PP: Pierwsza liga ponownie triumfuje - relacja z meczu Sandecja Nowy Sącz - Widzew Łódź

Sandecja dołączyła do grona drużyn, które w 1/8 finału Pucharu Polski wyeliminowały ekstraklasowców. O losach potyczki z Widzewem zadecydowała dopiero seria rzutów karnych.

Krzysztof Niedzielan

Początek meczu należał do gości, którzy od razu ruszył do ataków. Z dystansu uderzał Kevin Lafrance, grający na pozycji defensywnego pomocnika. Strzałów próbowali też Alex Bruno i Aleksejs Visnakovs. Łodzianie strzelali wysoko nad bramką, albo pewnie interweniował golkiper gości. W miarę upływu czasu spotkanie się wyrównało.

W 17. i 18 minucie Sandecja pierwszy raz poważniej zagroziła bramce Widzewa. Strzał Gevorga Badalyana był za słaby, a Tomasz Margol uderzył z 20 metrów obok lewego słupka. Podopieczni Rafała Pawlaka odpowiedzieli w 22. minucie. Patryk Stępiński zagrał do wpadającego w pole karne Aleksejsa Visnakovsa, ten szukał podania na 5 metr, a Peter Petran przeciął je i piłka wyszła poza boisko.

Już do samego końca pierwszej odsłony emocji nie brakowało. Bardzo dobrze spisywała się defensywa gospodarzy, a Arkadiusz Czarnecki w groźnych sytuacjach blokował strzały, lub dośrodkowania widzewiaków. Końcówka należała jednak do Sandecji. W 29. minucie pędzący w okolice pola karnego Łukasz Grzeszczyk, został w ostatniej chwili zablokowany, a w 36. minucie ten sam zawodnik posłał bardzo dobrą, prostopadłą piłkę, a bramkarz wyszedł zwycięsko z pojedynku z Tomaszem Margolem.

W 39. minucie Adam Mójta wrzucił w pole karne z wolnego, piłkę wybili obrońcy wprost na głowę Grzeszczyka, który ponownie zagrał w szesnastkę a tam Povilas Leimonas kopnął Macieja Bębenka. Pierwotnie sędzia chciał ukarać gracza Sandecji za symulowanie, a po konsultacji z asystentem, wskazał na wapno. Pewnym egzekutorem okazał się Adam Mójta, który uderzył w lewy róg, a bramkarz Widzewa rzucił się w drugą stronę.

Piłka nożna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku! Tylko dla fanów futbolu! Kliknij i polub nas.

Sandecja gra ostatnio dwie nierówne połowy i druga okazała się tą słabszą. Od początku goście przejęli inicjatywę. W 48. minucie Marcin Kaczmarek wyłożył piłkę na piąty metr wprowadzonemu po przerwie Eduardsowi Visnakovsowi, a ten nie trafił w futbolówkę. 4 minuty później było już 1:1. Fatalnie spisał się we własnym polu karnym Słowak Petran. Zamiast kopnąć do przodu, biegł z piłką wzdłuż szesnastki i Eduards Visnakovs odebrał mu piłkę, a ta trafiła do Jakuba Bartkowskiego. Obrońca Widzewa odegrał do Marcina Kaczmarka, który w sytuacji sam na sam nie dał szans Markowi Koziołowi.

Bracia Visnakovs bardzo dobrze współpracowali ze sobą na murawie. W 65. minucie Aleksiejs szukał w polu karnym Eduardsa i pewnie byłby gol, gdyby nie dobre ustawienie obrońcy gospodarzy, który przeciął podanie. Rodzinna akcja dała potem lepszy efekt, ale najpierw na prowadzenie 2:1 wyszli sądeczanie.

Stadion im. Ojca Władysława Augustynka w Nowym Sączu ponownie oszalał z radości w 72. minucie. Gevorg Badalyan podał na prawą stronę boiska do Macieja Bębenka, który z narożnika pola karnego dośrodkował, a Łukasz Grzeszczyk z najbliższej odległości trafił do siatki. Bardzo szybko mógł odpowiedzieć Eduards Visnakovs, ale ponownie nie sięgnął piłki w szesnastce, tym razem po podaniu Veljko Batrovicia. 13 minut przed końcem regulaminowego czasu gry Sandecja mogła postawić kropkę nad i. Piotr Kosiorowski pięknie wyłożył piłkę rezerwowemu Maciejowi Górskiemu, a ten wyszedł sam na sam z Maciejem Krakowiakiem, starał się minąć bramkarza zwodem do lewej strony i trafił w boczną siatkę. 180 sekund po tej akcji, ponownie był remis. Bracia Visnakovs wymienili się podaniami, a młodszy z nich, czyli Eduards strzelił gola z 5 metrów.

