El. Euro 2012: Niemcy z awansem po genialnej grze w ataku! Świetny mecz Anglii, 11 goli Holandii, męczarnie Italii

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Niemcy, najbliżsi rywale Polaków, rozbili 6:2 Austrię i jako pierwsi awansowali do Mistrzostw Europy. Inni faworyci - Anglia, Holandia, Francja, Włochy, Portugalia i Rosja - także wygrali. Pierwszą porażkę poniosła Czarnogóra. Przegrała też Szwecja.

W tym artykule dowiesz się o:

Niezwykle ciekawe i szybkie widowisko zobaczyli kibice na Veltins-Arena w Gelsenkirchen. Jego bezsprzecznym bohaterem został Mesut Oezil. Najładniejszy był drugi gol pomocnika Realu, przy którym minął bramkarza po świetnym podaniu Miroslava Klose. 43. gola w narodowych barwach zdobył Lukas Podolski, a pięknie z woleja trafił rezerwowy Mario Goetze. Niemcy w ataku zagrali koncertowo, ale nie ustrzegli się błędów w ustawieniu w obronie, które wykorzystali znani z występów w Bundeslidze Marko Arnautović i Martin Harnik. Teraz przed ekipą Joachima Loewa towarzyski pojedynek z biało-czerwonymi.

Błyskotliwie w Sofii zaprezentowali się Synowie Albionu, którym prowadzenie dał po kornerze Tim Cahill. Dalsze bramki to już zasługa Wayne'a Rooney'a (w końcówce był bliski skompletowania hat-tricka), który przy trafieniu na 3:0 wyśmienicie rozegrał piłkę z Ashley'em Youngiem. Debiut, i to od razu w wyjściowym składzie, zaliczył Chris Smalling, a dopiero w drugiej połowie na boisko wszedł Frank Lampard. Jego pozycję w środku pola zajęli Scott Parker wraz z Garethem Barry'm. Ekipę Fabio Capello musiał ucieszyć wynik pojedynku w Cardiff. Walijczycy, "czerwona latarnia" grupy G, ograli niepokonanych wcześniej Czarnogórców!

Niezwykle cenne zwycięstwa odniosły Norwegia i Portugalia. Liderzy grupy H mogliby jednak stracić punkty, gdyby nie podyktowane rzuty karne. Seleccao dodatkowo od 34. minuty grali w przewadze po czerwonej kartce Sinisy Dobrasinovicia. Tym razem na wysokości zadania stanął Cristiano Ronaldo. W meczu "ostatniej szansy" nie zawiedli Serbowie. Dzięki golowi Marko Pantelicia i zgoła sensacyjnej porażce Słoweńców z Estończykami zespół Vladimira Petrovicia znów liczy się w walce o awans.

Mało przekonujące zwycięstwa odnieśli Włosi i Francuzi. Rozczarowali zwłaszcza podopieczni Cesare Prandelliego, którzy wcale nie musieli pokonać Wyspy Owcze. Gospodarze w 71. minucie trafili bowiem w poprzeczkę, a w końcówce jeszcze raz poważnie zagrozili Gianluigi Buffonowi. Trójkolorowi szybko wyszli na dwubramkowe prowadzenie w Tiranie, ale po zmianie stron spuścili z tonu. Gdyby nie genialna interwencja Hugo Llorisa, w 58. minucie byłoby 2:2! W końcówce ekipa Laurenta Blanca, głównie za sprawą Samira Nasriego, dwukrotnie obijała słupek albańskiej bramki.

Punkty nieoczekiwanie straciły naszpikowane gwiazdami Czerwone Diabły. W starciu ze 112. zespołem rankingu FIFA prowadziły po trafieniu Timmy'ego Simonsa z rzutu karnego po faulu na Edenie Hazardzie. Plany pokrzyżował im jednak Rauf Alijew. Brakowało bardzo niewiele, a po 3 "oczka" nie sięgnęliby podopieczni Guusa Hiddinka. W 93. minucie czerwoną kartkę otrzymał Selcuk Inan i mało kto wierzył w happy end. Jednak po chwili do siatki Kazachów trafił Arda Turan.

Mnóstwo emocji było na Stadionie Ferenca Puskasa w Budapeszcie. Już w 19. minucie gospodarzy mógł wyprowadzić na prowadzenie Tamas Hajnal, ale zmarnował "11". W odpowiedzi Johan Elmander trafił w słupek. Tuż przed przerwą Andreasa Isakssona pokonał, przerzucając ze spokojem piłkę nad bramkarzem PSV, Imre Szabics. Trzy Korony znalazły się pod ścianą, ale za sprawą świetnej akcji Elmandera i strzału Christiana Wilhelmssona doprowadziły do remisu. Gdy podział punktów wisiał w powietrzu, na listę strzelców wpisał się Gergely Rudolf i niespodzianka stała się faktem.