El. Euro 2016: Irlandia odebrała wygraną Niemcom! Cristiano Ronaldo bohaterem ostatniej akcji!

Irlandczycy dzięki bramce w ostatniej minucie doliczonego czasu gry wywalczyli remis z Niemcami. Po raz trzeci w eliminacjach po wygraną sięgnęła rewelacyjna Irlandia Północna, która ograła Grecję.

Konrad Kostorz

Joachim Loew był zmuszony dokonać dwóch zmian w podstawowym składzie, ponieważ po meczu z Polską na problemy zdrowotne narzekali Christoph Kramer i Andre Schuerrle. W ich miejsce w podstawowym składzie wystawieni zostali Matthias Ginter oraz Julian Draxler, który wystąpił przed własną publicznością na Veltins-Arena.

Podobnie jak w pojedynku z biało-czerwonymi mistrzowie świata musieli zmierzyć się ze szczelną i zwartą defensywą rywala. Irlandczycy okopali się wokół własnego pola karnego i konsekwentnie przeszkadzali faworytom w akcjach ofensywnych. Efekt był taki, że Niemcy osiągnęli ogromną przewagę w posiadaniu piłki, ale praktycznie nie stwarzali dogodnych okazji! Najbliższy szczęścia był już w 5. minucie Erik Durm, którego kapitalny strzał z dystansu wylądował na poprzeczce bramki Davida Forde'a. Niemcy drugą połowę rozpoczęli z animuszem i kilka razy zagościli w polu karnym przyjezdnych. Bramkarza do wysiłku zmusił Karim Bellarabi, za to Lukas Podolski i Thomas Mueller bezskutecznie domagali się podyktowania "jedenastki". Niemoc strzelecką DFB-Team przełamał wreszcie w 71. minucie Toni Kroos. Piłkarz Realu otrzymał podanie od Maxa Kruse i przymierzył sprzed pola karnego, a futbolówka odbiła się od słupka i zatrzepotała w siatce!
 John O'Shea zaszokował Niemców w ostatniej akcji! John O'Shea zaszokował Niemców w ostatniej akcji!
W końcówce sytuacji sam na sam nie wykorzystał Mario Goetze, za to w 85. minucie świetną okazję, by doprowadzić do remisu miał Wes Hoolahan. Zmiennik Robbiego Keane'a otrzymał idealne podanie na 6. metr, lecz jego zmierzający do bramki strzał w ostatniej chwili zablokował Durm. Niemcy wyczekiwali ostatniego gwizdka, a kunktatorstwo zemściło się na nich w ostatniej minucie doliczonego czasu gry - w polu karnym przytomnie zachował się John O'Shea i uderzeniem z 6 metrów zmieścił piłkę przy słupku! Mistrzowie świata po trzech kolejkach mają na koncie tylko cztery punkty. Po niezwykle cenne zwycięstwo sięgnęli Portugalczycy, którzy grali w Kopenhadze do końca. Kiedy wydawało się, że pojedynek o dosyć wyrównanym przebiegu zakończy się podziałem punktów, Cristiano Ronaldo doszedł do dośrodkowania Ricardo Quaresmy i mimo obecności obrońcy pokonał Kaspera Schmeichela!

Wcześniej rywalizacja na Parken nie zachwycała, a podopieczni Fernando Santosa mieli tylko nieco więcej z gry. Na początku drugiej połowy sytuację oko w oko z bramkarzem zmarnował Ronaldo, ale przy strzałach kadrowiczów Mortena Olsena wykazywać musiał się również Rui Patricio. Po trafieniu Ronaldo Duńczycy jeszcze desperacko poszukiwali wyrównania, pod bramkę gości zapędził się nawet Schmeichel, ale bez efektu bramkowego. Koniec końców Portugalczycy zdołali odrobić to, co stracili we wrześniowym sensacyjnie przegranym pojedynku z Albanią (0:1).

Koszmarnie eliminacje rozpoczęli Grecy, którzy mają na koncie tylko jedno "oczko"! Zespół Claudio Ranieri przegrał z rewelacyjnie spisującą się i mającą w dorobku komplet punktów Irlandią Północną po bramkach Jamiego Warda oraz Kyle'a Lafferty'ego. Zadowoleni mogą być również reprezentanci Rumunii, którzy sięgnęli po drugą wygraną. O ich sukcesie w Finlandii przesądziły dwa trafienia Bogdana Stancu z tureckiego Genclerbirligi.

W trzecim meczu "polskiej" grupy Gruzini uporali się z Gibraltarem. Debiutant nie został jednak rozbity w pył jak w pojedynkach z Polską i Irlandią (w obu 0:7), lecz stracił tylko trzy gole. Przełamali się Szwajcarzy, którzy po dwóch porażkach rywalizowali z europejskim kopciuszkiem. Dwukrotnie w pierwszej połowie trafił Haris Seferović, natomiast wynik ustalił Xherdan Shaqiri. Kompromitacji udało się uniknąć Węgrom, dla których zwycięską bramkę przeciwko Andorze strzelił znany z Bundesligi Adam Szalai.

Dodajmy, że pojedynek Serbii z Albanią został przerwany w 41. minucie przy stanie 0:0 z powodu zamieszek na trybunach stadionu w Belgradzie.