Można powiedzieć, że Widzew odpadł z Pucharu Polski na własne życzenie, bo w końcówce II połowy mógł strzelić jeszcze dwa gole. W 83. minucie Batrović strzelał z prawego narożnika pola karnego i trafił w słupek. Wychodzący na przedpole bramkarz Sandecji lekko dotknął piłki, więc można powiedzieć, że uratował sytuację. Po 60 sekundach ponownie było gorąco. Tym razem Veljko Batrović posłał w pole karne długą i wysoką piłkę, a Alen Melunović w dogodnej sytuacji uderzył obok lewego słupka. W 86. minucie po raz enty w dobrym miejscu stał Arkadiusz Czarnecki. Aleksejs Visnakovs zacentrował w pole karne, Melunović strącił głową, lecz piłka nie trafiła do adresata, bo stoper "Pasów" główką wybił na róg.

Mecz nie rozstrzygnął się w 90 minutach, ani też w dogrywce, którą od mocnego uderzenia rozpoczął Widzew. Patryk Stępiński podał w pole karne, a po strąceniu piłki przez Eduardsa Visnakovsa, Marcin Kaczmarek spudłował z pięciu metrów. W odpowiedzi indywidualnym rajdem popisał się pomocnik Sandecji Łukasz Grzeszczyk i zwieńczył go uderzeniem z 20 metrów obok prawego słupka, a po chwili napastnik gości Melunović popisał się niecelną główką.

Choć oba zespoły miały coraz mniej sił, to emocji nie brakowało do samego końca. W setnej minucie Maciej Górski był na 16 metrze od bramki i posłał loba do przodu. Pierwszy strzał Rafała Zawiślana obronił bramkarz Krakowiak, a poprawka trafiła w boczną siatkę. Łodzianie mieli jeszcze jedną okazję, już sekundy przed gwizdkiem kończącym dogrywkę. Piłkę stracił Marcin Makuch, w efekcie czego piłka trafiła do Eduardsa Visnakovsa. Mocny strzał niepewnie obronił Marek Kozioł, ale czujny Peter Petran wybił na róg.

Pierwszoligowcy dotrwali do końca, a rzuty karne strzelali bezbłednie. W 4. serii golkiper Sandecji wyczuł intencje Veljko Batrovicia i nogami obronił jego strzał. Decydującą jedenastkę pewnie na gola zamienił Adam Mójta i "Biało-czarni" mogli świętować awans do ćwierćfinału, gdzie zmierzą się z Zagłębiem Lubin.

Po meczu powiedzieli:

Ryszard Kuźma, trener Sandecji: Nie życzyliśmy sobie dogrywki, ale stało się tak, że musieliśmy grać 120 minut. Były momenty, gdy wydawało się, że kontrolujemy to, co się dzieje. Na drugą połowę Widzew wyszedł z dwoma zmianami i choć zawodnicy o tym wiedzieli, to trochę się pogubili. Nie wiem czym to było spowodowane. Ciężko pracowaliśmy na sukces i dostaliśmy nagrodę w postaci awansu do 1/4 Pucharu Polski. Nie mamy zbyt dużo czasu, by się cieszyć się z sukcesu, bo przed nami 14-godzinna podróż do Świnoujścia, w którą wyruszamy zaraz po meczu. Niedzielna potyczka z Flotą jest teraz dla nas najważniejsza.

Rafał Pawlak, trener Widzewa: Gratuluję Sandecji zwycięstwa. Mieliśmy trochę inny scenariusz, chcieliśmy rozstrzygnięcia w 90 minutach. Dążyliśmy do zdobycia kolejnych bramek, ale to się nie udało. Przez to graliśmy dogrywkę, a mecz rozstrzygnął się w karnych, które zawsze są loterią. Bardzo żałuję, że nie awansowaliśmy. Zabrakło nam skuteczności i za łatwo daliśmy sobie strzelić dwie bramki.

Sandecja Nowy Sącz  - Widzew Łódź 2:2 (1:0), rzuty karne 5:4
1:0 - Adam Mójta (k.) 40'
1:1 - Marcin Kaczmarek 52'
2:1 - Łukasz Grzeszczyk 72'
2:2 - Eduards Visnakovs 79'