Eredivisie: Ajax rozbił AZ / Zero Matusiaka

Jeżeli zawodnicy AZ Alkmaar myśleli przed niedzielnym meczem na AmsterdamArena o dołączeniu do górnej części tabeli, to srogo się zawiedli. Podopieczni Luisa van Gaala objęli co prawda już w 4. minucie prowadzenie za sprawą uderzenia Ariego, ale później do siatki trafiali już tylko gospodarze. I to aż sześciokrotnie! Kolejne dwa trafienia na swoje konto dopisał najskuteczniejszy strzelec Eredivisie - Klaas-Jan Huntelaar. O dużym pechu, choć na pewno mniejszym niż AZ, może mówić S.C. Heerenveen. Drużyna Radosława Matusiaka zremisowała na wyjeździe z FC Utrecht 2:2, choć do przerwy prowadziła dwoma bramkami. Reprezentant Polski całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.

Maciej Krzyśków

Po decyzji trenera SC Gertjana Verbeeka o niedopuszczeniu w żadnym kolejnym spotkaniu Heernveen Afonio Alvesa w ataku zagrali Gerald Sibon oraz 20-letni Serb Miralem Sulejmani. Jednak to nie napastnicy wystąpili w rolach głównych w niedzielne popołudnie na Galgenwaard, ale pomocnicy ? już w 1. minucie do siatki trafił Danijel Pranjic. W 27. minucie wydawało się, że nic nie zabierze przybyszom z Heerenveen zwycięstwa ? po zagraniu Sulejmaniego wynik podwyższył reprezentant Stanów Zjednoczonych Michael Bradley. Ostrą reprymendę musiał udzielić swoim podopiecznym w szatni Utrechtu szkoleniowiec Willem van Hanegem, bo w drugiej połowie na murawie dominowała tylko jedna drużyna. Dwa gole autorstwa Alje Suchta i Sandera Kellera (w obu przypadkach asystował Leroy George), pozwoliły gospodarzom wywalczyć cenny punkt z sąsiadem w tabeli.

Trwa niezła passa zawodników Vitesse Arnhem. Tym razem podopieczni Aada de Mosa bez problemu rozprawili się na De Vijverberg z miejscowym De Graafschap 3:0. Zwycięstwo gości nie może jednak dziwić, gdyż obiekt w Doetinchem jest dla nich wyjątkowo szczęśliwy. Było to ich piąte z rzędu zwycięstwo na tym stadionie.

Cenne trzy punkty wywalczył Heracles Almelo, który wygrał z innym zagrożonym spadkiem zespołem - Spartą Rotterdam 2:0. Gospodarze już w 13. minucie wyszli na prowadzenie za sprawą Kwame Quansahy. Druga i ostatnia bramka w tym meczu została zdobyta w 53. minucie, a zdobył ją Ricky van den Bergh.