Cracovia zagrała dla Jana Pawła II

W rozegranym we wtorkowe popołudniu meczu charytatywnym z okazji kanonizacji Jana Pawła II Cracovia 2014 pokonała 3:1 Cracovię 2005.

Maciej Kmita
Spotkanie "Ojciec Święty i Jego Cracovia" zorganizował krakowski klub we współpracy z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Wyniesiony w niedzielę na ołtarze Papież-Polak był zdeklarowanym kibicem Pasów. Przedstawiciele krakowskiego klubu dwukrotnie gościli w Watykanie z oficjalną delegacją: w 1996 i 2005 roku.

We wtorek w barwach Cracovii 2005 wystąpiło 13 zawodników spośród tych, którzy w styczniu 2005 roku gościli na audiencji u Jana Pawła II. Na murawie przy Kałuży 1 zaprezentowali się wciąż aktywni piłkarze Marcin Cabaj, Marcin Makuch (obaj Sandecja Nowy Sącz), Arkadiusz Baran, Łukasz Szczoczarz (obaj Stal Rzeszów), Paweł Nowak (Garbarnia Kraków) i Krzysztof Radwański (Orzeł Piaski Wielkie) oraz Kazimierz Węgrzyn, Michał Świstak, Witold Wawrzyczek, Marek Citko, Piotr Giza, Marcin Dudziński i Marek Baster, którzy mają na koncie łącznie 1240 ligowych występów w barwach Pasów.

Te dwa zespoły Cracovii scala osoba trenera Wojciecha Stawowego, który prowadził Pasy w latach 2002-2006 i teraz ponownie opiekuje się krakowianami od czerwca 2012 roku. "Wąs" nie zasiadł jednak na żadnej z ławek trenerskich - zastąpili go na nich jego dawni asystenci Robert Jończyk i Piotr Wrześniak oraz II trener Pasów Piotr Górecki.

Cracovia 2014 objęła prowadzenie w 8. minucie gry za sprawą Łukasza Zejdlera , po którego strzale skiksował Marcin Cabaj i piłka wtoczyła się do jego bramki. Kilkadziesiąt sekund później Marcin Kuś zabrał futbolówkę w polu karnym rywali Marcinowi Makuchowi i pokonał "Wąskiego". W II połowie prowadzenie na 3:0 podwyższył Dawid Nowak, który wykorzystał prostopadłe podanie Edgara Bernhardta. Wynik meczu ustalił strzałem z rzutu karnego Marek Citko.

Dochód ze spotkania zostanie przekazany na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie. Piłkarze wystąpili w koszulkach przygotowanych specjalnie na tę okazję, które zdobiła podobizna Jana Pawła. Trafią one na specjalne aukcje, o których klub poinformuje w późniejszym terminie.

Cracovia 2014 - Cracovia 2005 3:1 (2:0)
1:0 - Zejdler 8'
2:0 - Kuś 9'
3:0 - Nowak 45'
3:1 - Citko (k.) 49'

Cracovia 2014: I połowa: Matko Perdijić - Marcin Kuś, Mateusz Żytko, Tomisław Mikulić, Adam Marciniak - Marcin Budziński, Krzysztof Danielewicz, Łukasz Zejdler - Sebastian Steblecki, Sadit Ntibazonkiza, Vladimir Boljević. II połowa: Matko Perdijić - Marcel Wawrzynkiewicz, Radosław Kuligowski, Tomislav Mikulić, Paweł Jaroszyński - Edgar Bernhardt, Krzysztof Nykiel, Krzysztof Szewczyk - Deniss Rakels, Dawid Nowak, Bartłomiej Dudzic.

Cracovia 2005: Marcin Cabaj - Michał Świstak, Kazimierz Węgrzyn, Witold Wawrzyczek, Krzysztof Radwański - Marek Citko, Piotr Giza, Arkadiusz Barab, Marek Baster - Łukasz Szczoczarz, Marcin Dudziński. Grali również: Paweł Nowak, Marcin Makuch.

Sędziował: Sławomir Steczko (Kraków).

Widzów: 2580.

grano 2x25 minut