El. ME U-19: Drugie zwycięstwo i awans Polaków

W drugim meczu turnieju eliminacyjnego do mistrzostw Europy U-19 prowadzona przez Rafała Janasa reprezentacja Polski pokonała 3:0 Andorę, dzięki czemu zakwalifikowała się do kolejnej fazy rozgrywek.

Maciej Kmita
Prowadzenie biało-czerwonym dał w 11. minucie gry Grzegorz Tomasiewicz z Legii Warszawa, wykorzystując rzut karny podyktowany za faul na Adamie Buksie. Napastnik Lechii Gdańsk z kolei jeszcze przed przerwą dwukrotnie wpisał się na listę strzelców, dzięki czemu zwyciężyła 3:0.
W drugim meczu polskiej grupy Holandia wygrała 3:0 z Mołdawią. We wtorek Polacy zagrają o 1. miejsce w grupie właśnie z Oranje, a spotkanie odbędzie się w Grudziądzu. Niezależnie od wyniku tego meczu biało-czerwoni już teraz mają zagwarantowany udział w II rundzie eliminacji (Elite round). Do turnieju finałowego, który odbędzie się w lipcu 2015 roku w Grecji zakwalifikuje się siedem drużyn.

Po raz ostatni Polska wystąpiła na mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej w 2006 roku, gdy była gospodarzem turnieju. Po raz ostatni awans na ME U-19 biało-czerwoni uzyskali w 2004 roku. Królem strzelców czempionatu rozgrywanego w Szwajcarii był wówczas Łukasz Piszczek, który zdobył cztery bramki. W obu przypadkach Polska nie wyszła z grupy. Z kolei w 2001 roku prowadzony przez Michała Globisza zespół został mistrzem Europy w tej kategorii wiekowej.

Andora - Polska 0:3 (0:3)
0:1 - Tomasiewicz (k.) 11'
0:2 - Buksa 30'
0:3 - Buksa 44'

Skład Polski: Bartłomiej Drągowski - Damian Ciechanowski, Jan Bednarek, Paweł Bochniewicz, Kamil Dankowski - Adam Ryczkowski (61' Mateusz Grzybek), Grzegorz Tomasiewicz, Chris Jastrzembski (76' Korneliusz Sochań), Adam Buksa, Jakub Łukowski - Oskar Zawada (69' Paweł Łysiak).