Polacy w Turcji: Gole Grosickiego i Robaka, powrót Iwańskiego (wideo)

Całkiem udany weekend zaliczyli Polacy występujący w tureckiej Super Lig i II lidze. Swoje pierwsze bramki w sezonie zdobyli Kamil Grosicki i Marcin Robak, czyste konto zachował Mariusz Pawełek, a po blisko półrocznej przerwie do gry wrócił Maciej Iwański.

Maciej Kmita

"Grosik" mocnym uderzeniem z kilkunastu metrów dał swojemu Sivassporowi prowadzenie w meczu 5. kolejki Super Lig z Antalyasporem, który ostatecznie zakończył się remisem 2:2. Z kolei Robak wpisał się na listę strzelców w spotkaniu 5. kolejki II ligi z Sakaryasporem. W 83. minucie gry pokonał bramkarza rywali efektownym uderzeniem z rzutu wolnego, ustalając wynik na 2:0 dla Konyasporu. Godna odnotowania jest passa Pawełka, który w tym sezonie nie został jeszcze pokonany, a wystąpił w czterech ligowych meczach na pięć możliwych - raz zabrakło go z powodu kontuzji barku.

Zobacz bramkę Kamila Grosickiego:

Zobacz bramkę Marcina Robaka (od 3:42):

W drugie z rzędu zwycięstw najbardziej polskiej spośród drużyn tureckiej ekstraklasy, czyli Trabzonsporu swój wkład miał jedynie Adrian Mierzejewski. W 55. minucie Po akcji reprezentanta Polski pierwszego gola w starciu z Eskisehirsporem zdobył Burak Yilmaz, a za chwilę ten sam napastnik podwyższył prowadzenie bordowo-niebieskich. W ostatnich czterech występach Yilmaz zdobył aż 7 bramek, czyli był autorem wszystkich trafień wicemistrzów Turcji w ostatnich czterech spotkaniach! Piotra Brożka i Arkadiusza Głowackiego zabrakło w kadrze meczowej z powodu kontuzji, a Paweł Brożek wyczyny Yilmaza oglądał z ławki rezerwowych.

Z pozycją lidera Super Lig pożegnał się Istanbul BB Marcina Kusia, który uległ na wyjeździe 2:4 Fenerbahce Stambuł. Na tureckie boiska wrócił natomiast Iwański. Polski pomocnik po raz ostatni wystąpił w kwietniu tego roku w meczu z Galatasaray Stambuł, a przez ostatnie pięć miesięcy leczył kontuzję kolana.

Polacy w 5. kolejce tureckiej Super Lig:

Paweł Brożek (Trabzonspor): na ławce rezerwowych w meczu z Eskisehirsporem (2:0)
Piotr Brożek (Trabzonspor): poza kadrą na mecz z Eskisehirsporem (2:0)
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor): poza kadrą na mecz z Eskisehirsporem (2:0)
Kamil Grosicki (Sivasspor): pełne 90 minut w meczu z Antalyasporem (2:2) - gol
Maciej Iwański (Manisaspor): od 86. do 90. minuty w meczu z Samsunsporem (1:2)
Marcin Kuś (Instabul BB): pełne 90 minut w meczu z Fenerbahce Stambuł (2:4)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor): od 1. do 90. minuty w meczu z Eskisehirsporem (0:2)

Polacy w 4. i 5. kolejce tureckiej II ligi:

Mariusz Pawełek (Konyaspor): pełne 90 minut w meczu z Bucasporem (0:0), pełne 90 minut w meczu z Sakaryasporem (2:0) - żółta kartka
Marcin Robak (Konyaspor): pełne 90 minut w meczu z Bucasporem (0:0), pełne 90 minut w meczu z Sakaryasporem (2:0) - gol.