Podsumowanie 22. kolejki Ligue 1

22. kolejka nie przyniosła większych zmian w czołówce tabeli. Olympique Lyon pokonał w środę FC Lorient i utrzymał pozycję lidera. W strefie spadkowej znalazł się zespół Ireneusza Jelenia - AJ Auxerre, który bezbramkowo zremisował z SM Caen.

Piotr Robaczyński

Piłkarze RC Lens, po imponującym zwycięstwie nad Olympique Lyon, tym razem ograli faworyzowane Valenciennes. Biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory podopieczni Jean-Pierre Papina na wyjazdach spisywali się słabo (2-1-7), a w środę, po golu Steve'a Savidana przegrywali już 0:1, ich dobra postawa jest dla kibiców sporym zaskoczeniem. Dla Valenciennes była to druga ligowa porażka z rzędu, zespół ten zanotował spadek na 7. pozycję w tabeli.

Osłabiony brakiem czterech zawodników (z powodu kontuzji niezdolni do gry są Juninho, Patrick Müller, Cris i Cleber Anderson) Olympique Lyon pokonał FC Lorient 2:0. Podopieczni Alaina Perrina zrehabilitowali się po porażce z Lens udowadniając, że był to jedynie wypadek przy pracy, a nie początek kryzysu. Dla zespołu Les Gones bramki zdobyli Hatem Ben Arfa i Karim Benzema, a Lyon odniósł czternaste zwycięstwo w tym sezonie i utrzymał 3-punktową przewagę nad wiceliderem - Girondins Bordeaux.

Pod nieobecność kontuzjowanego Ireneusza Jelenia AJ Auxerre bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z SM Caen. Z takiego rezultatu nie może być zadowolony żaden z klubów, jednak w zdecydowanie gorszej sytuacji znajdują się obecnie podopieczni Jeana Fernandeza, którzy ponownie znaleźli się w strefie spadkowej. Dla rewelacyjnego beniaminka był to natomiast już dziewiąty mecz z rzędu bez porażki, obecnie plasuje się on na 6. pozycji, ze stratą 11 punktów do lidera.

Miłą niespodziankę sprawili swoim kibicom piłkarze Lille OSC, pokonując w środę na własnym stadionie faworyzowane Le Mans. Gospodarze od początku narzucili rywalowi swój styl gry, częściej utrzymywali się przy piłce i stwarzali zagrożenie pod bramką rywala. W 15. minucie objęli oni prowadzenie po bramce Kevina Mirallasa, po czym nie zwolnili tempa i jeszcze przed przerwą podwyższyli prowadzenie, a na listę strzelców wpisał się Ludovic Obraniak. W 52. minucie bramkarza gości pokonał Yohan Cabaye i podopieczni Claude Puela mogli już spokojnie skoncentrować się na obronie korzystnego rezultatu. Od 59. minuty Lille grało w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartką ukarany został Stephan Lichtsteiner, jednak nie przeszkodziło im to w odniesieniu zwycięstwa. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:1. Po 22. kolejce Lille awansowało na 15. pozycję w tabeli, Le Mans zajmuje aktualnie 9. lokatę.

Pojedynek AS Nancy - Olympique Marsylia zapowiadał się wyjątkowo ciekawie i zgodnie z oczekiwaniami dostarczył kibicom wielu emocji. Zespół ze Stade Marcel Picot liczył na przełamanie serii ośmiu spotkań bez zwycięstwa i choć był bardzo blisko, nie udało się osiągnąć tego celu. Gospodarze prowadzili wprawdzie po golu Jonathana Brisona, jednak tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego goście wyrównali, dzięki trafieniu Samira Nasri'ego. Do przerwy wyraźnie lepszą drużyną było Nancy, ale później to goście przejęli inicjatywę, dlatego też remis wydaje się sprawiedliwym rezultatem.

Od strefy spadkowej powoli oddala się zespół Paris Saint Germain, w meczu 22. kolejki podopieczni Paula Le Guena pewnie pokonali najsłabszą drużynę Ligue 1 - FC Metz 3:0. Zgromadzeni na Parc des Princes fani oglądali wyjątkowo jednostronny pojedynek, a ani przez moment nie było żadnych wątpliwości, który klub jest lepszy. PSG odniosło zasłużone zwycięstwo po bramkach Peguy Luyinduli, Jérôme Rothena oraz Amare Diane.

W pozostałych spotkaniach trzy punkty wywalczyły drużyny AS Monaco, RC Strasbourg oraz Bordeaux, mecz Stade Rennes - OGC Nice zakończył się remisem.