Niemcy niepokonani w eliminacjach od 7 lat! Polacy przed szansą przerwania pięknej passy

Reprezentacja Niemiec nie przegrała żadnego z ostatnich 33 pojedynków w ramach eliminacji MŚ oraz ME. Po raz ostatni musiała uznać wyższość rywala w turnieju kwalifikacyjnym do Euro 2008.

Konrad Kostorz
Ostatnia porażka naszych zachodnich sąsiadów w eliminacjach datowana jest na 17 października 2007 roku. Wówczas kadra Joachima Loewa miała już zagwarantowany awans do austriacko-szwajcarskich mistrzostw i uległa na Allianz Arena reprezentacji Czech w stosunku 0:3.Od czasu zaskakującej przegranej Niemcy odnieśli 29 zwycięstw i zanotowali 4 remisy. Najpierw podzielili się punktami z Walijczykami (0:0), w eliminacjach do mundialu w RPA nieoczekiwane kłopoty dwukrotnie sprawili im Finowie (3:3 i 1:1), natomiast w ostatnim turnieju kwalifikacyjnym dwa "oczka" odebrali im jeszcze Szwedzi w pamiętnym pojedynku w Berlinie (4:4).
Seria Niemców może robić wrażenie, jednak nie sposób nie zauważyć, że aktualni mistrzowie świata ani razu nie mierzyli się z jedną z europejskich potęg. Do ich najgroźniejszych  rywali należeli Rosjanie, Belgowie (wówczas nieprezentujący jeszcze najwyższego poziomu), Turcy, Irlandczycy oraz Szwedzi. Wygrane z Kazachstanem, Azerbejdżanem czy nawet Austrią były dla DFB-Team jedynie obowiązkiem.

Nie licząc spotkań z europejskimi kopciuszkami, Niemcom zdecydowanie najlepiej powiodło się w dwumeczu z Irlandią - wygranym 9:1! Szwedzi również dali sobie wbić dziewięć goli, ale za to strzelili aż siedem. Na inaugurację eliminacji do Euro 2016 Niemcy nie bez kłopotów pokonali Szkocję, zdobywając zwycięską bramkę w 70. minucie.

Warto również odnotować, że Niemcy po raz ostatni polegli na wyjeździe w meczu eliminacyjnym... 10 października 1998 roku! Wówczas lepsi okazali się Turcy, którzy wygrali 1:0. Od tego czasu drużyna zza naszej zachodniej granicy rozegrała sześć turniejów eliminacyjnych bez wyjazdowej przegranej (jako gospodarz nie brała udziału w kwalifikacjach do MŚ 2006).