Remontada w Ząbkach - relacja z meczu Dolcan Ząbki - Flota Świnoujście

Remontada to w wolnym tłumaczeniu z hiszpańskiego wielki powrót. W niedzielę miał on miejsce w Ząbkach - Dolcan do 82. minuty przegrywał z Flotą 0:1 i w ciągu trzech minut odwrócił losy meczu.

Bartosz Bolesławski

Tradycyjnie w meczu na własnym stadionie pierwsze minuty należały do Dolcanu. Już w 5. minucie mogło być 1:0 - piłkę po główce Bartosza Osolińskiego z linii bramkowej wybili obrońcy Floty. Później jeszcze groźnie uderzał Rafał Grzelak w boczną siatkę, na prawym skrzydle odważnie w pole karne wchodził także Damian Świerblewski. Wreszcie w 31. minucie piłka zatrzepotała w siatce po strzale Dariusza Zjawińskiego, jednak sędzia boczny dopatrzył się w tej sytuacji spalonego.

Pod koniec pierwszej połowy do głosu doszli goście i szybko udokumentowali to bramką. Kilka minut przed przerwą Flota miała serię trzech rzutów rożnych z rzędu. Po ostatnim obrońcy za krótko wybili piłkę, spadła ona pod nogi Krzysztofa Bodzionego, który uderzył po ziemi w stronę bramki. Tor lotu piłki zmienił jeszcze Charles Nwaogu i Rafał Leszczyński nie miał szans na skuteczną interwencję. Długo trwały spory, komu zapisać tę bramkę, wydaje się jednak, że strzelcem jest Krzysztof Bodziony - nawet gdyby Nwaogu nie dotknął piłki i tak prawdopodobnie wpadłaby do siatki.

Zostało cztery minuty do przerwy, w czasie których atakował Dolcan, jednak piłkarze Roberta Podolińskiego nie mieli pomysłu na przechytrzenie obrony gości.

Drugą połowę obie drużyny rozpoczęły niemrawo, dopiero w 66. minucie gospodarze poważnie zagrozili bramce Szymona Gąsińskiego - najpierw uderzał Grzegorz Piesio (strzał zablokowany), potem Bartosz Wiśniewski (obrońca wybił piłkę z linii bramkowej). W 71. minucie drugą żółtą kartkę otrzymał Mateusz Szałek z Floty i Dolcan z jeszcze większą determinację rzucił się do ataku.

Zanim jednak gospodarze zaczęli odrabiać straty, mogło być po meczu. Błąd popełnił Rafał Grzelak i Charles Nwaogu stanął oko w oko z bramkarzem Dolcanu.

- Skandaliczny błąd Grzelaka, mogło być 0:2 i byłoby po meczu. Na szczęście Rafał Leszczyński jak zwykle był na posterunku - skomentował tę sytuację po meczu Robert Podoliński.

Nwaogu nie potrafił wykorzystać tej ani kilku innych okazji, za co po meczu skrytykował go trener Bogusław Baniak. Tymczasem z minuty na minutę rósł napór gospodarzy. W 79. minucie po raz trzeci w tym meczu obrońcy Floty wybili piłkę z linii bramkowej, tym razem po strzale Pawła Tarnowskiego. Wreszcie w 82. minucie bramka Szymona Gąsińskiego została odczarowana - po rzucie rożnym Bartosz Wiśniewski uderzył z ok. 20 metrów technicznie, piłka otarła się jeszcze o obrońcę i wpadła idealnie w "okienko" bramki Floty.

Zanim goście pozbierali się po stracie pierwszej bramki, dostali drugą. W 85. minucie Bartosz Osoliński wrzucił mocną piłkę w pole karne Floty, ta odbiła się od ziemi i kiedy obrońcy ze Świnoujścia spokojnie oczekiwali, aż wyjdzie ona na aut bramkowy, akcję zamknął kapitalnym "szczupakiem" Dariusz Zjawiński i zaskoczył bramkarza gości.

Minutę przed końcem świetną okazję do wyrównania miał debiutujący w barwach Floty Robert Kolendowicz, jednak po raz kolejny świetna interwencja Rafała Leszczyńskiego w końcówce meczu pozwoliła Dolcanowi cieszyć się z kompletu punktów.

- Cieszę się, że po raz pierwszy wygrałem z trenerem Baniakiem, do tej pory byłem raczej dostarczycielem punktów dla niego. Ten mecz wcale nie był podobny do tego z Termaliką, Flota zaprezentowała się o klasę lepiej, przyjechali do nas z ciekawym pomysłem na grę. Drużyna trenera Baniaka będzie w czołówce pierwszej ligi - skomentował mecz trener gospodarzy Robert Podoliński.

Dolcan Ząbki - Flota Świnoujście 2:1 (0:1)
0:1 - Krzysztof Bodziony 41'
1:1 - Bartosz Wiśniewski 82'
2:1 - Dariusz Zjawiński 85'