CLJ: Wisła zdeklasowała Lecha! Hat-trick Zająca! (wideo)

Wisła Kraków jest o krok od awansu do finału mistrzostw Polski U-19. W pierwszym półfinałowym meczu Biała Gwiazda rozbiła Lecha Poznań aż 5:1!

Maciej Kmita
Podopieczni Dariusza  Marca w pierwszym kwadransie zgotowali Lechowi istne piekło i już po 13 minutach prowadzili 3:0! Najpierw w 3. minucie Tomasz Zając wykorzystał podanie Dominika Kościelniaka, po chwili król strzelców poprzednich MP U-17 Kamil Kuczak pokonał Adriana Szadego uderzeniem z 17 metrów, a w 13. minucie Piotr Żemło zamienił na gola centrę z rzutu rożnego.Lech zdołał się otrząsnąć i odpowiedział golem Krystiana Sanockiego, ale Kolejorz stracił impet, gdy w 31. minucie Mateusz Zając obronił rzut karny wykonywany przez Piotra Rymara. Zamiast 2:3 to jeszcze przed przerwą goście przegrywali 1:4 za sprawą niezawodnego Tomasza Zająca, który wykorzystał prostopadłe podanie od Grzegorza Gulczyńskiego i pokonał Szadego w sytuacji sam na sam. Tuż po przerwie napastnik Wisły skompletował hat-tricka i ustalił wynik spotkania na 5:1 dla Białej Gwiazdy. W trzech występach w fazie finałowej 19-latek, który wiosną zadebiutował w T-Mobile Ekstraklasie, ma na koncie już sześć trafień.
Spotkanie Wisły z Lechem zostało rozegrane na stadionie głównym przy Reymonta 22. Będące w konflikcie z zarządem klubu Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków zawiesiło na ten mecz bojkot i juniorzy Białej Gwiazdy mogli liczyć na doping kilku tysięcy kibiców. Wszystko dlatego, że formalnie drużyny juniorów Wisły nie podlegają spółce Wisła SA, której prezesem jest Jacek Bednarz, tylko TS Wisła. Fani Białej Gwiazdy wykorzystali ten mecz do antybednarzowej manifestacji.

W pierwszym meczu drugiej półfinałowej pary Cracovia podejmie w niedzielę Pogoń Szczecin. Spotkanie zostanie rozegrane w centrum treningowym Pasów przy Wielickiej 101, a nie przy Kałuży 1 ze względu na to, że na stadionie głównym trwa wymiana murawy przed nowym sezonem.

Tytułu sprzed roku broniła Legia Warszawa, która w ćwierćfinale bieżącej edycji odpadła z Lechem Poznań (2:2 i 0:3). Przed rokiem w turnieju finałowym wyprzedziła Arkę Gdynia, Cracovię i Ruch Chorzów. Z tamtej czwórki dziś w grze o mistrzostwo jest tylko Cracovia.

W tym roku po raz pierwszy w XXI wieku mistrza Polski U-19 wyłoni finałowy dwumecz, a nie turniej z udziałem czterech najlepszych drużyn. Rewanżowe mecze półfinałowe zostaną 19 czerwca, a 22 i 25 czerwca odbędzie się dwumecz finałowy.