Grad goli i niespodzianki we wtorkowych meczach 1/16 finału Pucharu Polski

We wtorek rozegrano sześć spotkań 1/16 finału Pucharu Polski. Po dość niespodziewanych porażkach z I-ligowcami za burtą znalazły się PGE GKS Bełchatów i Polonia Bytom. Awans uzyskały natomiast: Stal Stalowa Wola, Górnik Zabrze, Cracovia Kraków, Polonia Warszawa, Odra Opole i Legia Warszawa.

Szymon Mierzyński

W Stalowej Woli drużyna z Bełchatowa zaprezentowała się bardzo słabo i przegrała 0:1. Goście nie potrafili wykazać wyższości nad niżej notowanym rywalem, w dodatku przez połowę spotkania grali w osłabieniu (czerwoną kartkę otrzymał Alexander Herrera). W końcowych minutach Stalowcy mogli zdobyć nawet drugiego gola, lecz Tadeusz Krawiec nie wykorzystał rzutu karnego.

Drużyny z ekstraklasy były górą w dwóch innych pojedynkach z I-ligowcami. Awanse Górnika Zabrze i Cracovii Kraków rodziły się jednak w bólach. Zespół Stefana Majewskiego zwyciężył na Lubelszczyźnie 3:2, ale decydującego gola zdobył dopiero w 108. minucie. Aż siedem bramek padło natomiast w Katowicach, gdzie GKS uległ Górnikowi Zabrze 3:4 również po dogrywce. Gola na wagę awansu drużyny Henryka Kasperczaka zaliczył Piotr Madejski. Ten zawodnik był zresztą bohaterem spotkania, bowiem wcześniej trafił do siatki jeszcze dwukrotnie i ostatecznie skompletował hat-trick.

Niespodzianki nie było w Wągrowcu, gdzie II-ligowa Nielba mierzyła się z Polonią Warszawa. Piłkarze z Wielkopolski w poprzedniej rundzie wyeliminowali Śląsk Wrocław, jednak kolejnej sensacji nie zdołali już sprawić. Czarne Koszule triumfowały 3:0, zdobywając bramki w drugiej połowie.

Znów zawiodła bytomska Polonia. Zespół Marka Motyki przegrał ostatnio ligowe spotkanie z Odrą Wodzisław, a we wtorek musiał również uznać wyższość I-ligowej Odry Opole. Drużyna Andrzeja Prawdy pokonała wyżej notowanego rywala 2:0 po trafieniach Tomasza Copika i Mateusza Jaskólskiego.

Wiele nie brakowało, by już na etapie 1/16 finału z walką o krajowe trofeum pożegnał się jego obrońca z ubiegłego sezonu, Legia Warszawa. Wojskowi długo przegrywali w Płocku 0:1, jednak na dziesięć minut przed końcem spotkania zdołali doprowadzić do remisu, a w dogrywce przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Oba gole dla zespołu Jana Urbana zdobył rezerwowy Maciej Iwański.

Na środę zaplanowano dziewięć kolejnych spotkań 1/16 finału Pucharu Polski.