Wtorek w Lidze Mistrzów: W grupach E - H wszystko jasne

Manchester United, Villareal, Olympique Lyon, Bayern Monachium, Arsenal Londyn, FC Porto, Juventus Turyn oraz Real Madryt - te drużyny z grup E, F, G i H mogą być już pewne udziału w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Rozstrzygnięcia w spotkaniach wtorkowych sprawiły, że 6. kolejka w wyżej wymienionych grupach będzie miała wyłącznie prestiżowy charakter.

Szymon Mierzyński

GRUPA E

Żadna bramka nie padła w meczu Villarealu z Manchesterem United. Remis wystarczył jednak obu zespołom, by zapewnić sobie awans do fazy pucharowej. 90-minutowy występ w barwach Czerwonych Diabłów zaliczył Tomasz Kuszczak. W drugim spotkaniu 5. kolejki Aalborg BK pokonał u siebie Celtic Glasgow 2:1. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli Szkoci, jednak w końcowych minutach gospodarze najpierw doprowadzili do wyrównania, a później za sprawą samobójczego trafienia Gary'ego Caldwella zainkasowali komplet punktów. Na boisku nie zabrakło Polaków. W 70. minucie w składzie Duńczyków pojawił się Marek Saganowski, z kolei Artur Boruc stał między słupkami bramki The Boys w pełnym wymiarze czasowym.

4 Celtic Glasgow 5 2 2:7

GRUPA F Niezwykle istotny dla obu drużyn był mecz AC Fiorentiny z Olympique Lyon. Włosi potrzebowali zwycięstwa, by prolongować swoje nadzieje na awans do 1/8 finału. Nie udało im się jednak zainkasować trzech punktów, bowiem w pierwszej połowie Francuzi zagrali niezwykle skutecznie i wypracowali dwubramkową przewagę, której nie roztrwonili już do końca. Ostatecznie goście triumfowali 2:1 i obok Bayernu Monachium zapewnili sobie awans do dalszej fazy. Bawarczycy nie mieli większych kłopotów z ograniem Steauy Bukareszt i po dwóch golach Miroslava Klose oraz jednym Luki Toniego pokonali swoich rywali 3:0. W 6. kolejce Steaua Bukareszt i AC Fiorentina stoczą pojedynek o 3. miejsce w grupie, które jest premiowane udziałem w Pucharze UEFA. Bayern Monachium - Steaua Bukareszt 3:0 (0:0) 1:0 - Klose 57' 2:0 - Toni 61' 3:0 - Klose 71' AC Fiorentina - Olympique Lyon 1:2 (1:2) 0:1 - Makoun 15' 0:2 - Benzema 27' 1:2 - Gilardino 45'

Tabela

1 Bayern Monachium 5 11 9:2
2 Olympique Lyon 5 11 12:7
3 AC Fiorentina 5 3 4:8
4 Steaua Bukareszt 5 1 3:11

GRUPA G Piłkarze Arsenalu mieli ogromne kłopoty ze sforsowaniem defensywy Dynama Kijów i dopiero w 87. minucie zapewnili sobie skromne zwycięstwo. W ekipie z Londynu cały mecz na ławce rezerwowych spędził Łukasz Fabiański. Niezwykle istotne zwycięstwo na wyjeździe odniósł zespół FC Porto. Ekipa z Portugalii pokonała Fenerbahce Stambuł i zapewniła sobie w ten sposób udział w ćwierćfinale. Duży wkład w triumf gości miał Lisandro Lopez, który zdobył dwa gole. W ostatniej kolejce turecki zespół wyjedzie do Kijowa i jeśli chce zagrać choćby w Pucharze UEFA, musi wygrać z Dynamem. Arsenal Londyn - Dynamo Kijów 1:0 (0:0) 1:0 - Bendtner 87' Fenerbahce Stambuł - FC Porto 1:2 (0:2) 0:1 - Lopez 19' 0:2 - Lopez 28' 1:2 - Kazim-Richards 63' Tabela

1 Arsenal Londyn 5 11 11:3
2 FC Porto 5 9 7:8
3 Dynamo Kijów 5 5 3:4
4 Fenerbahce Stambuł 5 2 4:10

GRUPA H Zaledwie jedna bramka padła w dwóch spotkaniach grupy H. Zenit Sankt Petersburg zremisował z Juventusem Turyn 0:0. To oznacza, że Rosjanie przeniosą się do Pucharu UEFA, z kolei Stara Dama może być już pewna awansu do ćwierćfinału. Kwalifikację do fazy pucharowej Ligi Mistrzów wywalczył też Real Madryt, który po trafieniu Raula w 7. minucie pokonał na wyjeździe białoruski BATE Borysów. Zenit Sankt Petersburg - Juventus Turyn 0:0 BATE Borysów - Real Madryt 0:1 (0:1) 0:1 - Raul 7' Tabela

1 Juventus Turyn 5 11 7:3
2 Real Madryt 5 9 6:5
3 Zenit Sankt Petersburg 5 5 4:4
4 BATE Borysów 5 2 3:8

TERMINARZ ŚRODOWYCH MECZÓW 5. KOLEJKI FAZY GRUPOWEJ: gr. A: CFR Cluj - AS Roma / śr 26.11.2008 godz. 20.45 gr. A: Girondins Bordeaux - Chelsea Londyn / śr 26.11.2008 godz. 20.45 gr. B: Anorthosis Famagusta - Werder Brema / śr 26.11.2008 godz. 20.45 gr. B: Inter Mediolan - Panathinaikos Ateny / śr 26.11.2008 godz. 20.45 gr. C: Sporting Lizbona - FC Barcelona / śr 26.11.2008 godz. 20.45 gr. C: Szachtar Donieck - FC Basel / śr 26.11.2008 godz. 20.45 gr. D: Olympique Marsylia - Atletico Madryt / śr 26.11.2008 godz. 20.45 gr. D: PSV Eindhoven - FC Liverpool / śr 26.11.2008 godz. 20.45