Ruch Chorzów - Arka Gdynia (historia spotkań)

Po raz ostatni Ruch z Arką w ekstraklasie zmierzył się 28 kwietnia 1982 roku, czyli kilka miesięcy przed Mundialem w Hiszpanii, gdzie Polska wywalczyła trzecie miejsce na świecie. W sezonach 2003/2004 i 2004/2005 obydwa zespoły grały ze sobą w drugiej lidze. Kulisy pojedynku, który odbył się 6 czerwca 2004 roku na światło dzienne wyszły kilka lat później.

Michał Piegza

Wtedy to na Cichej zmierzyły się walczące o uniknięcie baraży drużyny z Chorzowa i Gdyni. W pierwszej części gry prowadzenie dla gości uzyskał Robert Dymkowski. Zaraz po przerwie kapitalnym strzałem z woleja wyrównał Piotr Ćwielong. Od 63. minuty, po czerwonej kartce dla Marcina Malinowskiego (konsekwencja dwóch żółtych), Niebiescy grali w osłabieniu, ale mimo tego zdołali zdobyć zwycięskiego gola. Po indywidualnej akcji do siatki Jarosława Krupskiego trafił obrońca Sławomir Jarczyk. Arka, pomimo dużego naporu i starań... sędziego nie potrafiła wyrównać. Jak się później okazało główny rozjemca za gwizdanie na korzyść gości wziął przed meczem 20 tysięcy złotych, ale po spotkaniu zwrócił całą kwotę.

Dla chorzowian wygrana z Arką była jednak pyrrusowa. Rywalizujący z Niebieskimi o uniknięcie gry w barażach Piast niespodziewanie podzielił się punktami z walczącą o awans do ekstraklasy Szczakowianką. W związku z tym chorzowianie o ligowy byt musieli stoczyć boje w dodatkowych meczach ze Stalą Rzeszów, która w trzeciej lidze przegrała rywalizację o awans z Koroną Kielce.

Rok później kolejne dziwne rzeczy działy się na boisku w Gdyni, gdzie sędzia stojąc metr od piłki nie zauważył zagrania ręką w polu karnym jednego z piłkarzy gospodarzy. W rewanżu Arka bez żadnego problemu i większego wysiłku pokonała Ruch przy Cichej 2:0.