LM: Bezbarwna Barcelona na kolanach! Cenny remis Schalke 04 w Turcji

Tego nie spodziewał się chyba nikt! AC Milan wzniósł się na wyżyny i pokonał na San Siro FC Barcelonę 2:0! Tak bezbarwnie i bezradnie grających Katalończyków dawno nie widziano!

Szymon Mierzyński

W tym starciu wieszczono bezdyskusyjną dominację Blaugrany, tymczasem pierwsza połowa wcale tego nie potwierdziła. Włosi nie podejmowali wprawdzie wielkiego ryzyka, momentami pozwalali rywalom na rozgrywanie piłki, tyle że nie wynikało z tego nic konkretnego. Obrona Milanu była bardzo skonsolidowana i umiejętnie wybijała Katalończyków z rytmu.

Co więcej, Milan potrafił groźnie skontrować. W najlepszej sytuacji (choć poprzedził ją minimalny spalony) Stephan El Shaarawy miał przed sobą tylko Victora Valdesa, ale popełnił fatalny błąd techniczny i stracił futbolówkę na rzecz powracającego Carlesa Puyola. Później gospodarze niekonwencjonalnie rozegrali rzut rożny, czym kompletnie zaskoczyli obronę Barcy. Niezły strzał z woleja oddał Kevin-Prince Boateng i chybił o centymetry.

Katalończycy takich okazji w pierwszej połowie nie mieli. Jakby tego było mało, po przerwie grali równie bezbarwnie i stracili gola! W 57. minucie po potężnym strzale Riccardo Montolivo futbolówka odbiła się od jednego z obrońców, a następnie trafiła w Cristiana Zapatę. Zamieszanie natychmiast wykorzystał Boateng, który strzałem w kierunku dalszego słupka nie dał szans Valdesowi. Hiszpanie ostro protestowali, sygnalizując zagranie ręką Zapaty. Mieli rację, tyle że było to całkowicie przypadkowe i właśnie dlatego arbiter uznał bramkę.

Barcelona w żaden sposób nie potrafiła odpowiedzieć na gola dla gospodarzy, a Milan nabrał pewności siebie i w 81. minucie zadał drugi cios. Akcja była fenomenalna. M'Baye Niang odegrał w polu karnym do El Shaarawy'ego, a ten dostrzegł zupełnie niekrytego Sulley'a Muntariego. Zawodnik rodem z Ghany uderzył nie do obrony w długi róg!

Również to trafienie nie spowodowało przebudzenia w szeregach Barcy, która do ostatniego gwizdka sędziego była zadziwiająco słaba, a jej bezradność wręcz porażała. Inna sprawa, że Włosi zagrali w środę prawdziwy koncert. Perfekcyjnie realizowali założenia taktyczne, kompletnie wyłączyli z gry Lionela Messiego i rzucili faworyta na łopatki. W rewanżu na Camp Nou Blaugranę czeka piekielnie trudne zadanie.

Tymczasem na Turk Telekom Arenie w Stambule lepiej mecz rozpoczęli gospodarze. W 12. minucie zespół Galatasaray objął prowadzenie po tym jak Burak Yilmaz wykorzystał niepewną interwencję Benedikta Hoewedesa i mocnym strzałem pod poprzeczkę nie dał szans Timo Hildebrandowi. Ten gol był efektem przewagi, jaką miejscowi wypracowali w premierowych fragmentach. Niewiele brakowało, a zaliczka byłaby większa, jednak Hildebrand obronił groźne uderzenie Didiera Drogby, a dobijający Hamit Altintop trafił w poprzeczkę.

Z upływem czasu napór Turków zelżał, a do głosu doszła ekipa z Gelsenkirchen i tuż przed przerwą udało jej się wyrównać. To była zabójcza kontra. Z prawego skrzydła płasko dośrodkował Jefferson Farfan, a egzekucję bardzo pewnym strzałem wykonał Jermaine Jones.

Po zmianie stron Niemcy konsekwentnie pilnowali cennego dla siebie remisu. Naprawdę groźnie pod ich bramką było tylko raz. W 77. minucie minimalnie chybił Yilmaz, który nie potrafił skutecznie sfinalizować podania Drogby. Turcy nie zdołali przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść i przed rewanżem dużo pewniej będą się czuć Koenigsblauen.

Decydującą odsłonę obu dwumeczów zaplanowano na wtorek 12 marca.

AC Milan - FC Barcelona 2:0 (0:0)
1:0 - Kevin-Prince Boateng 57'
2:0 - Sulley Muntari 81'

AC Milan: Christian Abbiati - Ignazio Abate, Philippe Mexes, Cristian Zapata, Kevin Constant, Massimo Ambrosini, Riccardo Montolivo, Sulley Muntari, Kevin-Prince Boateng, Giampaolo Pazzini (75' M'Baye Niang), Stephan El Shaarawy (87' Bakaye Traore).

FC Barcelona: Victor Valdes - Daniel Alves, Gerard Pique, Carles Puyol (88' Javier Mascherano), Jordi Alba, Xavi, Sergio Busquets, Cesc Fabregas (62' Alexis Sanchez), Pedro Rodriguez, Lionel Messi, Andres Iniesta.

Żółte kartki: Philippe Mexes, Bakaye Traore (Milan) oraz Sergio Busquets, Gerard Pique (Barcelona).

Sędzia: Craig Thomson (Szkocja).

Galatasaray Stambuł - Schalke 04 Gelsenkirchen 1:1 (1:1)