Polacy w ligach zagranicznych

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) oraz Tomasz Czępiński (AS Othellos Athienou). Na wszystkich boiskach ujrzeliśmy 32 Polaków.

Robert Lewandowski strzelił dwie bramki w meczu z SC Freiburg 4:1 (2:1). Reprezentant Polski grał do 85. minuty, kiedy został zmieniony przez Lucasa Barriosa. Polski napastnik wpisał się na listę strzelców w 7. oraz 70. minucie spotkania, a oprócz dwóch bramek asystował przy trzecim trafieniu dla swojego zespołu. Dla Lewandowskiego było to jedenaste i dwunaste trafienie ligowe w obecnym sezonie, co pozwoliło mu na wskoczenie na czwarte miejsce w klasyfikacji strzelców 1. Bundesligi. Oprócz tego były napastnik Lecha Poznań został ukarany w tym spotkaniu żółtą kartką w 78. minucie spotkania. Jakub Błaszczykowski oraz Łukasz Piszczek rozegrali cały mecz, a na dodatek kapitan reprezentacji Polski zaliczył asystę, po której Borussia zdobyła drugą bramkę.

Mikołaj Lebedyński zdobył gola w meczu przeciwko SBV Excelsior 7:0 (3:0). Polski napastnik pojawił się na boisku w 84. minucie, a zmienił Davy'ego De Beule. Zawodnik, który wypożyczony jest z Pogoni Szczecin wpisał się na listę strzelców w 88. minucie, co było jego pierwszym trafieniem w barwach Rody Kerkrade. Cały mecz w barwach gospodarzy zaliczył Mateusz Prus, który zastąpił pauzującego za czerwoną kartkę Pawła Kieszka.

Tomasz Czępiński zdobył gola w spotkaniu z Akritasem Chloraka 3:1 (2:0). Polski zawodnik rozegrał cały mecz, wpisując się na listę strzelców w 40. minucie. Oprócz wychowanka Motoru Lublin na boisku przebywał przez 90 minut Adrian Mielec. Natomiast inny piłkarz gospodarzy - Mateusz Fryc nie wystąpił w tym spotkaniu.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League

Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Manchesterem City (0:1)

Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Manchesterem City (0:1)

Tomasz Kuszczak (Manchester United) - poza kadrą w meczu ligowym z Queens Park Rangers (2:0)

Championship

Tomasz Cywka (Derby County) - poza kadrą w meczu ligowym z Ipswich Town (0:1)

Radosław Majewski (Nottingham Forest) - 90 minut w meczu ligowym z Bristol City (0:0)

Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Portsmouth (1:1)

League One

Artur Krysiak (Exeter City) - 90 minut w meczu ligowym z Scunthorpe United (0:0)

Austria

T-Mobile Bundesliga

Tomasz Wełnicki (Kapfenberger SV) - poza kadrą w meczu ligowym z Wacker Innsbruck (0:1)

Konrad Gilewicz (FC Wacker Innsbruck) - poza kadrą w meczu ligowym z SV Kapfenberg (1:0)

Belgia

Jupiter League

Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht) - 90 minut i asysta w meczu ligowym z SC Lokeren (3:2)

Grzegorz Sandomierski (KRC Genk) - rezerwowy w meczu ligowym z Standard de Liege (0:0)

Cypr

Protathlima A' Kategorias

Adam Stachowiak (AS Anorthossis Ammochostou) - rezerwowy w meczu ligowym z Ethnikosem Achna (2:0)

Protathlima B' Kategorias

Adrian Mielec (AS Othellos Athienou) - 90 minut w meczu ligowym z Akritas Chloraka (3:1)

Tomasz Czępiński (AS Othellos Athienou) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Akritas Chloraka (3:1)

Mateusz Fryc (AS Othellos Athienou) - nie wystąpił w meczu z Akritas Chloraka (3:1)

Francja

Ligue 1

Ludovic Obraniak (LOSC Lille Metropole) - rezerwowy w meczu ligowym z PSG (0:0)

Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - występ od 88. minuty w meczu ligowym z PSG (0:0)

Damien Perquis (Sochaux) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Bordeaux (0:1)

Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Stade Brestois 29 (0:1)

Lique 2

Grzegorz Krychowiak (Football Club de Nantes Atlantique) - 90 minut w meczu ligowym z Laval (2:3)

Grecja

Alpha Ethniki

Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - poza kadrą w meczu ligowym z Doxa Dramas (2:0)

Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion) - poza kadrą w meczu ligowym z Levadiakosem (1:0)

Roger Guerreiro (AEK Ateny) - występ od 68. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Atromitosem Ateny (0:1)

Michał Stasiak (AO Xanthi) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Panioniosem Ateny (1:0)

Radosław Matusiak (Asteras Tripolis) - poza kadrą w meczu ligowym z Panathinaikosem (1:3)

Holandia

Eredivisie

Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - rezerwowy w meczu ligowym z SC Heerenveen (5:1)

Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z SBV Excelsior (7:0)

Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) - występ od 84. minuty i bramka w meczu ligowym z SBV Excelsior (7:0)

Paweł Kieszek (Roda JC Kerkrade) - pauzował w meczu ligowym z SBV Excelsior (7:0)

Eerste divisie

Michał Janota (Go Ahead Eagles) - 90 minut w meczu ligowym z FC Dordrecht (1:3)

Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - rezerwowy w meczu ligowym z SC Cambuur (0:0)

Niemcy

Bundesliga

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - 90 minut i asysta w meczu ligowym z SC Freiburg (4:1)

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z SC Freiburg (4:1)

Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - występ do 85. minuty, dwie bramki, asysta i żółta kartka w meczu ligowym z SC Freiburg (4:1)

Adam Matuszczyk (FC Koln) - poza kadrą w meczu ligowym z Bayernem (0:3)

Sławomir Peszko (FC Koln) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Bayernem (0:3)

Mateusz Klich (VfL Wolfsburg) - poza kadrą w meczu ligowym z VfB Stuttgart (1:0)

Sebastian Boenisch (Werder Brema) - ze względu na kontuzję nie wystąpił w meczu ligowym z Schalke 04 (0:5)

Eugen Polański (1.FSV Mainz 05) - występ do 73. minuty w meczu ligowym z Borussią M'gladbach (0:1)

Artur Sobiech (Hannover 96) - występ od 72. minuty w meczu ligowym z 1. FC Kaiserslautern (1:1)

2. Bundesliga

Marcus Piossek (Karlsruher SC) - poza kadrą w meczu ligowym z TSV 1860 Monachium (1:3)

Martin Kobylański (Energie Cottbus) - poza kadrą w meczu ligowym z MSV Duisburg (1:1)

Sebastian Tyrała (SpVgg Greuther Fürth) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z 1. FC Union Berlin (5:0)

III liga

David Blacha (SV Sandhausen) - spotkanie z VfR Aalen zostało przełożone ze względu na obfite opady śniegu.

Rumunia

I liga

Łukasz Szukała (Universitatea Cluj) - poza kadrą w meczu ligowym z CS Dacia Mioveni (2:2)

Szkocja

Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Saint Johnstone (2:0)

Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - 90 minut w meczu ligowym z Dunfermline Athletic (4:0)

Turcja

Superliga

Paweł Brożek (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Fenerbahce SK (0:1)

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - 90 minut w meczu ligowym z Fenerbahce SK (0:1)

Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - ze względu na kontuzję nie wystąpił w meczu ligowym z Fenerbahce SK (0:1)

Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - występ od 65. minuty w meczu ligowym z Fenerbahce SK (0:1)

Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir) - poza kadrą w meczu ligowym z Sivassporem (1:1)

Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - występ do 81. minuty w meczu ligowym z Buyuksehirem (1:1)

Bank Asya 1. Liga

Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Goztepe AS Izmir (2:1)

Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Goztepe AS Izmir (2:1)

Walia

Walijska Premier League

Krzysztof Nalborski (Aberystwyth Town FC) - występ od 10. minuty w meczu ligowym z Llanelli (1:2)

Bartłomiej Fogler (Port Talbot Town FC) - 90 minut w meczu ligowym z Bangor City (1:2)

Włochy

Serie A

Artur Boruc (Fiorentina) - 90 minut w meczu ligowym z Atalantą (2:2)

Serie B

Błażej Augustyn (Vicenza Calcio) - występ do 38. minuty w meczu ligowym z Bari (2:2)

Kamil Glik (Torino) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Modeną (1:2)

Bartosz Salamon (Brescia Calcio) - 90 minut w meczu ligowym z Livorno (2:0)