LE: Jubileusz i zwycięstwo Bragi z The Reds, niezatapialna Żółta łódź podwodna

Pogromca poznańskiego Lecha, SC Braga pokonał w pierwszym spotkaniu 1/8 finału Ligi Europejskiej Liverpool 1:0. Na uznanie zasługuje postawa Villarreal, który oddając cztery strzały w meczu z Bayerem Leverkusen, zwyciężył 3:2.

Maciej Kmita

Bramkę na wagę zwycięstwa dla Arsenalitas zdobył w 18. minucie gry Alan, który wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Sotiriosa Kyrgiakosa na Marcio Mossoro. To jubileuszowy, 100. gol Bragi w europejskich pucharach. W 38. minucie gospodarze mogli prowadzić 2:0, ale po pięknym uderzeniu Silvio z ok. 35 metrów piłka odbiła się od poprzeczki bramki The Reds. Osłabiony brakiem między innymi Stevena Gerrarda, któremu odnowiła się kontuzja pachwiny i prawdopodobnie zabraknie go również w rewanżu, Liverpool nie był w stanie poważniej zagrozić bramce Artura. Golkiper Bragi w opałach był właściwie tylko raz, kiedy Dirk Kuyt uderzył pod poprzeczkę z linii pola karnego. Artur zdołał jednak zbić piłkę poza światło swojej bramki.

Zdecydowanie najwięcej działo się na BayArena w Leverkusen, gdzie miejscowy Bayer przegrał 2:3 z Villarreal. Gospodarze przez całe 90 minut byli stroną dominującą, ale to Hiszpani sięgnęli po zwycięstwo. Aptekarze prowadzenie zdobyli w 33. minucie za sprawą Michala Kadleca, który pokonał Diego Lopeza plasowanym uderzeniem z 18 metrów. Żółta łódź podwodna odpowiedziała tuż po przerwie. Po jednej z nielicznych akcji Giuseppe Rossi znalazł się sam na sam z Rene Adlerem i pewnym strzałem pokonał bramkarza Bayeru.

W 70. minucie Villarreal oddał trzeci celny strzał w meczu i zdobył drugą bramkę. Wprowadzony na boisko kilkadziesiąt sekund wcześniej Nilmar przy pierwszym kontakcie z piłką minął trzech rywali i z bliska pokonał Adlera. Odpowiedź wicelidera niemieckiej Bundesligi była natychmiastowa - w 71. minucie Gonzalo Castro wykorzystał dośrodkowanie Arturo Vidala z prawej strony i uderzeniem z powietrza doprowadził do wyrównania. Zwycięską bramkę dla gości z Hiszpanii zdobył w 94. minucie gry Nilmar, który wykorzystał złe ustawienie stoperów Bayeru i będąc sam przed Adlerem, posłał piłkę do siatki między nogami bramkarza z Leverkusen. Piłkarze Juana Carlosa Garrido oddali na BayArena cztery strzały i zdobyli trzy bramki!

Mniej efektownie, ale równie interesująco było na Łużnikach w Moskwie, gdzie CSKA toczyło wyrównany bój z FC Porto. Ostatecznie zwycięsko ze stolicy Rosji wyjechali Portugalczycy. W 70. minucie Freddy Guarin ładnie przymierzył z 17 metrów i Igorowi Akinfiejewowi pozostało wyciągnięcie piłki z własnej bramki. Żadnego gola nie zobaczyli natomiast kibice zgromadzeni na Phillips Stadium w Eindhoven, gdzie Glasgowa Rangers udało się przetrwać napór PSV.