się do czasowych wypożyczeń. Prym w tym wiedzie Polonia Warszawa Józefa Wojciechowskiego, ale również Legia Warszawa i Wisła Kraków wypożyczyły z innych klubów mocnych zawodników, odpowiednio Michala Hubnika i Michaiła Siwakowa.

Zimowe zakupy klubów ekstraklasy w liczbach:

Transfery ogółem:75
Najwięcej: Cracovia - 11 Najmniej Śląsk Wrocław: 2
Transfery wewnątrz ekstraklasy: 20
Najwięcej: Cracovia - 5 Najmniej: Arka Gdynia, Górnik Zabrze, Widzew Łódź, Wisła Kraków i Zagłębie Lubin - 0
Transfery z niższych lig polskich: 10
Najwięcej: Górnik Zabrze, Polonia Bytom, Widzew Łódź - po 2 Najmniej: Arka Gdynia, Cracovia, Korona Kielce, Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Polonia Warszawa, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Zagłębie Lubin - po 0
Transfery z lig zagranicznych: 45
Najwięcej: Cracovia - 6 Najmniej: Polonia Bytom - 0
Transfery z udziałem Polaków: 36
Najwięcej: Cracovia - 5 Najmniej: Wisła Kraków i Zagłębie Lubin - po 0
Transfery z udziałem obcokrajowców: 39
Najwięcej: Cracovia - 6 Najmniej: Polonia Bytom - 0
Z tylu krajów: 29 (najwięcej: z Rosji - 6)
Tylu narodowości: 23 (najwięcej: Serbów i Słowaków - po 4)

Formy przeprowadzenia transferu:

Definitywny: 38
Najwięcej: Cracovia i Jagiellonia Białystok - po 5 Najmniej: Arka Gdynia - 0
Wypożyczenie: 14
Najwięcej: Polonia Warszawa - 3 Najmniej: Arka Gdynia, Cracovia, Górnik Zabrze, Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Ruch Chorzów, Śląsk Wrocław - po 0
Wolny transfer: 23
Najwięcej: Cracovia - 6 Najmniej: GKS Bełchatów, Górnik Zabrze, Lech Poznań, Polonia Warszawa, Zaglębie Lubin - po 0

Struktura wiekowa:

Śr. wieku sprowadzonych zawodnikówŚr. wieku nowychŚr. wieku nowych PolakówŚr. wieku nowych obcokrajowców
26,64 24,93 22,71 27,13

Najmłodszy sprowadzony zawodnik: Denis Rakkels - ur. 20.08.1992r. (Zagłębie Lubin)

Najstarszy sprowadzony zawodnik: Ervin Skela - ur. 17.11.1976r. (Arka Gdynia)

Struktura pozycyjna:

PozycjaTransferyNowiNowi obcokrajowcy
Bramkarze: 9 3 2
Obrońcy: 22 13 13
Pomocnicy: 31 23 18
Napastnicy: 13 7 6
Źródło artykułu: