Eliminacje LM: Kompromitacja mistrza Austrii, Czesi i Węgrzy grają dalej (wideo)

Tego chyba nikt się nie spodziewał - Red Bull Salzburg nie sprostał w dwumeczu mistrzowi Luksemburga! Z marzeniami o fazie grupowej pożegnali się również przedstawiciele Słowacji, Irlandii i Albanii.

Konrad Kostorz

Przed tygodniem Red Bull Salzburg uległ F91 Dudelange 0:1, ale wydawało się, że w rewanżu Austriacy bez trudu poradzą sobie ze znacznie niżej notowanym zespołem. Tymczasem, mimo że goście przez ostatni kwadrans grali w osłabieniu, a arbiter doliczył aż 5 minut do regulaminowego czasu, do III rundy awans wywalczyli Luksemburczycy!

"Totalna klęska z amatorami i futbolowymi karłami" - podsumował kompromitację zespołu Rogera Schmidta portal sport.orf.at. Dziennikarze ocenili, że wyeliminowanie piłkarzy z Salzburga przez przedstawicieli Luksemburga to blamaż porównywalny do porażki reprezentacji Austrii z Wyspami Owczymi (0:1) w eliminacjach Euro 1992. "Żeby liga austriacka nie spadła na dno w klubowym rankingu UEFA, teraz Rapid, Admira i Ried muszą dobrze spisać się w Lidze Europejskiej" - skomentowano.

Red Bull pokonał u siebie Dudelange, ale pożegnał się z Ligą Mistrzów:

Za burtą znalazł się także najlepszy zespół ligi słowackiej. Zawodnicy z Żyliny długo utrzymywali korzystny bezbramkowy remis z Hapoelem, ale w drugiej połowie stracili dwa gole. Niewiele brakowało, a los MSK Żylina podzieliłby Slovan Liberec. Czechom przepustki do kolejnej fazy zapewniło trafienie napastnika Jana Blażka w 120. minucie! - To dla nas niezwykle ważne zwycięstwo. Nawet jeśli odpadniemy z Cluj, będziemy mogli powalczyć o Ligę Europejską. Przed nami jeszcze minimum cztery mecze - cieszył się najlepszy na boisku, bramkarz David Bicik.

Z kłopotami do kolejnej rundy przedostali się mistrzowie Litwy i Węgier. Bohaterem Ekranasa został Serb Marko Andelković, który zdobył dwa gole. Teraz zespół z Poniewieża czeka arcytrudny dwumecz z RSC Anderlecht Marcina Wasilewskiego. Formalności dopełnili przedstawiciele Norwegii i Szwajcarii. Konfrontacja Molde FK z FC Basel będzie hitem III rundy eliminacyjnej w grupie mistrzowskiej. Mecze odbędą się 31 lipca i 1 sierpnia oraz 7 i 8 sierpnia.

W środę odbędzie się 5 ostatnich spotkań II rundy. Śląsk Wrocław, który powinien bez trudu wyeliminować Buducnost, pozna kolejnego rywala. Będzie nim bądź Helsingborgs IF, bądź New Saints FC.

Wyniki rewanżowych meczów II rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów:

KR Rejkjawik (Islandia) - HJK Helsinki (Finlandia) 1:2 (0:0)
0:1 - Sadik 66'
0:2 - Lindstroem 72'
1:2 - Atlason 74'
pierwszy mecz: 0:7, awans: HJK Helsinki

Zeljeznicar Sarajewo (Bośnia i Hercegowina) - NK Maribor (Słowenia) 1:2 (0:1)
0:1 - Ibraimi 20'
1:1 - Kvesić 59'
1:2 - Tavares 86'

Czerwone kartki: Colić /53' za drugą żółtą/, Stanić /61'/, Svraka /64' za drugą żółtą/ (wszyscy Zeljeznicar).
pierwszy mecz: 1:4, awans: NK Maribor

Partizan Belgrad (Serbia) - Valletta FC (Malta) 3:1 (1:0)
1:0 - Tomić 10'
1:1 - Mifsud 60'
2:1 - Tomić 67'
3:1 - Mitrović 73'
pierwszy mecz: 4:1, awans: Partizan Belgrad

FC Basel (Szwajcaria) - Flora Tallin (Estonia) 3:0 (2:0)
1:0 - Daogari 9'
2:0 - Daogari 31'
3:0 - Diaz 63'
pierwszy mecz: 2:0, awans: FC Basel

Debreceni VSC (Węgry) - Skenderbeu Korce (Albania) 3:0 (1:0)
1:0 - Coulibaly 12'
2:0 - Varga 57'
3:0 - Coulibaly 87'
pierwszy mecz: 0:1, awans: Debreczeni VSC

Szachtior Karaganda (Kazachstan) - Slovan Liberec (Czechy) 1:1 (1:0, 1:0, 1:0)
1:0 - Kukejew 40'
1:1 - Blażek 120'
pierwszy mecz: 0:1, awans: Slovan Liberec

FK Ventspils (Łotwa) - Molde FK (Norwegia) 1:1 (1:1)
1:0 - Kurakins 24'
1:1 - Eikrem 37'
pierwszy mecz: 0:3, awans: Molde FK

Red Bull Salzburg (Austria) - F91 Dudelange (Luksemburg) 4:3 (2:1)
4:3 - Zarate 82'

Czerwona kartka: Benzouien /74' za drugą żółtą/ (Dudelange).
pierwszy mecz: 0:1, awans: F91 Dudelange

Hapoel Ironi Kirjat Shmona (Izrael) - MSK Żylina (Słowacja) 2:0 (0:0)
1:0 - Abed 70'
2:0 - Abihazira 77'
pierwszy mecz: 0:1, awans: Hapoel Ironi Kirjat Shmona

Ekranas Poniewież (Litwa) - Shamrock Rovers (Irlandia) 2:1 (1:0)
1:0 - Andelković 45'
2:0 - Andelković 63'
2:1 - McCabe 90' (k.)
pierwszy mecz: 0:0, awans: Ekranas Poniewież

FC Zestafoni (Gruzja) - Neftci Baku (Azerbejdżan) 2:2 (2:1)
1:0 - Mujiri 16'
2:0 - Dvali 19'
2:1 - Woobay 22'
2:2 - Sadygov 52' (k.)
pierwszy mecz: 0:3, awans: Neftci Baku

Sheriff Tiraspol (Mołdawia) - Ulisses Erewań (Armenia) 1:0 (0:0)

RSC Anderlecht - Ekranas Poniewież
Buducnost Podgorica / Śląsk Wrocław (0:2) - New Saints FC / Helsingborgs IF (0:0)
Sheriff Tyraspol - Ludogorets Razgrad / Dinamo Zagrzeb (1:1)