El. Euro 2016: Irlandczycy rzutem na taśmę uniknęli falstartu! Armenia znów napsuła krwi Danii

Niespodzianka na inaugurację "polskiej" grupy była o krok, ale ostatecznie Irlandia pokonała Gruzję. Komplet punktów wywalczyli również reprezentanci Danii.

Konrad Kostorz
Reprezentacja Irlandii wygrała wszystkie wcześniejsze pojedynki z Gruzinami, a w rozegranym w 2013 roku meczu towarzyskim zwyciężyła bardzo efektownie w stosunku 4:0. Tym razem zespół Martina O'Neilla zaprezentował się jednak przeciętnie i niewiele brakowało, a straciłby punkty.
W 24. minucie po podaniu Jamesa McCarthy'ego mocnym strzałem piłkę do siatki skierował jego kluby kolega z Evertonu Aiden McGeady. Gospodarze zdążyli wyrównać jeszcze przed przerwą za sprawą uzdolnionego 21-latka z KRC Genk, Tornike Okriaszwiliego.

Po zmianie stron więcej z gry mieli Irlandczycy, jednak z trudem przedostawali się pod pole gruzińskie pole karne. Ekipa trenera Temuriego Kecbaji dzięki solidnej i zwartej formacji obronnej utrzymywała korzystny dla siebie wynik do 90. minuty, kiedy znów dał o siebie znać McGeady. Strzał doświadczonego pomocnika pozwolił drużynie z Zielonej Wyspy uniknąć falstartu.

W eliminacjach do MŚ 2014 reprezentacja Danii przegrała u siebie z Ormianami aż 0:4, doznając jednej z najbardziej upokarzających klęsk w historii. Drużyna Mortena Olsena wyciągnęła wnioski i tym razem zdobyła komplet punktów. Na gola Henricha Mchitarjana odpowiedzieli 19-letni Pierre-Emile Hoejbjerg z Bayernu (debiutanckie trafienie w narodowych barwach) oraz Thomas Kahlenberg.

Rozczarowali Węgrzy, którzy przegrali na własnym terenie z niezbyt silną kadrowo reprezentacją Irlandii Północnej. Wygraną gościom zapewnił Kyle Lafferty z Norwich City.

Wyniki niedzielnych spotkań 1. kolejki eliminacji Euro 2016 rozpoczętych o 18.00:

gr. D: Gruzja - Irlandia 1:2 (1:1)
0:1 - McGeady 24'
1:1 - Okriaszwili 38'
1:2 - McGeady 90'

gr. F: Węgry - Irlandia Północna 1:2 (0:0)
1:0 - Priskin 75'
1:1 - McGinn 81'
1:2 - Lafferty 88'