LM: Czerwone Diabły jedną nogą w finale

W pierwszym półfinałowym meczu Ligi Mistrzów Manchester United pokonał 2:0 Schalke 04 Gelsenkirchen i przed rewanżem na swoim terenie może czuć, że jest już jedną nogą w finale najważniejszych europejskich rozgrywek klubowych. Dla Niemców to pierwsza porażka na Veltins Arena w tej edycji Champions League.

Maciej Kmita

Wcześniej Schalke ze swojego stadionu odprawiało z kwitkiem kolejno Benfikę Lizbona, Hapoel Tel-Awiw, Olympique Lyon, Valencię i obrońcę trofeum, Inter Mediolan, ale w starciu z United wicemistrzowie Niemiec przekonali się o tym, co dzieli ich naprawdę wielkich drużyn Europy.

Wtorkowe spotkanie zapowiadano między innymi jako konfrontacje 40-letniego Edwina van der Sara z o 15 lat młodszym Manuelem Neuerem oraz Ryana Giggsa z Raulem Gonzalezem. W pierwszej połowie gracze Schalke robili wszystko, by lepiej w tym wypadli Neuer i Giggs. Bramkarz gospodarzy miał mnóstwo okazji do udowodnienia swojego nieprzeciętnego talentu, a doświadczony Walijczyk dostał od rywali wiele swobody.

Neuer wychodził obronną ręką z kolejnych pojedynków z Javierem Hernandezem, ale na szczególne uznanie zasługują jego interwencje po uderzeniach Giggsa. Najpierw instynktownie sparował piłkę po "główce" Walijczyka, a w doliczonym czasie gry pierwszej połowy obronił jego strzał prawą nogą w sytuacji sam na sam. Tuż po przerwie piłkę w bramce gospodarzy umieścił "Chicarito", ale sędzia słusznie odgwizdał spalonego reprezentanta Meksyku.

Napór lidera Premier League stopniowo wzrastał, aż w końcu w 67. minucie Anglikom udało się zmusić Neuera do kapitulacji. Wayne Rooney zagrał prostopadle do wbiegającego w pole karne Giggsa, którym tym razem miał możliwość oddania strzału swoją perfekcyjną lewą stopą i posłał piłkę do siatki rywali między nogami wybiegającego z linii bramkowej golkipera Schalke. Kilkadziesiąt sekund później Czerwone Diabły zadały drugi cios. W roli asystującego wystąpił Hernandez, a Neuera strzałem z obrębu pola karnego pokonał Rooney.

Gospodarze nie potrafili odgryźć się podopiecznym sir Alexa Fergusona. W drugiej połowie van der Sar musiał interweniować praktycznie tylko po uderzeniach zza pola karnego, z którymi nie miał żadnych problemów.

Schalke 04 Gelsenkirchen - Manchester United 0:2 (0:0)
0:1 - Giggs 67'
0:2 - Rooney 70'

Schalke 04 Gelsenkirchen: Neuer - Uchida, Matip, Metzelder, Sarpei (72' Escudero) - Farfan, Papadopoulos, Jurado, Baumjohann (53' Kluge) - Edu, Raul.

Manchester United: Van der Sar - Fabio, Ferdinand, Vidić, Evra - Valencia, Carrick, Giggs, Park (73' Scholes) - Hernandez (73' Anderson), Rooney (83' Nani).

Żółte kartki: Metzelder (Schalke 04 Gelsenkirchen) oraz Fabio (Manchester United).

Sędzia: Carlos Velasco Carballo (Hiszpania).