Holandia: Kurto nie zatrzymał Ajaxu, choć był blisko - 17-letni debiutant załatwił Rodę!

Rodzie JC Kerkrade z Filipem Kurto w bramce zabrakło ledwie kilku minut, by sprawić bożonarodzeniową niespodziankę i w meczu 18. kolejki Eredivisie pokonać Ajax Amsterdam.

Maciej Kmita

Roda prowadziła do 88. minuty po golu Henka Dijkhuizena i nic nie wskazywało na to, że faworyt z Amsterdamu wywiezie z Limburgii choćby punkt. Podopieczni Franka de Boera mieli miażdżącą przewagę w posiadaniu piłki, ale nie stworzyli wielu sytuacji podbramkowych. A jeśli już takie mieli, to dobrze spisywał się Kurto. Jak choćby w 69. minucie w nieprawdopodobny sposób broniąc strzał Davy'ego Klaasena.

Rodzie nie udało się jednak dowieźć prowadzenia do końcowego gwizdka. Zwycięstwo Ajaxowi zapewnił debiutujący tego dnia Jairo Riedewald, który pojawił się na placu gry w 80. minucie w miejsce Christiana Poulsena i wykazał się dużą pazernością na gole, pokonując Kurtę dwukrotnie w zamieszaniach w polu karnym Rody.

Roda na ligowe zwycięstwo czeka już 7 kolejek, a Kurto na zachowanie czystego konta w Eredivisie już 10 spotkań. Po raz ostatni udało mu się to w rozegranym 7 października meczu z PEC Zwolle Mateusza Klicha (0:0).

Ajax dzięki temu zwycięstwu został liderem Eredivisie, a Roda po 18. serii może wylądować w strefie spadkowej, jeśli swój mecz z PSV Eindhoven wygra ADO Den Haag.

Roda JC Kerkrade - Ajax Amsterdam 1:2 (1:0)
1:0 - Dijkhuizen 34'
1:1 - Riedewald 88'
1:2 - Riedewald 90+2'