Superpuchar Włoch: Świetne widowisko i 6 goli w Pekinie, Juventus z trofeum

Pojedynek Juventusu z Napoli był znakomitą reklamą włoskiej piłki. Kibice na Stadionie Narodowym w Pekinie zobaczyli mnóstwo szybkich akcji, sześć goli i dwie czerwone kartki.

Konrad Kostorz

Na ławce trenerskiej Juventusu Turyn zabrakło zawieszonego na 10 miesięcy Antonio Conte, którego zastąpił dotychczasowy członek sztabu szkoleniowego, Massimo Carrera. Od 1. minuty w zespole mistrza Włoch na murawie pojawiły się trzy nowe twarze: Lucio, Kwadwo Asamoah i Sebastian Giovinco.

Inicjatywa od początku należała do Bianconerich, ale gola zdobyli Azzurri. W 27. minucie Edinson Cavani otrzymał kapitalne prostopadłe podanie na wolne pole, minął Gianluigiego Buffona i posłał futbolówkę do pustej bramki. Juventus szybko wyrównał za sprawą mocnego i precyzyjnego strzału Asamoaha, ale po chwili Goran Pandev wspaniałą podcinką nad bramkarzem wykorzystał sytuację sam na sam.

Kibice w Pekinie oglądali znakomite widowisko z dużą liczbą bramkowych sytuacji. Po zmianie stron Mirko Vucinić trafił w poprzeczkę, a Andrea Pirlo dwukrotnie bardzo groźnie uderzał z rzutów wolnych. Ciekawie było też po drugiej stronie boiska, gdzie szalał Cavani. Wreszcie w 72. minucie turyńczycy dopięli swego po tym, jak Federico Fernandez sfaulował Vucinicia, a "11" pewnie wykorzystał Arturo Vidal.

W 84. minucie nieoczekiwanie z boiska wyleciał Pandev, który powiedział kilka przykrych słów asystentowi sędziego. W doliczonym czasie los Macedończyka podzielił Juan Zuniga. O ile pierwsza decyzja arbitra była kontrowersyjna, o tyle Kolumbijczyk w pełni zasłużył na czerwoną kartkę.

W dogrywce osłabieni podopieczni Waltera Mazzarriego nie byli w stanie walczyć ze Starą Damą jak równy z równym. Na dodatek Napoli nie sprzyjało szczęście - w 97. minucie Christian Maggio głową wpakował piłkę do własnej siatki po wrzutce Pirlo z wolnego. Wynik ustalił Vucinić, wykorzystując sytuację oko w oko z Morganem De Sanctisem.

Juventus wywalczył Supepuchar Włoch po raz 5. historii. Wcześniej zespół ze stolicy Piemontu triumfował w 1995, 1997, 2002 i 2003 roku. Napoli na trofeum czeka od 1990 roku, gdy rozbiło 5:1 Bianconerich.

Juventus Turyn - SSC Napoli 4:2 (2:2, 1:2)
0:1 - Cavani 27'
1:1 - Asamoah 37'
1:2 - Pandev 41'
2:2 - Vidal 72' (k.)
3:2 - Maggio 97' (sam.)
4:2 - Vucinić 101'

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Lucio - Lichtsteiner (88' Padoin), Vidal, Pirlo, Marchisio, Asamoah - Matri (46' Vucinić), Giovinco (116' Giaccherini).

Napoli: De Sanctis - Campagnaro, Cannavaro (62' Fernandez), Britos - Maggio, Behrami, Inler (106' Dossena), Hamsik (67' Gargano), Zuniga - Pandev, Cavani.

Czerwone kartki: Pandev /84'/, Zuniga /90+1' za drugą żółtą/ (Napoli).

Żółte kartki: Lichtsteiner, Giovinco, Bonucci (Juventus) oraz Britos, Cannavaro, Behrami, Cavani, Zuniga (Napoli).

Oglądaj rozgrywki włoskiej Serie A na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)