LE: Świetny rekord Legii! 644 minuty bez straty gola, ale zwycięska passa trwa

644 - przez tyle minut Legia nie straciła bramki w rozgrywkach UEFA! Jej świetna seria została przerwana przez Wasyla Kobina, ale mistrzowie Polski śrubują też inny polski rekord w rozgrywkach UEFA.

Maciej Kmita
Dusan Kuciak zachowywał czyste konto w sześciu poprzednich meczach Legii w rozgrywkach UEFA, a do czwartku po raz ostatni w Europie skapitulował w 8. minucie pierwszego meczu III rundy el. Ligi Mistrzów z Celtikiem Glasgow (4:1) po strzale Calluma McGregora. W rewanżowym spotkaniu ze Szkotami, a także w kolejnych meczach z FK Atobe (dwóch), KSC Lokeren, Trabzonsporem i Metalistem słowacki nie dał się pokonać.
Po piłkę do swojej siatki musiał sięgnąć dopiero w 22. minucie czwartkowego spotkania 4. kolejki fazy grupowej z Metalistem, gdy znakomitym strzałem przewrotką pokonał go Wasyl Kobin.

Kuciak był niepokonany w sumie przez 644 minuty i to rekord, jeśli chodzi o występy polskich drużyn klubowych w rozgrywkach UEFA. Poprzedni wynoszący 537 minut też należał do Legii i został ustanowiony sezonie 1990/1991. Wojskowi nie stracili wówczas gola w pięciu kolejnych meczach Pucharu Zdobywców Pucharów, a ich wspaniałą serię przerwała dopiero w rewanżowym spotkaniu 1/4 finału włoska Sampdoria Genua. W tamtej edycji PZP warszawianie doszli aż do półfinału rozgrywek, w którym musieli uznać wyższość Manchesterowi United sir Alexa Fergusona.

Co ciekawe, w poprzedniej edycji Ligi Europejskiej liczyliśmy Legii minuty bez zdobytego gola. Drużyna Jana Urbana nie zdobyła wówczas gola w pięciu pierwszych meczach fazy grupowej LE, by trafić do siatki w 8. minucie ostatniego spotkania z Apollonem Limassol. To dało czarną serię 458 minut bez zdobyczy bramkowej w europejskich pucharach.

Metalist zakończył wspaniałą serię mistrzów Polski bez straty gola, ale Wojskowi wciąż śrubują rekord pod innym względem: kolejnych zwycięstw w rozgrywkach UEFA - w tej chwili licznik ten wskazuje już dziewięć wygranych z rzędu! To o cztery więcej niż mieli wcześniejsi rekordziści: Górnik Zabrze 1970/1971, Wisła Kraków 1998/1999 i Wisła Kraków 2011/2012.

Mecze Legii Warszawa bez straconej bramki w rozgrywkach UEFA 2014/2015:

Minuty bez straty gola Mecz Wynik Rozgrywki Faza Miejsce
82 minuty Legia - Celtic Glasgow 4:1 Liga Mistrzów III runda el. Warszawa
90 minut Celtic Glasgow - Legia 0:2* Liga Mistrzów III runda el. Edynburg
90 minut FK Aktobe - Legia 0:1 Liga Europejska IV runda el. Aktobe
90 minut Legia - FK Aktobe 2:0 Liga Europejska IV runda el. Warszawa
90 minut Legia - KSC Lokeren 1:0 Liga Europejska faza grupowa Warszawa
90 minut Trabzonspor - Legia 0:1 Liga Europejska faza grupowa Trabzon
90 minut Metalist Charków - Legia 0:1 Liga Europejska faza grupowa Kijów
22 minuty Legia - Metalist Charków 1:1 (przerwa) Liga Europejska faza grupowa Warszawa