Czy derby Górnika z Ruchem nadal są "wielkie"? "Piastowi Gliwice jeszcze wiele do nas brakuje"

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Górnik Zabrze i Ruch Chorzów zdobyły łącznie 28 tytułów mistrza kraju i 9 Pucharów Polski, co czyni je najbardziej utytułowanymi klubami w historii. O swoje coraz głośniej dopomina się Piast Gliwice.

Początki pojedynków Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów sięgają 1956 roku. Od tego czasu utytułowane śląskie kluby stoczyły już 98. derbowych pojedynków na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej, solidarnie sięgając po 14. tytułów mistrza Polski.

Zainteresowanie pojedynkami obu ekip było swego czasu tak olbrzymie, że zdecydowano się rozgrywać je na Stadionie Śląskim w Chorzowie, który przez wiele lat był największym obiektem w Polsce. Starcia zabrzan z chorzowianami z perspektywy trybun w najlepszych czasach oglądało podobno aż 100 tys. kibiców.

Kiedy w latach 90. futbol w Polsce stracił na znaczeniu, opadła również ranga meczów obu drużyn. Do historii postanowiono nawiązać w 2008 roku, kiedy oba zespoły raz jeszcze zmierzyły się na chorzowskim gigancie, przyciągając olbrzymie jak na polskie realia zainteresowanie kibiców.

Z trybun spotkanie obserwowało 41 tys. kibiców obu drużyn, w tym sięgająca 15 tys. grupa kibiców z Zabrza. Do dziś stanowi to oficjalny rekord frekwencji na meczu polskiej ekstraklasy. Wtedy też do życia powołano termin "Wielkich Derbów Śląska", podkreślający rangę widowiska i drużyn w nim występujących.

Potem raz jeszcze, w roku 2009 Niebiescy z Trójkolorowymi mierzyli się na 40-tysięczniku, a kiedy na rozpoczęto przebudowę Stadionu Śląskiego oba kluby wróciły na swoje znacznie mniejsze obiekty. Derby jednak w dalszym ciągu pozostawały w relacjach medialnych i świadomości kibiców "wielkimi".

Ostatnimi czasy, przez słabszą formę Ruchu Chorzów względem śląskich rywali z T-Mobile Ekstraklasy, mianem "wielkich" próbowano określać derby Górnika z Piastem, które zwłaszcza w ostatnim sezonie do samego końca biły się o awans do Ligi Europejskiej. Rywalizacja ta miała miejsce w sezonie, kiedy Niebiescy... sportowo spadli z elity, ratując się przed degradacją brakiem licencji dla Polonii Warszawa.

Dewaluowaniu znaczenia pojedynków jedenastek z Zabrza i Chorzowa sprzeciwiają się trenerzy obu drużyn. - Derby Górnika z Ruchem kształtowały nie tylko historię śląskiej, ale też polskiej piłki nożnej. Z całym szacunkiem dla Piasta Gliwice i jego aspiracji, bo klub ten się rozwija i idzie do przodu, nie ma sensu zawracać kijem Wisły. Wielkimi Derbami Śląska jeszcze długi czas będą mecze naszych drużyn - ocenia Jacek Zieliński, szkoleniowiec chorzowian.

- Sama nazwa wskazuje, że derby Górnika i Ruchu są "wielkie" i określenie to jest właściwe temu meczowi - przyznaje Adam Nawałka, trener zabrzan. - Trzeba przyznać, że Piast coraz lepiej radzi sobie w elicie polskich klubów i z sezonu na sezon buduje swoją markę. Derby Piasta z Górnikiem czy z Ruchem również dostarczają wielu emocji i mam nadzieję, że będzie tak dalej - dodaje opiekun drużyny z Roosevelta.

Źródło artykułu:
Komentarze (1)
avatar
jerrypl
22.08.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ruch powinien wygrać. Górnik do tej pory meczu nie przegrał, a w ekstraklasie takie serie szybko się kończą. W dodatku Ruch mając tak słabą kadrę gra naprawdę nieźle.