Super Lig: Grosicki nie pomógł rodakom - Fenerbahce Stambuł mistrzem Turcji!

Nie było sensacji w ostatniej kolejce sezonu Super Lig. Mistrzem Turcji została ekipa Fenerbahce Stambuł, a Trabzonspor braci Brożków i Arkadiusza Głowackiego musi zadowolić się wicemistrzostwem kraju.

Maciej Kmita

Żółte Kanarki i bordowo-niebiescy zakończyli sezon z taką liczbą punktów (82), ale bilans spotkań bezpośrednich obu drużyn był na korzyść stambułczyków. Jesienią Trabzonspor pokonał co prawda Fenerbahce przed własną publicznością 3:2 (jedną z bramek zdobył wówczas Głowacki), ale w rundzie rewanżowej podopieczni Aykuta Kocamana zwycieżyli u siebie 2:0 (udział w straconych golach miał niestety "Głowa").

To prawdziwa klęska czekających na mistrzowski tytuł już 27 lat bordowo-niebieskich, którzy po pierwszej rundzie mieli aż 9 punktów przewagi nad Fenerbahce, ale na początku nowego roku z łatwością dali się dogonić rywalom, którzy wygrali aż 10 meczów z rzędu i po 23. serii spotkań zepchnęli Trabzonspor z pozycji lidera.

W decydującej serii spotkań drużyna z Trabzonu mogła liczyć na Sivasspor Kamila Grosickiego, który podejmował Fenerbahce. Co ciekawe, Yigidos, którzy już kilka tygodni temu zapewnili sobie utrzymanie w Super Lig, sprawili sporo problemów świeżo upieczonym mistrzom, którzy wyszli na prowadzenie w 6. minucie po golu Andre Santosa, ale stracili je kwadrans później po akcji gospodarzy, w której udział brał Grosicki. Tuż przed przerwą zdołali je jednak odzyskać za sprawą Selcuka Sahina. W 51. minucie trzeciego gola dla Fenerbahce, a swojego 28 (!) w sezonie zdobył Alex de Souza, pokonując bramkarza Sivassporu kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego z ok. 25 metrów.

Drużyna "Grosika" w 65. minucie zdobyła kontaktową bramkę dzięki Ermanowi Kilicowi, ale cieszyła się z niej raptem kilkadziesiąt sekund, bowiem dwubramkową przewagę gościom szybko przywrócił Joseph Yobo po centrze Emre Belozoglu. Wynik meczu na 3:4 ustalił w doliczonym czasie gry Kilic zdobył kolejnego gola, ale na wyrównanie zabrakło już czasu.

Liczący na potknięcie Fenerbahce Trabzonspor rozstrzelał na wyjeździe Karabukspor. W wyjściowym składzie Senol Gunes postawił na braci Brożków, a Głowackiego zabrakło w kadrze meczowej z powodu kontuzji. Zaskoczeniem był powrót do gry Piotra Brożka, który ze względu na uraz mięśnia dwugłowego miał już nie zagrać w tym sezonie, ale po rehabilitacji w Polsce zdążył wrócić na ostatni mecz sezonu.

Pawłowi Brożkowi, który został zmieniony w 56. minucie gry przy stanie 1:0 dla Trabzonsporu, tym razem nie udało się zdobyć bramki, a worek z nimi rozwiązał się dopiero po jego zejściu z boiska. Ozdobą spotkania było trafienie Umuta Buluta z 73. minuty, który niemal z zerowego kąta przelobował Vjekoslava Tomicia.

Ostatniej kolejki miło nie będą wspominać również Mariusz Pawełek i Marcin Robak, którzy z KOnyasporem spadli z ligi, a na pożegnanie z nią przegrali 0:2 z Galatasaray Stambuł. W "polskim" meczu w Stambul Istanbul BB Marcina Kusia bezbramkowo zremisował z Manisasporem Macieja Iwańskiego.

Ubiegłoroczny mistrz, Bursaspor rozgrywki zakończył na trzecim miejscu. Z ligi oprócz Konyasporu spadły Bucaspor i Kasimpasa Stambuł. Królem strzelców został Alex z Fenerbahce, który do zdobycia 28 bramek potrzebował 33 występów.

Fenerbahce (18. tytuł w historii) i Trabzonspor zagrają w Lidze Mistrzów. Awans do Ligi Europejskiej wywalczyli piłkarze Bursasporu i Gaziantepsporu oraz Besiktasu Stambuł, którzy triumfowali w Pucharze Turcji.